Προς το περιεχόμενο

πολυεφφέ με usb interface


jimaras4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατ αρχάς θα ήθελα να σε ρωτήσω τι είναι αυτό το φασόλι που λες  ;D

;)

width=600 height=403http://c1.zzounds.com/media/fit,2018by3200/quality,85/Moto_POD_Hi_Rez-42ec17515a3b26b44e2ebd7ead109ac5.jpg[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το φασόλι είναι το κλασικό σχέδιο του pod που δεν είναι πεταλιέρα αλλά εκείνο το κόκκινο αρχικά και πλέον μαύρο πραγματάκι που το άφηνες στο γραφείο σου

;D ;D

 

pod_hd_guitar_preamp.jpg

 

Για το θέμα τιμής που λές  δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αλλά για την πληθώρα εφφέ απλά βάλε σε αυτό που λες την λέξη "ακόμα" στο τέλος..  ;)

Πάντως χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω κάτι, παίζει ρόλο και η ποιότητα των εφφέ και η σειρά HD χρησιμοποιεί τα εφφέ της Μ13 που είναι πολύ καλά.

 

Για την zoom δυστυχώς δεν έχω άποψη γιατί δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, όπως επίσης και άλλες μάρκες, αλλά αυτό είναι καταθαρά λόγω του οτι ξεκίνησα με Line6 και απλά έμεινα εκεί. Υπάρχουν και άλλες πολύ καλές επιλογές αλλά θα πρέπει να σε κατατοπίσει κάποιος άλλος με μεγαλύτερη εμπειρία από μένα.

 

Τώρα αυτό που λέω στο τέλος (καλά έχεις καταλάβει) είναι οτι συνήθως όταν γράφεις σε pc έχεις 2 επιλογές:

 

- ηχογραφείς την κιθάρα με τα εφφέ κατευθείαν, οπότε ουσιαστικά το πρόγραμμα ηχογράφησης "ακούει" και γράφει τον ήχο της κιθάρας όπως τον στέλνεις εσύ

 

- ηχογραφείς μια ξερή κιθάρα και ταυτόχρονα το πρόγραμμα ηχογράφησης εφαρμόζει στο ξερό αυτό σήμα εφφέ (amp sims, κτλ κτλ) ώστε να το ακούς όπως θέλεις. Εδώ έχεις το πλεονέκτημα οτι μπορείς μετά να αλλάξεις κάτι σε αυτό που ακούς, πχ αλλάζεις EQ στην προσομοίωση ενισχυτή ή προσθέτεις/αφαιρείς εφφέ κτλ

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή φαίνεται η Boss GT1 αλλά δεν βλέπω να πωλείται Ελλάδα και για μεταχειρισμένα ούτε καν.

 

Η αλήθεια είναι ότι ένα πολυεφφέ τύπου φασολάκι θα ήθελα να μπαίνει πάνω στο γραφείο.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο τέτοιο μέχρι 150€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αφού είχες την ME-50 το guitar rig τι το ήθελες?

Ή το ένα ή το άλλο (εκτός αν στο guitar rig έβαζες κανένα εφφεδάκι στυλ chorus ή delay).

 

ακριβώς... το όλο σκεπτικό σου το καταλαβαίνω μεν ως προβληματισμό, αλλά τίθεται σε λάθος βάση και μπορεί να σε οδηγήσει ενδεχομένως σε απογοήτευση και τσάμπα έξοδα...

 

αν θες να αξιοποιήσεις το guitar rig όπως σου προείπε ο Στράτος και σου επανέλαβαν και άλλοι φίλοι, το ME-50 (και οποιαδήποτε πολυεφέ) είναι περιττό...

συνδέεις την κιθάρα σου στο guit input της κάρτας σου και είσαι εντάξει... η όποια "βελτίωση" εδώ περνάει από την αντικατάσταση της κάρτας ή την απόκτηση outboard preamp και δεν συστήνεται μια και για το συγκεκριμένο σετάπ, η άξια λόγου διαφορά στον ήχο, θα στοιχίσει δυσανάλογα σε σχέση με το αποτέλεσμα...

 

τώρα αν θες να αξιοποιήσεις σωστά το ME-50 μια και το πήρες το ρημάδι (καλά ορέ δεν το είχες ακούσει πριν?), κατ αρχήν, αφού δεν διαθέτεις ενισχυτή, θα το συνδέσεις μέσω του LINE/PHONES σε line input της κάρτας σου (όχι guit) γιατί μόνο έτσι θα έχεις και τις προσομοιώσεις...

 

αν ρυθμίσεις  και σωστά τα gain εξόδου και εισόδου του σήματος, θα έχεις κατά μεγάλο ποσοστό (πλην δυσλειτουργίας λόγω βλάβης) αυτό που το έρμο το μηχάνημα μπορεί να σου δώσει και (φαντάζομαι) εκτίμησες όταν το αγόραζες...

 

τώρα αν για τους δικούς σου λόγους πια δεν σου κάνει, τότε μπαίνεις σε αναζήτηση αλλά με πρώτο κριτήριο τον ήχο του και όχι την διασυνδεσιμότητα του... οι φίλος ThisIsSparta παραπάνω σου έχει δώσει πολλά στοιχεία και σου έχει λύσει φαντάζομαι πολλές απορίες, αλλά εγώ επιμένω παράλληλα.... αν δεν βεβαιωθείς πριν ότι έχεις "χρησιμοποιήσει σωστά" ότι έχεις ήδη, μην προχωρήσεις σε οποιαδήποτε αγορά... και  αν κατόπι σιγουρευτείς ότι το πρόβλημα είναι το gear σου και οι δυνατότητες του, άκου καλά πριν αγοράσεις τον διάδοχο...  μην ξεχνάς ότι μιλάμε για τον προσωπικό καθαρά υποκειμενικό δικό σου ήχο...;) :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς... το όλο σκεπτικό σου το καταλαβαίνω μεν ως προβληματισμό, αλλά τίθεται σε λάθος βάση και μπορεί να σε οδηγήσει ενδεχομένως σε απογοήτευση και τσάμπα έξοδα...

 

αν θες να αξιοποιήσεις το guitar rig όπως σου προείπε ο Στράτος και σου επανέλαβαν και άλλοι φίλοι, το ME-50 (και οποιαδήποτε πολυεφέ) είναι περιττό...

συνδέεις την κιθάρα σου στο guit input της κάρτας σου και είσαι εντάξει... η όποια "βελτίωση" εδώ περνάει από την αντικατάσταση της κάρτας ή την απόκτηση outboard preamp και δεν συστήνεται μια και για το συγκεκριμένο σετάπ, η άξια λόγου διαφορά στον ήχο, θα στοιχίσει δυσανάλογα σε σχέση με το αποτέλεσμα...

 

τώρα αν θες να αξιοποιήσεις σωστά το ME-50 μια και το πήρες το ρημάδι (καλά ορέ δεν το είχες ακούσει πριν?), κατ αρχήν, αφού δεν διαθέτεις ενισχυτή, θα το συνδέσεις μέσω του LINE/PHONES σε line input της κάρτας σου (όχι guit) γιατί μόνο έτσι θα έχεις και τις προσομοιώσεις...

 

αν ρυθμίσεις  και σωστά τα gain εξόδου και εισόδου του σήματος, θα έχεις κατά μεγάλο ποσοστό (πλην δυσλειτουργίας λόγω βλάβης) αυτό που το έρμο το μηχάνημα μπορεί να σου δώσει και (φαντάζομαι) εκτίμησες όταν το αγόραζες...

 

τώρα αν για τους δικούς σου λόγους πια δεν σου κάνει, τότε μπαίνεις σε αναζήτηση αλλά με πρώτο κριτήριο τον ήχο του και όχι την διασυνδεσιμότητα του... οι φίλος ThisIsSparta παραπάνω σου έχει δώσει πολλά στοιχεία και σου έχει λύσει φαντάζομαι πολλές απορίες, αλλά εγώ επιμένω παράλληλα.... αν δεν βεβαιωθείς πριν ότι έχεις "χρησιμοποιήσει σωστά" ότι έχεις ήδη, μην προχωρήσεις σε οποιαδήποτε αγορά... και  αν κατόπι σιγουρευτείς ότι το πρόβλημα είναι το gear σου και οι δυνατότητες του, άκου καλά πριν αγοράσεις τον διάδοχο...  μην ξεχνάς ότι μιλάμε για τον προσωπικό καθαρά υποκειμενικό δικό σου ήχο...;) :)

 

+1 στα παραπάνω και απο μένα.

Η προτροπή για νέα αγορά είναι γιατί είπες οτι

 

 

... δεν είμαι ικανοποιημένος από τους ήχους που βγάζω από το guitar rig ...

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα αν θες να αξιοποιήσεις σωστά το ME-50 μια και το πήρες το ρημάδι (καλά ορέ δεν το είχες ακούσει πριν?), κατ αρχήν, αφού δεν διαθέτεις ενισχυτή, θα το συνδέσεις μέσω του LINE/PHONES σε line input της κάρτας σου (όχι guit) γιατί μόνο έτσι θα έχεις και τις προσομοιώσεις...

 

αν ρυθμίσεις  και σωστά τα gain εξόδου και εισόδου του σήματος, θα έχεις κατά μεγάλο ποσοστό (πλην δυσλειτουργίας λόγω βλάβης) αυτό που το έρμο το μηχάνημα μπορεί να σου δώσει και (φαντάζομαι) εκτίμησες όταν το αγόραζες...

Αυτό ακριβώς.

Κιθάρα - ME-50 input

ME-50 output left (mono) - Maudio input.

 

Αν ακούς (όπως έγραψες) πολύ σιγά σε ένταση, ρύθμισε σωστά τα gain σε Boss και Maudio, και πρόσεξε να χρησιμοποιείς τους σωστούς drivers στην Maudio, αλλιώς ότι "όσπριο" (φασόλια, κλπ)  ;D και να πάρεις θα έχεις το ίδιο πρόβλημα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο μενα.

Εχω την boss me 50. Ειναι αρκετά παλιά, δεν διαθέτει προσομοιώσεις ενισχυτών, οποτε πρεπει να παίξει είτε μπροστα απο ενισχυτή είτε στο loop για delay / chorus κλπ. Απο εκει και πέρα και η δικιά με εμπειρία απο το πολυεφφε αυτο δεν ειναι κ η καλύτερη για σύνδεση σε υπολογιστη. Σε ενισχυτή ειναι πολυ καλη. Σε σύνδεση με κάρτα σε pc ομως οχι.

 

Αυτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την boss me 50 την είχα αγοράσει πριν κάποια χρόνια για να παίζω σε συνδυασμό με ενισχυτή και ο ήχος που έπαιρνα εμένα μου άρεσε και με βόλευε στις αλλαγές από καθαρά σε dist κλπ

Τώρα πλέον παίζω μέσο κάρτας ήχου δεν έχω τον ενισχυτή και γενικά με βολεύει πολύ καλύτερα αυτό το set up.

 

Η κάρτα ήχου μου έχει μια είσοδο μικροφώνου και μια κιθάρας.

Όταν συνδέω την περαλιέρα στην είσοδο της κιθάρας και ανοίγω το cubase η ένταση του ήχου που παράγεται από την κιθάρα είναι πάρα πολύ χαμηλή ενώ έχω σχεδόν full το output level της πεταλιέρας.

Τι να κάνω; Οκ το να βάλω guitar rig είναι λάθος λύσει γτ βάζει θόρυβο πως να το κάνω να ακούγεται σε σωστά επίπεδα;

 

Τώρα όσο αφορά την αγορά κάποιου καινούριου μηχανήματος εγώ δεν έχω δουλέψει με πολλές πεταλιέρες δεν έχω ακούσει πολλά πράγματα γι αυτό νομίζω είναι καλύτερο να μου προτείνετε εσείς κάποια μοντέλα που εσάς σας ικανοποίησαν και μετά να πάω και εγώ να τα ακούσω και να διαλέξω 

 

Η δικιά μου γνώμη ταυτίζεται με αυτή που είπε ο Mistral γι αυτό σκέφτομαι για αγορά ενός πολυεφφε το οποίο να συνδέεται απευθείας με usb στον υπολογιστή έτσι ώστε να αποφευχθούν τέτοια προβλήματα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι ηχεία ακούς από τον υπολογιστή σου; Όπως και να το κάνεις αν δεν έχεις κάτι σε στυλ studio monitor δύσκολα να συγκριθεί το αποτέλεσμα του guitar rig με οποιονδήποτε ενισχυτή

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου