Προς το περιεχόμενο

Πως θα συνδέσω το roland xv-2020


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ένα αρμόνιο Yamaha PSR-A1000 κλασικές υποδοχές midi in και out.

Σε λίγες μέρες θα πάρω το Roland xv-2020 το οποίο δεν ξέρω τι είναι-μόνο τι κάνει ξέρω (θα ήθελα να μου πείτε) και θα ήθελα την βοήθεια σας για το πως θα το συνδέσω στο αρμόνιο μου ωστε να χρεισιμοποιώ αντι για τα όργανα του αρμονιου τα όργανα αυτής της συσκευής .

Επίσης ένας φίλος μου που έχει το ίδιο αρμόνιο και την ίδια συσκευή της roland έχει αντικαταστίσει τα όργανα που παίζουν στο style (ρυθμός) με τα όργανα αυτής της συσκευής.Δηλαδή στην style συνοδία αντι να χρεισιμοποιοεί τα drums και το bass και τα strings και το Piano που έχει μέσα το αρμόνιο, μπορεί και βάζει στην θέση τους τα όργανα απο την συσκευή της roland.

Όποιος έχει ιδέα για μια έστω απορία μου ας μου απαντήσει γιατί αυτός ο φίλος μου δεν έχει ιδέα του το έστεισαν το όργανο και το έχει έτημο.

Επίσης καλό είναι το συγκεκριμένο μοντέλο της roland για έναν σχετικά αρχάριο??Θα άξιζε να πάρω ξεχωριστά πλήκτρα για αυτό το roland??Πόσο περίπου κοστίζει??

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ένα και με τη σειρά... :)

 

1) Το αρμόνιό σου θα συνδεθεί στο Roland μέσω MIDI. Στό πίσω μέρος του αρμονίου και του module υπάρχουν τέτοιες θύρες. Εσύ λοιπόν θα πάρεις σαν καλό παιδί ένα MIDI καλωδιάκι και θα συνδέσεις τη μία άκρη του με το MIDI out του Yamaha και την άλλη με το MIDI in του Roland. Είσαι έτοιμος να παίξεις!

 

2) Ο φίλος σου προφανώς έχει κάνει την παραπάνω συνδεσμολογία και παίζει κάποιο MIDI pattern του Yamaha με τους ήχους του Roland. Δεν ξέρω αν γίνεται αμέσως ή θα πρέπει να ρυθμίσεις κατάλληλα τα MIDI κανάλια των δύο οργάνων, θα πρέπει να διαβάσεις τα manual για να το βρεις αν δεν γίνει αμέσως.

 

3) Είναι πολύ καλό αυτό το Roland, όχι μόνο για αρχάριους αλλά για κάθε πληκτρά. Το αν αξίζει να πάρεις πλήκτρα μόνο γι' αυτό... εσύ θα το δεις. Αν δεις ότι σε βολεύει να παίζεις παράλληλα και με το Yamaha, τότε θα πρέπει να αγοράσεις ένα επιπλέον κλαβιέ μόνο για το XV.

 

4) Ρε φίλε μου, εσύ θα το πάρεις το synth και ρωτάς εμάς πόσο κοστίζει; Καταρχήν γιατί το παίρνεις αφού δεν ξέρεις καν τι είναι και ποιά είναι η χρησιμότητα και η αξία του;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To xv2020 σου το προτεινω αξιζει τα λεφτα του.Εχω το 5050 και ειναι

δυνατο οργανο.Το 2020 μπορει να εχει μικρη οθωνη με leds αλλα συνδεεται στο pc για edit.Παιρνει και μια καρτα επεκτασης srx για παραπανω ηχους.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δες εδώ καποιες ενδεικτικες τιμές και κάποια χαρακτηριστικά για αυτο που θελεις να πάρεις.

 

http://www.pavlakis.com.gr/cart.php?target=product&product_id=12423&category_id=210

 

http://musica.gr/pegasus/bin/pegweb3.dll?method=../h012/faq0011&code=SYN003012&ypoomada=548&omada=289

 

 

http://www.roland.com/products/en/XV-2020/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4) Ρε φίλε μου, εσύ θα το πάρεις το synth και ρωτάς εμάς πόσο κοστίζει; Καταρχήν γιατί το παίρνεις αφού δεν ξέρεις καν τι είναι και ποιά είναι η χρησιμότητα και η αξία του;

 

Επειδή θα το πάρω μεταχειρισμένο για αυτό ρωτάω την τιμή του μη μου κάνει καμιά κουτσουκέλα αυτός πυο θα μου το πουλήσει.Αλλα απο οτι βλέπω σε καλή τιμή το δίνει.

 

 

Να ρωτίσω κάτι σε κάποιον που την έχει δοκιμάσει αυτή την συσκευή:

έχει καλούς ήχους πιάνου,strings,sax,trumpet,drums(κυρίως),ηλεκτρικής κιθάρας??

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον, δεν μπορείς να ακούς τους ήχους του Roland από τα ηχεία του YAMAHA. Θα χρειαστεί να βάλεις στο Roland είτε ακουστικά είτε κάποια άλλα εξωτερικά ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω εξωτερικά ηχεία με ενισχυθτή, αλλα αυτό που με νοιάζει είναι να μπορώ να παίξω τους ήχους του roland στο clavie του yamaha μου και να πάρω τους ήχους του roland και να τους βάλω στα styles του αρμόνιου μου

 

Εγω 500€ το παίρνω αλλα είναι σε άριστη κατάσταση

τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2020 εχει τους ιδιους ηχους, οχι σε αριθμο αλλα σε ποιοτητα με τα

μεγαλυτερα μοντελα XV.

H τιμη δεν ειναι και η μεγαλυτερη ευκαιρια αλλα εσυ το ειδες και ξερεις.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου