Προς το περιεχόμενο

Ρελέ διαρροής στο σπίτι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ξερω οτι δεν ειναι καταλληλο φορουμ, αλλα ειπα να κανω μια κρουση μιας και ολο και καποιος θα ξερει κατι παραπανω...

 

Διαπιστωσαμε χθες μετα τρόμου αφου φεραμε σπιτι ηλεκτρολογο, και παρα τις απειρες προφορικες διαπιστευσεις της ιδιοκτητριας του σπιτιου που νοικιαζουμε, οτι το σπιτι δεν διαθετει ρελε ασφαλειας / διαρροης.

 

Ο ηλεκτρολογος ειπε οτι ειτε πρεπει να γινει αλλαγη πινακα με κοστος 180-200ε είτε να γινει πατεντα και να μπει το ρελε στον υπαρχοντα με κοστος 80ε περιπου. Ο πινακας ειναι απο τους παλιους με μεταλλικη επιφανεια, 5-6 κλασικους διακοπτες (με θεσεις πανω / κατω), 3 περιστροφικους και μια κυλινδρικη ασφαλεια.

 

Η ιδιοκτητρια με τα χιλια ζορια (οχι οτι υπηρχε περιπτωση να περασει το δικο της) δεχτηκε να γινει η τοποθετηση με πατεντα (τα 80ε δλδ). Εγω ομως θελω να ειμαι ησυχος και να αλλαξει ο πινακας ολοκληρος, οχι να γινει πατεντα, μιας και ειναι θεμα ασφαλειας. Επιπλεον βλεπω οτι η υπαρξη ρελε ειναι υποχρεωτικη απο το νομο ηδη απο το 2003 η το 2006.

 

Κανονικα θα επρεπε να τα μαζεψουμε και να φυγουμε, κατι που θα το σκεφτουμε πολυ σοβαρα αν δε δεχτει να αλλαξει τον πινακα ολοκληρο, ειδικα λογω της παρατυπιας και των ψεμματων.  Επειδη τιθεται και νομικο θεμα και θεμα ασφαλειας, πιστευω οτι ωφειλει ως ιδιοκτητρια να το αλλαξει. Επειδη ομως προκειται για εξαιρετικα τσιγγουνη και ιδιοτροπο ανθρωπο που χειριζεται τις υπεκφυγες με θεαματικα ακροβατικο τροπο δεν μπορω να βγαλω ακρη για το πως να το χειριστω και δεν θελω να φτασω ουτε σε απειλες ουτε σε καυγαδες. Εχει κανεις καμια ιδεα για το πως να το χειριστω;

 

Δευτερη ερωτηση, τυχαινει να εχω πολυ καθαρο σημα σχετικα στο σπιτι οταν παιζω κιθαρα, υπαρχει περιπτωση να αλλαξει αυτο με την αλλαγη του πινακα;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα,

Τακης

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Δευτερη ερωτηση, τυχαινει να εχω πολυ καθαρο σημα σχετικα στο σπιτι οταν παιζω κιθαρα, υπαρχει περιπτωση να αλλαξει αυτο με την αλλαγη του πινακα;

99% No.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θέση σου θα έφευγα ΧΤΕΣ κιόλας. Αν η ιδιοκτήτρια είναι τόσο ζώον και κάνει κόλπα σε τόσο σοβαρά θέματα να το κρατήσει να το χαίρεται. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο το αγάπησες παράφορα αυτό το σπίτι, και αν φυσικά μένεις σε κάποιο σοβαρό ευρωπαϊκό κράτος, θα της δώσεις μία λογική διορία να το φτιάξει, αλλιώς θα της σκίσεις τα ράμματα δικαστικώς.

 

Όσο για τον ήχο σου, αμφιβάλλω αν θα αλλάξει κάτι, εκτός και αν πάρεις... έλληνα ηλεκτρολόγο, και σου κάνει τίποτα "πατέντες"...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Του πότε είναι η οικοδομή; (χρονολογία κατασκευής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανωλη, Κώστα, Λάκη, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Μανώλη ελπίζω, μιας και προσπαθω να ηχογραφησω λιγο σπιτι οταν ο καιρος και η διαθεση το επιτρεπει, και εγω δει και παθει με παρεμβολες στο σημα (στη μυτιληνη που ημουν ειδικα ενα χρονο ηταν κακιστο, και ειχα παρεμβολες ακομη και με ενισχυτη μπαταριας). Ειμαι και λιγο ocd με το θεμα και δεν την παλευω...

 

Κώστα, εχεις δικιο. Ακριβως οι σκεψεις μου. Βεβαια στην Ελλαδα, αντε βγαλε ακρη... για νομικα δε το συζηταω. Ειδικα οσο σκεφτομαι οτι εχουμε φιλοξενησει σπιτι κουμπαρους με μωρο, ανιψακια, παιδια φιλων κτλ.. Χτες με διαβεβαιωνε μεχρι και ο συζυγος της οτι εχει ρελε το σπιτι, και σημερα μου τα μασαγε η ιδιοκτητρια (την εφερε να ειναι παρουσα στο ραντεβου με τον ηλεκτρολογο) και μου λεγε οτι το χε ελεγξει παλιοτερα ηλεκτρολογος και οτι αυτη δεν ηξερε τιποτα (ενα βημα και θα μου βγαινε και θυμα πλεκτανης). Οταν ρωτησε τον ηλεκτρολογο δε ποσο κοστιζει η τοποθετηση αυτος ειπε "500ε" και εκεινη απαντησε " Ε ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ", εσκασε στα γελια ο ηλεκτρολογος, ειπε πως εκανε πλακα κτλ γελασαμε ολοι, και της ειπα και γω χαζογελωντας οτι αμα δεν το βαζε θα ψαχνε για καινουριους ενοικιαστες...

 

Λακη, δεν εχω ιδεα απο τετοια θεματα. Του 70 υποθετω περιπου, μαλλον προς τα τελη. Ισως αρχες 80. Δεν νομιζω περισσοτερο. Στην Γερμανια εμενα σε πολυκατοικια του 78 και ηταν σαν καινουρια. Εδω δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια. Δεν ξερω αν μπορεις να δωσεις καποια συμβουλη σχετικα με το πως πρεπει να μιλησω για το νομικο του θεματος χωρις να εισπραξω αδιαφορια κτλ...

 

ΤΟ κορυφαιο ηταν οταν της ειπα οτι πρεπει να γινει αμεσα και ρωτωντας ποτε σκεφτεται να γινει η δουλεια (των.. 80ε...) μου πε "πρεπει να δω τα οικονομικα μου, εσυ γιατι βιαζεσαι, τοσο καιρο επαθες τιποτα;" Εισεπραξε απαντηση βεβαια αλλα δεν νομιζω καν οτι μπορει να αντιληφθει την σοβαροτητα του θεματος. Τετοιες καταστασεις, βουτηγμενες μεσα στη κωμικοτραγικοτητα, την ηλιθιοτητα και την φτηνια δεν προσφερονται για ευρκολη αντιμετωπιση, δυστυχως...

 

Ευχαριστω και παλι (",)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν δες πώς έχουν τα πράγματα:

 

Από το 2006 και μετά (κοινή υπουργική απόφαση για τη θεμελιακή γείωση/ Υ.Α. Φ Α΄50/12081/642/2006  (ΦΕΚ 1222/Β`/5.9.2006)  -Θέματα Ασφάλειας των Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων (Ε.Η.Ε.).), είναι πλέον υποχρεωτική η εγκατάσταση διατάξεων διαφορικού ρεύματος για την πρόσθετη προστασία των καταναλωτών από ηλεκτροπληξία σε όλες τις Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις (Ε.Η.Ε), για τις  ΝΕΟΔΜΗΤΕΣ οικοδομές (αυτές που χτίζονται από 5-9-2006 και μετά)

 

Η εγκατάσταση της διάταξης ή των διατάξεων διαφορικού ρεύματος στις παλαιές εγκαταστάσεις, θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί εντός τριετίας από την δημοσίευση της παρούσας ρύθμισης ήτοι μέχρι και 5-9-2009 (άρα έπρεπε να έχει γίνει).

 

Υποθέτω , ότι το διαμέρισμα που λες, ΗΔΗ ηλεκτροδοτείται, συνεπώς οι αρμόδιες Υπηρεσίες ( ΔΕΔΔΗΕ εν προκειμένω) ΔΕΝ μπορούν να ξέρουν αυτή την «μη εναρμόνιση» με τις κείμενες διατάξεις.

 

Ακόμα και το ηλεκτρολογικό σχέδιο του διαμερίσματος να έχει λήξει ( 14 χρόνια ισχύς για κατοικίες), αποκλείεται να το ψάξουν από μόνοι τους.

 

ΑΝ στο διαμέρισμα (που λες) γινόταν ΤΩΡΑ νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο (π.χ νέα μίσθωση ) ΔΕΝ θα έπαιρνε ΠΟΤΕ ρεύμα χωρίς Διαφορικό Διακόπτη (Ρελέ).

 

Τώρα, βάλε με το νου σου επίσης σου ότι ΟΙΑΔΗΠΟΤΕ «επιθετική» «νομική» πράξη ξεκινήσεις, ΚΑΤΑΡΧΗΝ θα σου στοιχίσει παραπάνω από το ρελε (χώρια τα μούτρα και τα μαλώματα).

 

Πήγαινε ίσως στην ΔΕΔΔΗΕ της γειτονίας σου, και «ήπια» σκάλισε το θέμα, μήπως και βρεις από εκεί καμία άκρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα τα άλλαζα από την τσέπη μου, με κανονικό δηλωμένο ηλεκτρολόγο, θα κρατούσα απόδειξη όπου θα έγραφε με το νί και με το σιγμα τι δουλειές γίνανε και όταν θα ερχόταν ή ώρα να φύγω, θα άφηνα φέσι το ποσό στο τελευταίο ενοίκιο.

Κι άς έρθει να σε κυνηγήσει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να το κοιτάξει έμπειρος ηλεκτρολόγος.

Δεν παίζουμε με αυτά ούτε τα αφήνουμε στην τύχη.

Όπως καταλαβαίνεις, αυτή η υπόθεση έχει να κάνει τόσο με την ασφάλειά σου (σωματική σου ακεραιότητα) αλλά και την όσων βρίσκονται στο σπίτι.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δες πώς έχουν τα πράγματα:

 

Από το 2006 και μετά (κοινή υπουργική απόφαση για τη θεμελιακή γείωση/ Υ.Α. Φ Α΄50/12081/642/2006  (ΦΕΚ 1222/Β`/5.9.2006)  -Θέματα Ασφάλειας των Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων (Ε.Η.Ε.).), είναι πλέον υποχρεωτική η εγκατάσταση διατάξεων διαφορικού ρεύματος για την πρόσθετη προστασία των καταναλωτών από ηλεκτροπληξία σε όλες τις Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις (Ε.Η.Ε), για τις  ΝΕΟΔΜΗΤΕΣ οικοδομές (αυτές που χτίζονται από 5-9-2006 και μετά)

 

Η εγκατάσταση της διάταξης ή των διατάξεων διαφορικού ρεύματος στις παλαιές εγκαταστάσεις, θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί εντός τριετίας από την δημοσίευση της παρούσας ρύθμισης ήτοι μέχρι και 5-9-2009 (άρα έπρεπε να έχει γίνει).

 

Υποθέτω , ότι το διαμέρισμα που λες, ΗΔΗ ηλεκτροδοτείται, συνεπώς οι αρμόδιες Υπηρεσίες ( ΔΕΔΔΗΕ εν προκειμένω) ΔΕΝ μπορούν να ξέρουν αυτή την «μη εναρμόνιση» με τις κείμενες διατάξεις.

 

Ακόμα και το ηλεκτρολογικό σχέδιο του διαμερίσματος να έχει λήξει ( 14 χρόνια ισχύς για κατοικίες), αποκλείεται να το ψάξουν από μόνοι τους.

 

ΑΝ στο διαμέρισμα (που λες) γινόταν ΤΩΡΑ νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο (π.χ νέα μίσθωση ) ΔΕΝ θα έπαιρνε ΠΟΤΕ ρεύμα χωρίς Διαφορικό Διακόπτη (Ρελέ).

 

Τώρα, βάλε με το νου σου επίσης σου ότι ΟΙΑΔΗΠΟΤΕ «επιθετική» «νομική» πράξη ξεκινήσεις, ΚΑΤΑΡΧΗΝ θα σου στοιχίσει παραπάνω από το ρελε (χώρια τα μούτρα και τα μαλώματα).

 

Πήγαινε ίσως στην ΔΕΔΔΗΕ της γειτονίας σου, και «ήπια» σκάλισε το θέμα, μήπως και βρεις από εκεί καμία άκρη.

 

 

Λακη, σ ευχαριστώ παρα πολυ για το χρονο σου.. μου το ξεκαθαρισες πληρως. Αρα μπερδεμα η υποθεση και μαλλον επαφιεται απ οτι καταλαβαινω στη διαθεση της ιδιοκτητριας...

 

εγώ θα τα άλλαζα από την τσέπη μου, με κανονικό δηλωμένο ηλεκτρολόγο, θα κρατούσα απόδειξη όπου θα έγραφε με το νί και με το σιγμα τι δουλειές γίνανε και όταν θα ερχόταν ή ώρα να φύγω, θα άφηνα φέσι το ποσό στο τελευταίο ενοίκιο.

Κι άς έρθει να σε κυνηγήσει.

 

 

Δημητρη σωστο και αυτο, απλως αφενος το ποσο δεν ειναι ευκαταφρονητο γι αυτη την εποχη, αφετερου εχουμε πληρωσει εγγυηση οποτε μας εχει στο χερι σ αυτο... :(

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κοιτάξει έμπειρος ηλεκτρολόγος.

Δεν παίζουμε με αυτά ούτε τα αφήνουμε στην τύχη.

Όπως καταλαβαίνεις, αυτή η υπόθεση έχει να κάνει τόσο με την ασφάλειά σου (σωματική σου ακεραιότητα) αλλά και την όσων βρίσκονται στο σπίτι.

Καλή συνέχεια.

 

Προφανως, το τονισα και στο αρχικο μου ποστ. Εννοειται. Απλως δεν εννοειται μαλλον οταν ο ιδιοκτητης πρεπει να βαλει το χερι στην τσεπη.

 

Σ ευχαριστω, Μανώλη.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου