Προς το περιεχόμενο

Mac mini setup


george_hatzel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

 

Έχω τα παρακάτω...

 

1. Mac mini 1.25GHz PowerPc G4, 1GB RAM, 100GB HD, FireWire 400, Usb 2.0

2. ηλεκτρικό πιάνο Kawai CL-30 με midi out

3. monitor TASCAM VL-X5

4. ακουστικά BEYERDYNAMIC DT 770

 

...και θέλω να φτιάξω ένα αξιοπρεπές setup για να ηχογραφώ μια γυναικεία φωνή την οποία θα συνοδεύω με midi αρχείο (χρησιμοποιώ το Logic και μου αρκούν προς το παρόν οι ήχοι του Bandstand της ΝΙ). Δεν είμαι σχετικός περί εξοπλισμού, έπαιζα μέχρι τώρα μόνο κλασικό πιάνο, και χρησιμοποιούσα περιστασιακά τον Η/Υ ως sequencer.

 

Καθώς το Mac Mini δεν έχει audio in, χρειάζομαι φαντάζομαι ένα audio interface με εισόδους για midi και mic. Χρειάζομαι επίσης και ένα μικρόφωνο.

Αυτό κυρίως που με απασχολεί είναι η ποιότητα της φωνής. Διαβάζω σε διάφορα φόρυμ για παράσιτα, καθυστερήσεις στον ήχο (για το TASCAM US-122 πχ) και για προενισχυτές, και δεν θα ήθελα να πάρω κάτι για το οποίο να μετανιώσω. Διάβασα τα καλύτερα για το μικρόφωνο RODE NT1A, αλλά δεν ξέρω με ποιά κάρτα να το συνοδέψω, χωρίς να χρειαστώ έξτρα προενισχυτή. Ένα δυναμικό μικρόφωνο θα ήταν καλύτερα μήπως (SHURE SM58 LC);

 

Αν υπάρχουν πρότασεις για να συμπληρωθεί το παραπάνω setup με μικρόφωνο και εξωτερική κάρτα ήχου, θα ήθελα πολύ να τις ακούσω. Να σημειώσω ότι δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις, μου αρκεί να δουλεύουν όλα σωστά, δεν θα μου χρειαστεί να ηχογραφήσω ποτέ πολλά όργανα μαζί, ούτε καν κιθάρα, μόνο την φωνή.

Ευχαριστώ,

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε george_hatzel,

 

το setup που είχα με το Mac mini ήταν το παρακάτω (ερασιτέχνης):

-εξωτερική firewire κάρτα Focusrite Saffire (2xinput - Mic/instrument με καλούς προενισχυτές για μικρόφωνο, midi in/out)

-μικρόφωνο Shure PG58 (φθηνή λύση και μέχρι τώρα καλή)

 

Το κόστος δεν είναι υπερβολικό (κάρτα γύρω στα 400€ και άλλα 50€)

 

-ηχεία TASCAM VLX5

 

Το παραπάνω setup δούλεψε ρολόι στο mini mac. Χρησιμοποίησα εξωτερικό USB δίσκο για τα audio που ηχογραφούσα, χωρις πρόβλημα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ m_aztec, το setup που προτείνεις μου ακούγεται μια χαρά. το Shure PG58 είναι δυναμικό νομίζω, οπότε για πυκνωτικό δεν το συζητάμε, έτσι;

 

boukaw7 για κόστος υπολογίζω για την κάρτα max 500euro, και για mic μέχρι 200, αλλά όπως είπα και πριν με ενδιαφέρει κυρίως το hardware συνεργάζεται χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάρτες ως 500e θα βρεις πάρα πολλές τίμιες προτάσεις. Κάνε search εδώ στο νοιζ και αποκλείεται να μην βρεις!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

george_hatzel to logic σου δουλευει καλα με το mac mini?τα περισσοτερα plug ins που εχεις ανοιξει συνχρονος??

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω του επεξεργαστή του (που μάλλον είναι ψιλοοριακός) ή για κάποιο άλλο λόγο που έχει να κάνει με τον mini ειδικά;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω του επεξεργαστή του (που μάλλον είναι ψιλοοριακός)

ακριβως,αν τελικα δουλευει ομως μια χαρα,εχω φυγει αυριο πρωι πρωι να τον παρω...

α..ρε ....logic..μου λειψεις 8)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά 1 φορά είχα γράψει σε 1 περιοδικό για αυτόν τον λόγο (χρήση mini για audio εφαρμογές) και η απάντηση δεν ήταν και αυτή που περίμενα

 

Μου είπαν ότι δεν έχει πολλές δυνατότητες για επεκτάσεις (πόσα διαθέσιμα usb και firewire port έχει), οριακή δύναμη που δεν αρκεί για μέτριες ως σοβαρές καταστάσεις (εξαιρουμένου του 1.83ghz intel core 2 μοντέλου) και άλλα τέτοια.

Δηλαδή με λίγα λόγια μου είπαν ότι για beginners level 1 χαρά θα σταθεί αλλά για λίγο πιο σοβαρά μάλλον να πάρω g4 ή g5 έστω μεταχειρισμένο (όχι ότι έχουν και καμιά σοβαρή διαφορά στην τιμή αλλά τέλος πάντων!)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Mac mini 1.25GHz PowerPc G4' date=' 1GB RAM, 100GB HD, FireWire 400, Usb 2.0

2. ηλεκτρικό πιάνο Kawai CL-30 με midi out

3. monitor TASCAM VL-X5

4. ακουστικά BEYERDYNAMIC DT 770

[/quote']

 

 

Φίλε Γιώργο,

 

Καταρχήν, ο επεξεργαστής είναι μια χαρά για την αρκετά ελαφριά δουλειά που τον θέλεις.

 

Το αν θα πάρεις δυναμικό ή πυκνωτικό μικρόφωνο εξαρτάται από τον χώρο που έχεις: αν είναι ηχητικά κατάλληλος, το πυκνωτικό θα σου δώσει πιο πλούσιο ηχόχρωμα απ'ότι το δυναμικό. Το Rode είναι όντως πολύ καλό για τα λεφτά του (~170 euros). Σε σχέση με τα φτηνά Shure, ούτε να το σκέφτεσαι! Να πας για το Rode, σου μένουν λεφτά και για κάρτα.

 

Παράσιτα σε εξωτερικές κάρτες δεν εμφανίζονται, αν δεν έχεις προβλήματα με το ρεύμα στο σπίτι σου. Η καθυστέρηση (latency) έχει να κάνει κυρίως με τους drivers που συνοδεύουν την κάρτα που θα πάρεις. Δεν έχω καμία εμπειρία σε Mac mini. Όποιος έχεις, ας σε φωτίσει. Ωστόσο, πιο πολύ πιθανώς να σε ενοχλήσει το latency όταν γράφεις midi piano (ιδίως αν παίζεις σχετικά γρήγορα) παρά όταν γράφεις φωνή (όπου μπορείς να πετύχεις μηδενικό latency με hardware monitoring).

 

Για κάρτα ήχου (audio/midi interface), δεν έχεις πολλές απαιτήσεις σε In/Outs, οπότε μπορείς να επενδύσεις σε καλούς προενισχυτές, όσο γίνεται. Με τα λεφτά που σου απομένουν (~330 euros) μπορείς να βρεις καλή κάρτα όπως:

 

Presonus Firebox

Focusrite Saffire LE

TC Electronic Konnekt 8

 

ενώ έχει κυκλοφορήσει και η YAMAHA κάποια Interfaces σε αυτά τα λεφτά, δεν έχω ιδέα πως ακούγονται/συμπεριφέρονται.

 

Από πλευράς σταθερότητας drivers θα σου έλεγα να κοιτάξεις και την M-Audio Firewire Solo. Γενικά η M-AUDIO έχει αξιοπρεπείς κάρτες για τα λεφτά τους.

 

Αν πας σε USB λύσεις (που είναι πιο φτηνές και σε καλύπτουν για τα δεδομένα σου), μπορείς να δεις το Digidesign MBox 2 Mini (παίρνεις και ProTools μαζί, αν σε ενδιαφέρει), το Lexicon Lambda Studio, καμία m-audio κάρτα κλπ.

 

Γενικά, το τοπίο είναι λίγο θολό από άποψη σταθερότητας/συμβατότητας, μόνο η μακροχρόνια χρήση και η αποκόμιση εμπειριών από πραγματικούς χρήστες θα σου δώσει σαφή απάντηση.

 

Κάνε μία βόλτα από τα fora (...forums) των χρηστών των παραπάνω καρτών και ψάξε λίγο το θέμα της συμβατότητας.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου