Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση Μικροφώνου


Ego_Ideal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει 2 μικρόφωνα, το shure sm58 και to rode nt1a. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω πλέον κάποιο καινούργιο, καθαρά για ηχογράφηση φωνής, το οποίο να είναι ανώτερο. Το ποσό που είμαι διατεθειμένος να δαπανήσω είναι της τάξεως των 500 ευρώ. Επιπλέον, ενημερώνω ότι έχω για κάρτα ήχου την komplete audio 6 της native instrouments, όπου σκοπεύω να την αναβαθμίσω και αυτή. Όποιος έχει να προτείνει κάτι, ας το κάνει. Ευχαριστώ προκαταβολικά ;D.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να αγοράσεις ένα Neumann KMS 105 το οποίο είναι κυρίως για live αλλά γράφει εκπληκτικά στο studio.

Αν δεν θα το χρησιμοποιήσεις ποτέ σε Live πιστεύω πως δεν αξίζει να δαπανήσεις 500 ευρώ για να πάρεις ένα μικρόφωνο μόνο για το studio.Δεν αξίζει η ηχητική διαφορά σε ποιότητα από τα 180 ευρώ που έχει το nt1a με ένα της τάξης των 500.Σίγουρα θα είναι καλύτερο αλλά δεν θα πείς (ουάου!!!).Γνώμη μου είναι να μαζέψεις λίγα χρήματα ακόμη και να πας σε ένα μεταχειρισμένο neumann tlm 102-103 που τα δίνουνε γύρω στα 800-900 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε μια δοκιμη τα MXL αν βρεις.

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια και εχουν και παρα πολυ καλες τιμες και σκεφτομαι να τσιμπησω ενα τον αλλο μηνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφερει καποιο οχι απολυτα ουδετερο (αν υπαρχει τελικα κατι τετοιο) μικροφωνο αλλα καποιο μικροφωνο με "χαρακτηρα",ψαξε να ακουσεις το octava mkl2500 το οποιο βρισκεται κατω απ το budget σου.

Προσωπικα με εντυπωσιασε,ειδικα λαμβανοντας υποψιν το κοστος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ευτυχώς η σημερινή εποχή προσφέρει δεκάδες καλές λύσεις στο θέμα μικροφώνου για ένα home studio (κάποτε ένα καλό πυκνωτικό ήταν όνειρο θερινής νυκτός για το μέσο δωμάτιο των μουσικών ::))...

 

αρκεί πλέον (μια που ως "πηγή" θα επιβάλει άμεσα τον χαρακτήρα του ως το τέλος της όποιας παραγωγής), να επιλέξεις κάποιο που θα ταιριάξει στα "γούστα" αλλά και στη χρήση για την οποία το προορίζεις (αξιοποιώντας περαιτέρω και την εμπειρία σου, από τα "εμβληματικά" για την κατηγορία τιμής τους Shure και Rode που διαθέτεις)...

 

ας πούμε το Neumann TLM 102 είναι στο μπάτζετ σου (555€ στον thomann), είναι ποιοτικότατο και όσο ουδέτερο συχνοτικά απαιτείται ώστε να λειτουργήσει ως all around και κατά κανόνα "βρίσκει ταβάνι" ως επιλογή για  ένα home studio... 

 

από την άλλη αν όντως ενδιαφέρεσαι κυρίως για χρήση σε φωνητικά, το "λαμπάτο" Oktava MKL 2500 που σου προτείνει ο Γιώργος, είναι εξαιρετική λύση και "φθηνή" για ότι πραγματικά σου προσφέρει (θεωρώ και δύσκολο να μη σ' αρέσει ο ηχητικός χαρακτήρας του γιατί "κολακεύει" τα περισσότερα είδη φωνής)...

 

εγώ θα σου πρότεινα με την σειρά μου να μην αμελήσεις να δοκιμάσεις και το "κλασσικό" πια Rode NTK ... ελαφρώς πιο "ογκώδες" και με πιο έντονη παρουσία "μεσουψηλά" (αλλά και με ανάλογα πιο έντονα "συριστικά")...

 

για όλα πρέπει όμως να συνυπολογίσεις σοβαρά, ότι χρειάζεσαι και μια παράλληλη επένδυση κοντά στο χιλιάρικο για προενισχυτή ώστε να τα αξιοποιήσεις ικανοποιητικά... ο κανόνας της "ισορροπημένης ηχητικής αλυσίδας" δεν συγχωρεί και μια απλά καλύτερη "καρτούλα" δεν φτάνει δυστυχώς...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Αλλά τελικά αξίζει τον κόπο να αγοράσω κάποιο μικρόφωνο στα 500 ευρώ ή δεν θα δω μεγάλη διαφορά? Επιπλέον, μήπως πρέπει να ποντάρω κάπου αλλού? Σε κάποιο άλλο μηχάνημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

διπλασιάζοντας την τιμή απόκτησης ενός ξεκομένου "κρίκου" της "ισορροπημένης ηχητικής αλυσίδας" που σου ανέφερα παραπάνω, το σίγουρο είναι ότι η ηχητική "διαφορά" δεν θα ανταποκρίνεται στην διαφορά τιμής...

 

και σε πολλές μάλιστα περιπτώσεις, η διαφορά μπορεί να είναι και προς το χειρότερο αν το ακριβότερο "ξεγυμνώσει" τις "αδυναμίες" των φθηνότερων..

 

η προσωπική μου συμβουλή, είναι να προβείς σε οποιαδήποτε αλλαγή στο σεταπ σου, ΜΟΝΟ εάν έχεις "εξαντλήσει" χρηστικά με "γνώση" τις ήδη υπάρχουσες δυνατότητες του...

δεν μπορώ να ξέρω πόσο έχεις ασχοληθεί με την ηχοληψία, αλλά δυστυχώς χωρίς το παραπάνω ως προαπαιτούμενο, οι "αλλαγές" σε οποιοδήποτε "μηχάνημα κατά κανόνα φλερτάρουν με "απογοήτευση" και τσάμπα έξοδα... 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου