Προς το περιεχόμενο

πρώτη φορά telecaster!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Τώρα στα γεράματα αξιώθηκα κι εγώ να καταλάβω την αξία της telecaster (κόλλημα με τις gibson για χρόνια).

Διάβασα προσεκτικά τον οδηγό του Superfunk και πήρα μια ιδέα του τι παίζει..

 

Είμαι μεταξύ δύο επιλογών:

 

custom 62 japan

 

656fj7.jpg

 

*Θετικά: διπλό binding - vintage radius

*Αρνητικά: μαγνήτες - ίσως τα τάστα

 

 

american special

 

35ch4es.jpg

 

*Θετικά: χρώμα - μαγνήτες - made in USA

*Αρνητικά: 70's logo - κλειδιά - ίσως το μπράστο

 

Είναι σχεδόν ίδια τιμή, πείτε μου καμιά γνώμη, κάτι σημαντικό που ίσως μου έχει ξεφύγει..

Θα προσπαθήσω φυσικά να δοκιμάσω ό,τι βρω όταν θα έρθει η στιγμή.

 

Να σημειώσω ότι ό,τι και να πάρω, θα αλλάξω (κάποια στιγμή αργότερα) όλο το hardware σε χρυσό,

το pickguard σε aged pearl και θα βάλω όσο καλύτερους μαγνήτες μπορώ (max 200 ευρώ και οι δύο)

 

Ευχαριστώ

 

*Βασισμένα όλα σε κριτικές άλλων, δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου telecaster.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρνητικά: 70's logo

 

Αυτο ειναι ΘΕΤΙΚΟ  :)

 

κλειδιά

 

ΤΙ εχουν τα κλειδια?Μια χαρα δουλευουν .Ενταξει δεν ειναι και η..... επιτομη της εμφανισης σε συνδιασμο με τη vintage γεφυρα αλλα ποιοτικα σκιζουν.Μια και θα αλλαξεις hardware βαζεις μια χρυση GOTOH MODERN & μαζι με χρυσα SCHALLER θα εισαι μια χαρα.

 

 

- ίσως το μπράστο

 

μια χαρα μπρατσο all around ειναι...

 

Απο τις δυο εγω θα επαιρνα την Special που εχει και πολυ καλους μαγνητες που δεν χρειαζονται αλλαγη .

 

Παντως οι ΤΙΜΕΣ της Fender στην ΕΕ ειναι πλεον εξωφρενικες εγω στη θεση σου θα επαιρνα απλα μια AM STD γυρω στα 700-850 (τοσο τις βρισκεις στις αγγελιες ) θα εβαζα εναν καλο bridge μαγνητη και θα καθαριζα... 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πιάσεις δεν θα την αφήσεις.  ;D

Αυτό είναι προειδοποίηση.

 

Θα έπαιρνα την μπλε.

Μόνο και μόνο επειδή ο Ronson στα τελευταία του είχε μια τέτοια... :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οι ΤΙΜΕΣ της Fender στην ΕΕ ειναι πλεον εξωφρενικες εγω στη θεση σου θα επαιρνα απλα μια AM STD γυρω στα 700-850 (τοσο τις βρισκεις στις αγγελιες ) θα εβαζα εναν καλο bridge μαγνητη και θα καθαριζα...

 

Πλάκα πλάκα βρήκα εδώ μία AM STD με 800...

θέλω όμως και να μου αρέσει (χρώμα κ.α.)

άμα βρω used έτσι όπως τη θέλω εννοείται!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπάθιο κιόλας, αλλά... ένα χιλιάρικο για την πρώτη σου Telecaster, χωρίς να γνωρίζεις αν θα δεθείς μαζί της ή θα είναι... περιστασιακό το αίσθημα, δεν είναι... εξωφρενικά πολλά;

 

Και εγώ Gibson-άκιας και εκτιμώ τις Tele και είναι αλήθεια ότι (για Fender-οειδές) οι Tele δεν είναι (τόσο) μακριά από τις Les Paul, αλλά... πάλι...

 

Δικά σου χρήματα βέβαια και δεν επιθυμώ να βγω "κάπως",  απλά μια σκέψη.

 

 

Μια Squier Vibe Tele θα ήταν εξαιρετική αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπάθιο κιόλας, αλλά... ένα χιλιάρικο για την πρώτη σου Telecaster, χωρίς να γνωρίζεις αν θα δεθείς μαζί της ή θα είναι... περιστασιακό το αίσθημα, δεν είναι... εξωφρενικά πολλά;

Και εγώ Gibson-άκιας και εκτιμώ τις Tele και είναι αλήθεια ότι (για Fender-οειδές) οι Tele δεν είναι (τόσο) μακριά από τις Les Paul, αλλά... πάλι...

Δικά σου χρήματα βέβαια και δεν επιθυμώ να βγω "κάπως",  απλά μια σκέψη.

Μια Squier Vibe Tele θα ήταν εξαιρετική αρχή...

 

Κι εμένα αυτό μου ήρθε στο μυαλό. Μια φτηνότερη τέλε, ίσως και μεταχειρισμένη, θα ήταν η ιδανική αρχή. Ιδίως, αν δεν έχεις πιάσει καν τελεκάστερ στα χέρια σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν ακριβώς στην θέση σου πριν 2-3 χρόνια και πήρα μια classic vibe μεταχειρισμένη. Εξαιρετικός ήχος εξαιρετική ταστιέρα κλασσική εμφάνιση. Την κράτησα ένα χρόνο περίπου της έδωσα πολλές ευκαιρίες αλλά τελικά την έδωσα. Δεν με βόλεψε καθόλου. Μπορεί οπτικά να πεις ότι μοιάζουν με lp αλλά μέχρι εκεί. Ο τρόπος που κάθεται το δεξί χέρι πάνω στην κιθάρα όταν παίζεις είναι πολύ διαφορετικός. Εγώ δεν μπόρεσα να τον συνηθίσω. Αυτή ήταν η δική μου αίσθηση.

Γνώμη μου είναι, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, προσπάθησε να βρεις μία και να περάσεις  μαζί της μερικές μέρες δοκιμάζοντας όλες τις στάσεις  :P και μετά προχώρα στην αγορά μιας ακριβής tele. Διαφορετικά ίσως μια classic vibe σε καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπάθιο κιόλας, αλλά... ένα χιλιάρικο για την πρώτη σου Telecaster, χωρίς να γνωρίζεις αν θα δεθείς μαζί της ή θα είναι... περιστασιακό το αίσθημα, δεν είναι... εξωφρενικά πολλά;

 

Παιδιά καταλαβαίνω τι εννοείτε, φυσικά και δεν μου περισσεύει ένα χιλιάρικο να το δώσω έτσι απλά,

θα σας πω το σκεπτικό μου.

 

Ας ξεκινήσουμε από το ότι θέλω μια tele οπωσδήποτε, όχι επειδή κόβω φλέβες με την κιθάρα την ίδια

αλλά έχω πάθει πλάκα με τον (καθαρό) ήχο της. Αν με βολεύει 100% ή όχι, δεν έχει σημασία

αφού κιθάρα και ήχος πάνε πακέτο (άλλωστε δεν είναι ότι θα παρατήσω τις gibson και θα παίζω μόνο με την tele ξαφνικά).

 

Με τη μικρή εμπειρία που έχω με "φθηνές" κιθάρες, έχω δει ότι χάνουν πολύ στο πιο σημαντικό κομμάτι που λέγεται playability

(βέβαια μπορεί να έχει παίξει ρόλο και το πιθανό μάπα setup τους...). Φυσικά σας πιστεύω όταν  λέτε ότι παίζουν μια χαρά,

άλλωστε εγώ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ συγκεκριμένα telecaster, ούτε φθηνή ούτε ακριβή,

γενικά όμως είμαι της φιλοσοφίας "λίγα και καλά".

 

Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα με την mexico standard, μετά διάβασα ότι είναι πιο καλές οι Baja

και μετά (αφού έφτασα στα 900 περίπου) λέω γιατί όχι μια "καλή" για να τελειώνουμε μια κι έξω.

Δεν αλλάζω πολύ συχνά κιθάρες και γενικά μου αρέσει η "καινουργίλα" γιατί είμαι από τους ψυχοπαθείς

που πιο πολύ κοιτάνε την κιθάρα αν έχει καμιά γρατζουνιά παρά παίζουν.

 

(Φυσικά ίσως να μην ήταν κακή ιδέα να έπαιρνα μια ωραία used mexican και τα υπόλοιπα να τα έπαιρνα πετάλια  ;D)

 

Μια φτηνότερη τέλε, ίσως και μεταχειρισμένη, θα ήταν η ιδανική αρχή. Ιδίως, αν δεν έχεις πιάσει καν τελεκάστερ στα χέρια σου.

 

Γνώμη μου είναι, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, προσπάθησε να βρεις μία και να περάσεις  μαζί της μερικές μέρες δοκιμάζοντας όλες τις στάσεις  :P και μετά προχώρα στην αγορά μιας ακριβής tele. Διαφορετικά ίσως μια classic vibe σε καλύψει.

 

Ίσως είναι μια λύση και αυτό... Δεν έχω αποφασίσει 100%, υπάρχει ακόμα μια "σύγχυση" στο μυαλό μου

λόγω του εντελώς ξένου για εμένα "κόσμου" των tele, γι' αυτό άλλωστε άνοιξα το thread,

για να ακούσω γνώμες από πιο έμπειρους players.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου 2 χρόνια παρέα με την Squire CV είμαι αρκετά ευχαριστημένος ,πρέπει να πω οτι δοκίμασα όλες τις tele που έχει ο Νάκας και βρήκα την squire αξιοπρεπέστατη .

Με μερικές μετατροπές γίνεται και αξιόπιστη.

Αλλά κατά την γνώμη μου δεν μπορείς να παίξεις τα πάντα σε tele .Ο χαρακτήρας της την κάνει να είναι ιδανική για κάποια παιξίματα μα, εντελώς ακατάλληλη για άλλα.

Βρίσκεται πάντα δίπλα μου αλλά της δίνω τον λιγότερο χρόνο, κάτι σαν εξωσυζυγική σχέση ένα πράμα  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις προβλημα με τις μεταχειρισμενες,να περιμενεις να βρεις μια ανωτερη και των δυο σε χρωμα που να συμπαθεις ωστε να πιασει περισσοτερο τοπο το χιλιαρικο.

Ισως μια Am.Std ή μια Am.Dlx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου