Προς το περιεχόμενο

Ρυθμική κιθάρα σε ηλεκτρικό σχήμα.


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Έχω πάντα υπόψιν ότι απευθύνομαι κυρίως σε νέα παιδιά

 

Μα ναι, δε είδες πως μαζευτήκαμε αμέσως όλοι οι νεανίες....Στράτος, Δέλτα, ΣούπερΦανκ κι εγώ, μιλάμε για 2 αιώνες σύνολο, χαλαρά.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ενα tip ακομα, για το νεο/αρχαριο.

Να παρακαλαει να μπαινει σε μπαντες οπου θα ειναι ο "χειροτερος" μουσικος της μπαντας. Ο πιο "αδυναμος".

 

αυτό μου το λένε συνέχεια...

 

Αλλά πάντα αναρωτιέμαι, ποιός / ποιά  θα ασχοληθεί με έναν μέτριο ή κακό ή αρχάριο μουσικό αν δεν είναι και ο ίδιος παρόμοιου επιπέδου ;;;

 

 

Μα ναι, δε είδες πως μαζευτήκαμε αμέσως όλοι οι νεανίες....Στράτος, Δέλτα, ΣούπερΦανκ κι εγώ, μιλάμε για 2 αιώνες σύνολο, χαλαρά.:)

 

οι "νεαροί" μάλλον δεν παρακολουθούν / γράφουν  στο φόρουμ πλέον......

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κακο δεν κΣερω φιλΩς (αλλωστε καμμια μπαντα με κακο ρυθμικο κιθαριστα δεν κανει εστω και βασικη επιτυχια ωστε να βρω παραδειγμα στο γιουτιουμπι)

 

Για ΚΑΛΟ ομως ξεκινα με τον BEST of the BEST

Νίκο με παρεξήγησες.

Δεν εννοώ καλό και κακό ρυθμικό κιθαρίστα.

Εννοώ καλό ρυθμικό παίξιμο με παράδειγμα, στο οποίο να εξηγείται λίγο το γιατί είναι καλό (πχ από το 2:26 - 2:56 "ακούστε πώς αφήνει χώρο", ή "πώς παίζει με τους χρόνους του ντράμμερ"), και παράδειγμα "κακού" ρυθμικού παίματος (μπορεί ο κιθαρίστας να είναι πολύ καλός αλλά να είχε μια "κακιά στιγμή"), πχ "παίζει πολλά και πάνω από την φωνή", ή "ο άλλος σολάρει και αυτός μπαίνει στην μέση", κλπ.

Και όλα αυτά πάντα κατά την γνώμη αυτού που ανεβάζει το βίντεο.

Μπορεί κάποιος άλλος να διαφωνεί.

Οπότε τότε γίνεται ωραία κουβέντα.

 

Αν είναι να βάζουμε βίντεο από τους καλούς έτσι στην τύχη ... καήκαμε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλω να πω ότι για το θρεντ μου ήρθε η έμπνευση παρακολουθώντας πριν λίγο το βίντεο μιας ελληνικής μπάντας που παίζουν στο στούντιο. Να συμπληρώσω ότι το βίντεο δεν είναι πρόβα αλλά ηχογράφηση. Δηλαδή ο ήχος είναι πολύ προσεγμένος και έχει γίνει παραγωγή. Ο κιθαρίστας, ο οποίος είναι προφανώς ένας μελετημένος μουσικός, παίζοντας ρυθμικά κάνει πολλά από αυτά που περιγράφω προς αποφυγήν. Δε θέλω να ανεβάσω το συγκεκριμένο βίντεο για προφανείς λόγους. Αν βρω κάτι generic στο youtube που να αποτελεί παράδειγμα λάθος αντιμετώπισης τις ρυθμικής κιθάρας, θα το βάλω. Για τα σωστά, ό,τι έχει ανέβει μέχρι τώρα με βρίσκει πολύ σύμφωνο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο παραδειγμα σε αλλο ειδος.

Δυο κιθαριστες που ειναι αλλοτε και οι δυο ρυθμικοι, αλλοτε και οι δυο σολιστες, μια ο ενας σολο ο αλλος ρυθμικη και το αντιθετο

Προσοχη εκτος απο τα παιξιματα, στις χροιες που χρησιμοποιουν και το balance left right.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι,ωραιο θεμα.

Και με αφορμη τη ρυθμικη κιθαρα,το ιδιο νομιζω ισχυει για ολα τα οργανα μπασοτυμπανα,πληκτρα η οτι αλλο.

Ετσι θα επρεπε να λειτουργουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο Σπύρος άνοιξε ένα θέμα συζήτησης που για τους περισσότερους "παλιούς" έχει υπάρξει πεδίο λεκτικών "μαχών" και σφοδρών αντιπαραθέσεων...γράφω εδώ κυρίως γιατί υπήρξα ανέκαθεν λάτρης της ρυθμικής (αν και πολλές φορές μάλλον δεν πολυφαίνεται στο παίξιμο μου  ;D) και γιατί κι εγώ θεωρώ πως ο ολοκληρωμένος κιθαρίστας/μουσικός δε νοείται να μην είναι ένας τουλάχιστον αποδεκτός ρυθμικά παίκτης.

Στα όσα πολύτιμα αναφέρει ο Jazzjoker (και στα οποία συμφωνώ), θέλω μόνο να προσθέσω ένα στοιχείο που -κατά την άποψη μου- πρέπει να απασχολήσει τον (όποιο/όποτε/όπου) ρυθμικό κιθαρίστα.

Το οτι βρίσκεται εκεί και κάνει αυτό που κάνει, είναι δική του επιλογή. Δεν τον υποχρεώνει κανείς να παίξει με το ζόρι και καλά...

Είναι "υποχρεωτικό" λοιπόν να γουστάρει αυτό που κάνει, να μην εκπληρώνει βαριεστημένα ίσως μιά "αγγαρεία" αλλά να εκτελεί ψυχή τε και σώματι τα όσα πρέπει. Το ποιά είναι αυτά, ένας πρώτος δρόμος είναι να διαβάσει προσεκτικά τα όσα αναφέρει ο ΟΡ...και για μένα, πάντα ο τελικός στόχος είναι να βοηθήσει όποιον είναι "μπροστά" να ακουστεί καλύτερος.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος Σπυρο !!! Αυτο με την "Βασιλισα" λιγο μου ηρθε καπως χαχαχαχαχα...Αλλα σουπερ ποστ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος Σπυρο !!! Αυτο με την "Βασιλισα" λιγο μου ηρθε καπως χαχαχαχαχα...Αλλα σουπερ ποστ !!

 

Νταξ ρε παιδί μου. Βασιλιάς  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου