Προς το περιεχόμενο

For the love of God κ αλλα δαιμονια!!!


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ξεκαθαρισω....ο Vai δεν ειναι καν στους 100 αγαπημενους μου κιθαριστες,συνηθως(παντα?) το παρακανει,τον θεωρω υπερβολικο και γενικα ειναι το τελειως αντιθετο απο τους κιθαριστες που ακουω κ παιζω!

Λατρευω ομως το συγκεκριμενο τραγουδι και πετυχαινοντας τυχαια ενα σχετικο βιντεο,κατεληξα να το χαζευω,γτ λεει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα γενικα για το παιξιμο!

Δειτε το

 

 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λατρεύω αυτο το κομμάτι και μένα δεν είναι ο κιθαρίστας που θα με εμπνευσει να παίξω καλύτερα

αλλα απολαμβανω να τον ακούω όταν μιλάει , πολύ πνευματώδης και συνειδητοποιημενος άνθρωπος

με μεγάλο πάθος για την μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Vai ποτέ δεν το παρακάνει,ποτέ δεν είναι υπερβολικός...Σε μας φαίνεται έτσι λόγω της ασχετοσύνης που μας διακρίνει.

Θα παίξει πάντα αυτό που θέλει,όπως το θέλει χωρίς να έχει πρόθεση για εντυπωσιασμούς.

Κάθε νότα που βαράει μπορεί να κάνει την διαφορά γιατί είναι μια μουσική ιδιοφυία...Από τους κιθαρίστες που,μας αρέσει ή όχι,έχουν πάει το όργανο ένα βήμα παραπέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, με τον Zappa ανδρώθηκε μουσικά ο άνθρωπος. Θα μπορούσε να ήταν πολύ χειρότερα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικός, 40 χρόνια φούρναρης όπως λεει κι ο ίδιος...

όχι κάτι που θα μπορούσε να παίξει οποιοσδήποτε και φυσικά εκτός από το στυλ μου (χωρίς να είμαι ιερόσυλος ή να μπορεί να εννοηθεί ότι δεν το παίζω επειδή είναι άλλο το στύλ μου  ;D)

Αυτά κάνει και σ αυτά είναι μάστορας.

 

Το πιό σημαντικό είναι αυτό που είπε στην αρχή.

Μην υποτιμάς την παραμικρή ιδέα. Όλα γράψτα. Είναι κάτι που το παραμελώ χρόνια.

Επίσης σημαντικό αυτό το να δοκιμάζεις πάνω σε μιά ήδη φορμαρισμένη ιδέα, διάφορα περάσματα και σε όλα καταγραφή. Αυτό ναι. Το κάνω.

Εχει απόλυτο δίκιο, διότι η έμπνευση είναι κάτι πολύ απλό και σύνθετο ταυτόχρονα.

Κάπου τελειωνει η απλότητα και μετά αρχίζει η πολυπλοκότητα.

Και μάλιστα μου έδωσε κάποιες ιδέες για ένα θέμα μου.

Αν ποτέ γίνει κατι γι αυτό ίσως το αναφέρω... :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Vai ποτέ δεν το παρακάνει,ποτέ δεν είναι υπερβολικός...Σε μας φαίνεται έτσι λόγω της ασχετοσύνης που μας διακρίνει.

Θα παίξει πάντα αυτό που θέλει,όπως το θέλει χωρίς να έχει πρόθεση για εντυπωσιασμούς.

Κάθε νότα που βαράει μπορεί να κάνει την διαφορά γιατί είναι μια μουσική ιδιοφυία...Από τους κιθαρίστες που,μας αρέσει ή όχι,έχουν πάει το όργανο ένα βήμα παραπέρα.

φυσικα κ ειναι παικταρας,φυσικα και δεν τον πιανουμε ουτε κατα διαννοια,αλλα το παρακανει ΠΑΝΤΑ

1.40

 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα κ ειναι παικταρας,φυσικα και δεν τον πιανουμε ουτε κατα διαννοια,αλλα το παρακανει ΠΑΝΤΑ

 

Εντάξει.Και κάποιος τύπος στα 70's έκαιγε κιθάρες επί σκηνής...

Δεν μιλάμε για show,μιλάμε για το "παικτικό" του πράγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα μου αρέσει πάρα πολύ το συγκεκριμένο κομμάτι.

Τώρα ο Vai είναι μια όντως παράξενη και ιδιαίτερη περίπτωση.

Είναι κατά την γνώμη μου υπερβολικός σε όλα του (το μόνο κοινό που έχουμε εγώ κι αυτός).

 

Γενικά δεν τρελλαίνομαι, αλλά δεν μπορώ να μην του "καταλογίσω" την ιδιαιτερότητα, οπότε όλα τα άλλα (που είναι θέμα γούστου) πάνε περίπατο.

 

Για το "παιχτικό" του επίπεδο δεν μπορώ να πω πολλά, είναι δεδομένο, καθώς και ο τρόπος που αντιμετωπίζει την μουσική (και άλλα πράγματα που άπτονται της "θρησκείας", και της "φιλοσοφίας" καθώς και της θεώρησης εαυτού και "περιβάλλοντος").

 

Ρώτησα κάποτε backstage, πολύ γνωστό Αμερικανό κιθαρίστα, ποιός κιθαρίστας μουσικός του αρέσει λιγότερο (κι ας είναι "όνομα") και μετά από αρνήσεις για απάντηση και δική μου επιμονή, μου είπε "ο Vai".

 

Όταν τον ρώτησα την αιτία, μου είπε, "i can't communicate with his playing feel".

 

Απόψεις και γούστα, έτσι για την ιστορία. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου