Προς το περιεχόμενο

πρώτη φορά telecaster!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Πάντως αυτό το στενό μπράτσο, nut width: 41 mm, ποτέ δεν το χώνεψα....

Στα ανοιχτά ακόρντα και όχι μόνο, εάν έχεις κανονικά (ανδρικά...... 8) ;D) δάχτυλα, υπάρχει πρόβλημα στην "καθαρότητα" τους!

καν το οπως ο Κηφ

ακορντο=δυο χορδές ενα δάχτυλο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καν το οπως ο Κηφ

ακορντο=δυο χορδές ενα δάχτυλο

  Ναι βρε κι εγώ κάπως έτσι το κάνω ;) :D.  Π.χ. την Amaj στο 2ο τάστο την "πιάνω" με δυό δάχτυλα, με τον μεσαίο την ρε και με τον παράμεσο τις G & B.  Αλλά στην B7, ας πούμε, στο 1ο και 2ο τάστο η ανοιχτή B καμιά φορά "βρίσκει" στον παραμεσό μου.....αυτό είναι το "πρόβλημα" (για μένα) με τα στενά μπράτσα.....τα μπουζουκομάνικα που λέει και ο φίλτατος mauromouris :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως όλες οι κιθάρες μου είναι είτε 41 ή 42 το πολύ.

Αλλά έχω λεπτά δάχτυλα...

 

εν τω μεταξύ άρχισα να κουρντίζομαι

 

 

εδώ πάνω κάτω οι 200ρηδες...

το ερώτημα είναι εγώ με το 290 κάτω να βάλω πάνω 280 ή 200?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους

 

επανέρχομαι με νέα...

Τελικά απέκτησα μια μεταχειρισμένη squier Classic Vibe Custom.

 

Εκτός από το θέμα του κόστους, ο πιο μεγάλος λόγος που πήγα εκεί είναι καθαρά αισθητικός.  Έχω πάθει πλάκα με το διπλό binding.. θεωρώ ότι ομορφαίνει τρομερά την κιθάρα. Τα χρήματα που γλίτωσα (από αγορά κάτι πιο ακριβού) θα τα ρίξω σε hardware.

 

Πρώτες εντυπώσεις.

Δυστυχώς επειδή ήταν λίγο παρατημένη και δεν την έχω πάει ακόμα για ένα καλό service-setup δεν μπορώ να κρίνω με σιγουριά. Οι χορδές δεν ακολουθούν το radius της ταστιέρας (είναι όλες σε μία ευθεία), τις πειράζω από τα saddles αλλά "τρίζουν", επίσης έβαλα 10ρες και είναι λίγο σκληρές..

 

Τα τάστα απίστευτα!

 

Το μπράτσο είναι πολύ λεπτό και ενώ αυτό θεωρητικά προσφέρει άνεση, δυστυχώς (ειδικά όταν χρησιμοποιώ τον αντίχειρα για την μι) γίνεται λίγο κουραστικό.

 

Ο ήχος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά έτσι κι αλλιώς θα βάλω ό,τι καλύτερο μπορώ από μαγνήτες αργότερα.

 

Το burst είναι μια χαρά και το σώμα είναι από 2 κομμάτια (όχι όμως στη μέση και φαίνεται το χώρισμα).

 

Αν και είναι κάπως αρνητικά αυτά που γράφω, στην ουσία είμαι πολύ ικανοποιημένος γιατί μου αρέσει πολύ αυτή η κιθάρα, η ποιότητα κατασκευή είναι πολύ καλή και γενικά όλα αυτά τα "θέματα" θα διορθωθούν.

 

Μια ερώτηση για το μπράτσο...

Μπορώ να βάλω μπράτσο από baja στην CVC?  θα φαίνεται παράταιρο τόσο thick που είναι..; θα ταιριάζει σωστά;

 

Γενικά πάντως, είναι πολύ όμορφες κιθάρες οι tele και κακώς δεν το είχα ψάξει πιο παλιά.

Θα επανέλθω σε λίγο καιρό για το θέμα των μαγνητών.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

s2qpnq.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειά! Νομίζω έκανες εξαιρετική επιλογή, κινήθηκες σε λογικά πλαίσια και πήρες μια κιθάρα που θα γίνει εξαιρετική βάση για αναβαθμίσεις, τις οποίες θα κρίνεις ότι χρειάζεται. Και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το binding, την ομορφαίνει πολύ! Καλόπαιχτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπράτσο είναι πολύ λεπτό και ενώ αυτό θεωρητικά προσφέρει άνεση, δυστυχώς (ειδικά όταν χρησιμοποιώ τον αντίχειρα για την μι) γίνεται λίγο κουραστικό.

 

φυσικα και θεωρητικα ΔΕΝ ειναι,δεν υπαρχει τιποτα πιο κουραστικο απο ενα πολυ λεπτο μπρατσο που δεν προσφερει στηριξη

 

Ο ήχος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά έτσι κι αλλιώς θα βάλω ό,τι καλύτερο μπορώ από μαγνήτες αργότερα.

 

οι στοκ μαγνητες ειναι ΥΠΕΡΟΧΟΙ  (ειναι Tonerider) ,δεν χρειαζονται αλλαγη,απλα ΣΕΤ ΑΠ χρειαζεται ολη η κιθαρα

 

Το burst είναι μια χαρά και το σώμα είναι από 2 κομμάτια (όχι όμως στη μέση και φαίνεται το χώρισμα).

 

εισαι λοιπον τυχερος μια και...θεωρητικα το κομματι που ακουμπα η γεφυρα ειναι ενα κομματι κΣυλο....παντως καπως χλωμο το βλεπω να ειναι δυο κομματια....μαλλον κρυβει τις...ραφες το χρωμα.... εκτος και αν εισαι ΠΟΛΥ τυχερος.

 

Οι χορδές δεν ακολουθούν το radius της ταστιέρας (είναι όλες σε μία ευθεία), τις πειράζω από τα saddles αλλά "τρίζουν", επίσης έβαλα 10ρες και είναι λίγο σκληρές..

 

οπως σου ειπα και παραπανω η κιθαρα θελει ενα καλο σετ απ (including NUT check)

 

Μια ερώτηση για το μπράτσο...

Μπορώ να βάλω μπράτσο από baja στην CVC?  θα φαίνεται παράταιρο τόσο thick που είναι..; θα ταιριάζει σωστά;

 

φυσικα και θα ταιριαζει...σιγα το thick μπρατσο...ενα medium μπρατσο ειναι (0,870 mm at the 1st fret)  ...που να δεις τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ thick στις δικες μου  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως όλες οι κιθάρες μου είναι είτε 41 ή 42 το πολύ.

Αλλά έχω λεπτά δάχτυλα...

 

 

 

και ο Hendrix ειχε κατι δακτυλα σα λουκανικα Τρικαλων  ;D και επαιζε με 38αρια nut (A necks)...δεν εχει σχεση ΟΛΑ συνηθιζονται ειδικα αν κΣερεις να παιζεις.... ;D αν δεν κΣερεις ολα σε ενοχλουν (tis kontis psolis tis ftene oi trixes δηλ.  ;D)

 

τι να πουνε δηλ. και οι ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΣΤΕΣ...που παιζουν σε ακομα πιο στενα nut  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι λοιπον τυχερος μια και...θεωρητικα το κομματι που ακουμπα η γεφυρα ειναι ενα κομματι κΣυλο....παντως καπως χλωμο το βλεπω να ειναι δυο κομματια....μαλλον κρυβει τις...ραφες το χρωμα.... εκτος και αν εισαι ΠΟΛΥ τυχερος.

 

Έχεις δίκιο Funk, είναι 3 κομμάτια τελικά  >:(

 

2e2o3e8.jpg

 

Τουλάχιστον είναι ξύλο και όχι veneer..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηλεκτρικά ειναι της cv?

Ο διακόπτης τουλάχιστον οχι...

 

Νικο εγω δεν έχω αντίρρηση για το 41 ή το 38.

Αλλοι το ανέφεραν ως λιγο....και...υπ όθεσα οτι για να μη με ενοχλει μαλλον φταίνε τα δάχτυλα μου που παραπέμπουν σε μασουρακια dmc...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου