Προς το περιεχόμενο

Το Cubase δεν αποθηκευει αρχεια σε MP3


Vasilis Psarakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στα ελληνικά.....μάλλον ψάχνεις άδικα

 

οντως...

 

Καθώς επισης, αν βρεις καπου, κατι σε ελληνικα, θα πρεπει δυο φορες να μεταφρασεις τις ορολογιες  :-\

 

Πχ απο το "HighPass filter", μετα να μεταφρασεις και το "υψιπερατο φιλτρο".... και να μπορεις να συνδυαζεις ο,τι διαβαζεις απο εδω και απο εκει...

 

Περι αυτου.... τι αλλο να σου πω...

 

Θέλει... θυσιες η τέχνη, αλλα αξίζει τον κοπο ;)

 

 

(καποτε μου ειχαν δανεισει ενα αγγλικο βιβλιο για το Cubase SX1, και εκανα την απελπιδα προσπαθεια να κατσω (λεει) να το μεταφρασω, και ετσι να το ξεσκονισω, και ετσι να το μαθω... Ε, φανταζεσαι μετα την μεταφραση του προλογου τι απεγινε... )

 

Μονο Αγγλικα πλεον...

 

 

Απο την αλλη βεβαια, αν θες να ασχοληθεις σοβαρα και να καταφερεις κατι ακομα καλυτερο, μην μεινεις μονο στο πώς δουλεθει ενα προγραμμα, βρες βιβλια ηχοληψιας κτλ, που υπαρχουν και στα ελληνικα...

 

Εχει σχετικο θεμα εδω στο φορουμ με λιστα

 

Καλή συνέχεια  ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημερα.. γνωριζεται καποιο τροπο να παρω ορισμενα μαθηματα ηχογραφησης επανω στο προγραμμα

cubase απο κανενα σαιτε ελληνικο η καποιο αλλο τροπο με dvd η μεσω σκαιπ η team viewer..;;

Μπορω και κανω μια ηχογραφηση,μαστεριγκ κλπ ,αλλα η λεπτομερεια κανει την διαφορα.Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.. γνωριζεται καποιο τροπο να παρω ορισμενα μαθηματα ηχογραφησης επανω στο προγραμμα

cubase απο κανενα σαιτε ελληνικο η καποιο αλλο τροπο με dvd η μεσω σκαιπ η team viewer..;;

Μπορω και κανω μια ηχογραφηση,μαστεριγκ κλπ ,αλλα η λεπτομερεια κανει την διαφορα.Ευχαριστω..

 

Καλημερα,

(αν και ειναι η ερωτηση για δημιουργια αλλου thread στο φορουμ) κοιταξες σε αγγελιες; ιντερνετ search, ηδη γραμενα thread εδω?

 

πχ βαλε "cubase tutorials" στη google και δες τι σου βγαζει  ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλημερα.. γνωριζεται καποιο τροπο να παρω ορισμενα μαθηματα ηχογραφησης επανω στο προγραμμα

cubase απο κανενα σαιτε ελληνικο η καποιο αλλο τροπο με dvd η μεσω σκαιπ η team viewer..;;

Μπορω και κανω μια ηχογραφηση,μαστεριγκ κλπ ,αλλα η λεπτομερεια κανει την διαφορα.Ευχαριστω..

:o :o :o

 

Αγαπητέ φίλε τα παραπάνω που αναφέρεις είναι εφαρμοσμένες τέχνες με σπουδές.  Δεν είναι λεπτομέρειες οι διαφορές που προκύπτουν απο αυτό που κάνεις εσύ με αυτό που κάνει ο επαγγελματίας, γνώστης. Είναι η μέρα με τη νύχτα. Διότι εκείνος ξέρει τι θέλει να πετύχει και γιατί και φυσικά γνωρίζει και την χρήση των εργαλείων του, για να το πετύχει.

 

Εσύ καλό είναι να αρχίσεις να μαθαίνεις κάποιο εργαλείο πχ το Cubase διαβάζοντας το manual.

Αν δεν ξέρεις αγγλικά θα αναγκαστείς να περιοριστείς σε κάποιο βιβλίο παλαιότερης γενιάς που κυκλοφοράει στη γλώσσα μας, που όμως θα σου μάθει πολλά βασικά στοιχεία γύρω απο την διαδικασία.

 

Τα βιβλία που κυκλοφορούσαν για το Cubase:

 

"Εισαγωγή στο Cubase 6" που θα βρείς στον Νάκα νομίζω και άλλο ένα που έχει γράψει ο Αντώνης Παπαδόπουλος και μπορεί να το βρεις στο κατάστημα του, Audiomidi Music Store, Μουσικά Όργανα, Αγία Παρασκευή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ευχαριστω κατ' αρχας για τον κοπο που εκανες και εγραψες ολο αυτο το κατεβατο.

Λοιπον ενα καραοκε κανω και προσπαθω να το τελειοποιησω με ορισμενες λεπτομερειες.

Εχω δεκα δεκαπεντε αποριες που με μια ποιο αμμεση επαφη με καποιον θα μπορουσαν να

λυθουν χωρις μεγαλο κοπο. Τωρα για να αγοραζω βιβλια κλπ δεν λεει για δεκα πραμματα

που θελω να κανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δεκα δεκαπεντε αποριες που με μια ποιο αμμεση επαφη με καποιον θα μπορουσαν να

λυθουν χωρις μεγαλο κοπο...

 

 

Ποιος ειπε πως η τεχνη δεν θελει κόπο και τρόπο;;;  ;D (edit: και χρόνο και χρήμα;;;;!)

 

Εχει σχεση με το ποσο καλό θέλεις κατι να γινει. Οποτε, εγω, με όλο το θάρρος αλλα και το ενδιαφερον θα σου ελεγα τα εξης:

 

1. Αν θελεις απλά να κανεις την δουλεια σου (ως αρχαριος κτλ) θα σου προτεινα να αφησεις το cubase και να δουλεψεις ενα πιο ελαφρυ πρόγραμμα πχ, audacity.

 

2. "τρώγοντας ερχεται η ορεξη" που λεει ο λαος, οποτε ξεκινας με το πιο απλο και ευκολο προγραμμα και οταν το εχεις ξετιναξει (που το βλεπω δυσκολο για τωρα) και δεις οτι δεν καλύπτει τις αναγκες σου και τη δεξιοτεχνια σου στο mix (please, οχι mastering για την ωρα :) ) πας και ανεβαινεις επιπεδο.

 

3. Ειμαστε τυχεροι σημερα που ο καθενας μας με τον απλο/ μετριο υπολογιστη του σπιτιου μας μπορουμε να ηχογραφησουμε κτλ, πραγματα που πριν 15-20 χρόνια ηταν αδυνατα, αλλά και πανακριβη διαδικασια για λιγους...

Ομως, δεν μπορουμε να εχουμε την απαιτηση απο την αρχη πως με ενα καλό προγραμμα αυτο θα κρινει και το αποτελεσμα ;)

 

4. Επίσης, η Ηχοληψια/ μιξη ηχου/ μαστερινγκ κτλ. ειναι τεχνικες οι οποιες θεωρουνται top skills απο ανθρωπους σπουδαγμενους (οταν μιλαμε για επαγγελματιες με επαγγελματικες επιδοσεις στα αποτελεσματα).

Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ο οποιοσδηποτε με αγαπη και μερακι και ορεξη για οτιδηποτε, δεν μπορει να καταφερει πολλα και σημαντικα πραγματα στην ηχογραφηση κτλ (παντα με κριτηριο ποσο καλύτεροι γινομαστε απο πριν ;) )

 

5. Πλεον, υπαρχουν και στο ιντερνετ, και βιβλιοπωλεια, και sites που προσφερουν απιστευτο ογκο γνωσης, που μπορει να εχει προσβαση ο οποιοσδηποτε ;)

 

Αν με ρωτήσεις προσωπικα; Αν ερθει ενας επαγγεματιας ηοχληπτης στο home studio (ετσι δεν το λεμε ολοι;;;;!! )χωρο μου με μονο οπλο του τη γνωση, στα μηχανηματα που εχω, μπορει να γραψει ισως και ενα πολυ καλο αλμπουμ ηχοληπτικα :-X

Στον αντιποδα, αν παω εγω στο δικο του επαγγλεματικο στουντιο χιλιαδων ευρω και μιξαρω, εεεε  :-[ δεν μπορω να πω οτι υπαρχει περιπτωση να πλησιασω τον ηχο του  ;D

 

 

Αρα, μετα αυτο το μακροσελες, σημασια εχει να δεις εσυ σε πιο σημειο βρίσκεσαι, και οπως λες, με ποιο τροπο μπορεις πιο ευκολα να κανεις τη δουλεια σου, αλλα εχοντας εις γνωση σου τα αντικειμενικα δεδομενα  :)

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να κανω καποια διαφημιση αλλα επειδη και εγω ειμαι (ημουν :P) αρχαριος στον χωρο του ηλεκτρικου/ηλεκτρονικου/ψηφιακου ηχου, τελοσπαντων του οτιδηποτε εχει να κανει με ηχο + μηχανηματα, οταν το ειχα ψαξει ειδα οτι ο Νακκας εχει εξειδικευμενα μαθηματα για το Cubase.

 

Απο προσωπικη εμπειρια φιλε μου, που ξεκινησα μολις τον Απριλιο να ασχολουμαι με ολο αυτο τον ογκο πληροφιας, η αληθεια ειναι οτι θα πρεπει να να παιδευτεις αρκετα και οντως η συντριπτικη πληοψειφια των πληροφοριων ειναι στα αγγλικα(λογικο)

 

Αν θες ριξε μια ματια σε αυτο το καναλι στο youtube, ειναι πολυ επεξηγηματικο να παρεις μια πρωτη ιδεα απο καποιες βασικες λειτουργιες σε σχεση με επεξεργασια και μιξη ηχου

 

https://www.youtube.com/user/wickiemedia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ δουλεύω εδώ και δυό χρόνια αποκλειστικά cubase, αλλά από την πρώτη στιγμή είμαι με το manual στο χέρι, και πριν κάνω το πρωτο project διάβαζα σχεδόν ένα μήνα.

Εννοείται τα κλιπακια βοηθάνε, πολύ, ιδίως σε συγκεκριμένα προβλήματα.

Αλλά έτυχε να περάσουν και μέρες χαζεύοντας κλιπάκια μέχρι να βρώ λύσεις με απίστευτη υπομονή και ερωτήσεις σε ξένα sites.

Ακόμα και εδώ υπάρχουν ερωτήσεις μου που έμειναν αναπάντητες και θα μείνουν ετσι, αν και βρήκα μετά την απάντηση.

Το cubase είναι δύσκολο πρόγραμμα και χαώδες, διότι κάνει τα πάντα.

Κάποια άλλα από τα δημοφιλή και δωρεάν κάνουν πολλά αλλά ίσως αυτά που είναι απαραίτητα στον μέσο χρήστη ή στον πρωτάρη.

Και όλα αυτά που λεω, με πολύ καλή γνώση αγγλικών.

 

Δυστυχώς δεν γίνεται χωρίς διάβασμα ή εξωτερική βοήθεια.

Και η όποια βοήθεια υπάρχει στα ελληνικά είναι σε πολύ πολύ στοιχειώδη πράγματα και όχι σε λεπτομέρειες.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου