Προς το περιεχόμενο

Ατσαλινο τρεμολο block


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για classic player 50s θα άξιζε αυτή η αναβάθμιση με block από guitarfetish που έβαλες πριν; Ταιριάζει κάποιο; Διαφορά μεταξύ brass και steel;

 

Ευχαριστώ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα αλλαζα ολο το τρεμολο με αυτο της Wilkinson,στο site της GFS παντως λεει τι ταιριαζει με τι και τα ηχητικα χαρακτηριστικα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tremolo in question, ελέω Superfunk βεβαίως, το έχω... on the way. Περιμένω να παραλάβω από μέρα σε μέρα και θα μοιραστώ εντυπώσεις, μιας και ανοίχτηκε το θέμα. Η τιμή του είναι πέρα από δελεαστική για να μην το δοκιμάσω στη φτηνή μου Strato.

 

 

Superfunk: τα παιδιά από GMI δεν τα ξέχασα και, μάλλον, θα κάνω ό,τι έκανες και θα παραγγείλω γέφυρα για την Tele.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα αλλαζα ολο το τρεμολο με αυτο της Wilkinson,στο site της GFS παντως λεει τι ταιριαζει με τι και τα ηχητικα χαρακτηριστικα.

 

Thanks, άλλα αυτό το Wilkinson που είναι 6-point tremolo ταιριάζει σε cp η οποία είναι 2-point; Για αυτό ρώτησα μόνο για το block. Ναι, όσον αφορά brass και steel λέει αυτό:  How to choose?? If your guitar is lifeless and dull go for steel- if your guitar is thin and qimpy- go brass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, άλλα αυτό το Wilkinson που είναι 6-point tremolo ταιριάζει σε cp η οποία είναι 2-point; Για αυτό ρώτησα μόνο για το block. Ναι, όσον αφορά brass και steel λέει αυτό:  How to choose?? If your guitar is lifeless and dull go for steel- if your guitar is thin and qimpy- go brass.

 

εχεις δικιο,δεν ταιριαζει,δεν νομιζω να ταιριαζει και το steel block.....νομιζω οτι καποιες CP εχουν steel block,τουλαχιστον τα πρωτα μοντελλα.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 κανει να το αφησω?  ;D

 

NEW Wilkinson WV6CR SB Tremolo Bridge for Strat®, STEEL BLOCK, Vintage, WV6 SB | eBay

 

και steel block εχει και εξαιρετικο τρεμολο ειναι.

 

δες και εδω

 

Steel and Brass Tremolo Upgrade Blocks

 

 

Η εν λόγω γέφυρα έφτασε προχτές και χθες βράδυ έγινε η εγκατάσταση (απλά πράγματα, ακόμα και για κάποιον σαν εμένα που δεν ξέρει από ποιά μεριά να κρατήσει το κατσαβίδι...).

 

Δεν είμαι καινούριος στις αλλαγές συστήματος γέφυρας, μιας και έχω αλλάξει και της Les Paul μου και γέφυρα και tailpiece σε Faber και όντως έχω δει μια διαφορά. Αλλά μια διαφορά της τάξης του 10%-20% στη χροιά του ήχου της συγκεκριμένης κιθάρας. Για την συγκεκριμένη αλλαγή στη Strat ήμουν επιφυλακτικός, αν και εμπιστεύομαι τη γνώμη του  Superfunk στο αντικείμενο.

 

 

Αλλά το πόσο άλλαξε (καθαρά βελτιώθηκε) ο ήχος της Strat μετά την τοποθέτηση της συγκεκριμένης γέφυρας δεν το περίμενα. Μιλάμε για τρομαχτική αλλαγή οποία, όχι μόνο φαίνεται... ακουστικά, αλλά μεταφέρεται εξ'ολοκλήρου και στον ενισχυμένο / ηλεκτρικό ήχο της κιθάρας.

 

Πιο συγκεκριμένα, κόπηκαν (πολλά) πρίμα, ώστε τώρα ακόμα και ο bridge pickup είναι χρησιμοποιήσιμος, δώθηκαν μπάσα και μεσαία και το sustain... Το sustain!!! Έχουν πολύ από αυτό και οι δύο άλλες κιθάρες μου (Les Paul & Tele) αλλά καμιά μέρα θα πιάσω το χρονόμετρο, έτσι για την πλάκα. Νομίζω ότι αυτή τη στιγμή η Strat, στο συγκεκριμένο θέμα, τις "τρώει" και τις δύο! (αν και, από μέρα σε μέρα, παίρνει και η Tele νέα γέφυρα, οπότε μπορεί να έχουμε γκολ στις καθυστερήσεις).

 

Αυτά. Για 30-35 ευρώ... no brainer, που λένε. Κάντε το.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να πάει και σε κάτι πιο ακριβό, εγώ έβαλα αυτή και κάνει θαύματα (όχι εκκλησιαστικά)

 

http://www.stewmac.com/Hardware_and_Parts/All_Hardware_and_Parts_by_Instrument/Electric_Guitar_Parts/Electric_Guitar_Bridges_and_Tailpieces/Electric_Guitar_Tremolos/Wilkinson_Gotoh_VSVG_Vintage_Tremolo.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου