Προς το περιεχόμενο

Ρελέ διαρροής στο σπίτι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εννοώ πως στα σοβαρά κράτη, αν κάνεις κάποια καταγγελία πως το σπίτι που νοικιάζεις δεν έχει ρελέ, και άρα υπάρχει κίνδυνος για την ζωή σου και της οικογένειας σου θα έχει πρόβλημα ο ιδιοκτήτης. Θα έρθει σπίτι του η αστυνομία, θα του κατασχέσει τις μπύρες και τα λουκάνικα, θα τον ευνουχίσει τελετουργικά, θα πουλήσει την γυναίκα του και τις κόρες του στην αραπιά για σκλάβες. Στην Ελλάδα κανείς δεν θα ασχοληθεί ποτέ μαζί σου, ακόμα και οι δικαστές θα γελάνε με σένα, όταν σου κάνουν την τιμή να ασχοληθούν με την υποθεσούλα σου. Αν στο μεταξύ πεθάνεις απο ηλεκτροπληξία, έπαιξες και έχασες μεγάλε, ας πρόσεχες.

Για τα σοβαρά κράτη δεν ξερω,στην Ελλαδα αν δεν εχεις ρελε σου κοβουν το ρευμα.Για τη νομική μου παιδεία αυτο αρκει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε σοβαρά κράτη (όπως πάει να γίνει η Ελλάδα) έχεις ένα 6μηνο από την όποια αλλαγή ονόματος, συμβολαίου κλπ να προσκομίσεις στη ΔΕΔΗΕ θεωρημένο σχέδιο από ηλεκτρολόγο.

Δεν ξέρω ποιές είναι οι συνέπειες.

Αυτό είναι το πρέπει.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σοβαρά κράτη (όπως πάει να γίνει η Ελλάδα) έχεις ένα 6μηνο από την όποια αλλαγή ονόματος, συμβολαίου κλπ να προσκομίσεις στη ΔΕΔΗΕ θεωρημένο σχέδιο από ηλεκτρολόγο.

Δεν ξέρω ποιές είναι οι συνέπειες.

Αυτό είναι το πρέπει.

 

Ισχύει. Πλέον με τις διαδιοκασίες που έχουν θεσπιστεί είναι θέμα χρόνου να αναγκαστεί ο ιδιοκτήτης να κάνει την σωστή δουλειά. Βέβαια εδώ υπάρχει μια τρύπα (loophole που λένε και στο χωριό μου) όπως σε όλα άλλωστε στην Ελλάδα. Αν έχεις φίλο ηλεκτρολόγο μπορεί να βάλει υπογραφή χωρίς να ικανοποιούνται οι προδιαγραφές αφού η ΔΕΗ δεν έρχεται στο σπίτι σου, δέχεται τα χαρτιά του ελεγχου που έχει κάνει κάποιος ιδιώτης, εφόσον περάσουν απ' την ΔΕΔΗΕ.

 

Υ.Γ. Η Ελλάδα δεν μπορεί να γίνει σοβαρό κράτος όσο και να προσπαθεί, δεν είναι στην φύση μας.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όλα τα πράγματα στη χώρα μας υπάρχει ένα way-round.

Στην περίπτωση αυτή επιμένεις ότι θες δικό σου ηλεκτρολόγο και αν δεν γίνει δεκτό, δεν κάνεις αλλαγή ονόματος.

Και το φέσι μένει στην σπιτονοικοκυρά (όποιο ενδεχόμενο φέσι)

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H κατάθεση νέου ηλεκτρολογικού σχεδίου σε κάθε αλλαγή ονόματος συμβολαίου ισχύει εδώ και δεκαετίες στην Ελλάδα.

 

Τα πράγματα είναι απλά;

 

Τα στάνταρντς ασφαλείας σε όλα τα πράγματα, και ειδικότερα στα κτίρια, με την πρόοδο των επιστημών , της τεχνολογίας κ.λ.π. αλλάζουν.

 

Το ρελέ είναι ένα μικρό παράδειγμα.

Πόσοι μένετε σε οικοδομή π.χ. που έχει θεμελιακή γείωση , ή είναι κτισμένη σύμφωνα με τις νέες προδιαγραφές αντισεισμικότητας;

Ποιά είναι η ενεργειακή του απόδοση; κ.ο.κ.

 

Τι να κάνουμε ΔΕΝ γίνεται αλλιώς, τα παλαιότερα κτίρια, προσπαθούν να "προσαρμοστούν" στα νέα πρότυπα....όσο αυτό είναι εφικτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Η Ελλάδα δεν μπορεί να γίνει σοβαρό κράτος όσο και να προσπαθεί, δεν είναι στην φύση μας.

Τεράστια γενίκευση που δεν ισχύει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα επανέλθω επισημαίνοντας ότι η ασφάλεια δεν καθορίζεται από την εντύπωση του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη (π.χ. "θα είναι καλύτερα") αλλά από επίσημους κανονισμούς και τεχνικές προδιαγραφές. Ή είναι ασφαλές ή δεν είναι.

Δεδομένου ότι η διαφορά στο κόστος είναι η προμήθεια του πλαστικού πίνακα και τα μερεμέτια (σκαψίματα, κολλήματα, σιλικόνες, στόκοι  κλπ) για να μπει το καινούριο ΚΟΥΤΙ στη θέση του παλιού, δεν είμαι βέβαιος κατά πόσο η παραίνεση του ηλεκτρολόγου "θα είναι καλύτερα" δεν είναι παρά μια προσπάθεια (θεμιτή στην εποχή μας) να κάνει μια δουλειά παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι η διαφορά στο κόστος είναι η προμήθεια του πλαστικού πίνακα και τα μερεμέτια (σκαψίματα, κολλήματα, σιλικόνες, στόκοι  κλπ) για να μπει το καινούριο ΚΟΥΤΙ στη θέση του παλιού, δεν είμαι βέβαιος κατά πόσο η παραίνεση του ηλεκτρολόγου "θα είναι καλύτερα" δεν είναι παρά μια προσπάθεια (θεμιτή στην εποχή μας) να κάνει μια δουλειά παραπάνω.

 

Δεν είναι όλοι οι επαγγελματίες θιασώτες της αρπαχτής, το αντιμετωπίζεις κάπως με καχυποψία το θέμα. Κι αν δεν έχει εμπεριστατωμένη άποψη ο ηλεκτρολόγος για την ασφάλεια τότε ποιος έχει;

 

Για το ζήτημα της ασφάλειας δεν έχω άποψη αλλά για το αν είναι καλύτερα μπορώ να στο επιβεβαιώσω, αν και δεν μπορώ να το γενικεύσω. Ήδη ανέφερα την δικιά μου περίπτωση που συγκεκριμένο πρόβλημα λύθηκε με την αλλαγή του πίνακα. Για 'μένα λοιπόν το "θα είναι καλύτερα" αποδείχθηκε πέρα για πέρα αληθές. Και επειδή ο ηλεκτρολόγος που έκανε την δουλειά τυγχάνει να είναι κολλητός φίλος (και αρα δεν θα μου έλεγε βλακείες) μου εξήγησε και δυο πράγματα που στο δικό μου μυαλό το "θα είναι καλύτερα" το μετέτρεψαν σε αλήθεια.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου