Προς το περιεχόμενο

Συντονισμός "Buzz" σε archtop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ακούω ένα ενοχλητικό θόρυβο (buzz) σαν απο συμπαθητικές χορδές, όταν παίζω σε κάποια σημεία της ταστιέρας στην Epiphone Zephyr μου.

 

Εχω καταλήξει, αφού ερεύνησα κάθε πιθανό σημείο (κλειδιά, βίδες, μαγνήτη, pickguard), πως προέρχεται απο το tailpiece. Κάτι συντονίζει.

 

Εβαλα ένα περικάρπιο για τον ιδρώτα, που βρήκα πρόχειρο, κάτω απο τις χορδές, μεταξύ  tailpiece και γέφυρας και σταμάτησε το πρόβλημα.

 

index.php?action=dlattach;topic=211124.0;attach=55668;image

 

Ξέρει μήπως κανείς κάποια πιο... κομψή λύση;

zephyr.jpg.f2e5af16e8a03225d09d36e6dce14bc4.jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει μήπως κανείς κάποια πιο... κομψή λύση;

 

Βαρυτερες χορδες (ενα σετ 12αρες flat ) ισως λυσουν το προβλημα...αλλοιως δερματινο παχιο κορδονακι,σαν αυτο που φορουσαν στον καρπο τους στα 80s τα φρικια  ;D, Interwooven (ντεν κΣερω την ελληνικη λεξη  ;D) μεταξυ των χορδων κοντα στο tailpiece για να μη φαινεται (και τσοχα μπορεις να βαλεις οπως και velcro).

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.kg-guitars.gr/product_info.php/cPath/108_410_116/products_id/178

Αυτό χρησιμοποιείται μεταξύ nut και κλειδιών...Αν σε βολεύει στο μέγεθος, θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις κάτω από τη γέφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

http://www.kg-guitars.gr/product_info.php/cPath/108_410_116/products_id/178

Αυτό χρησιμοποιείται μεταξύ nut και κλειδιών...Αν σε βολεύει στο μέγεθος, θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις κάτω από τη γέφυρα.

Δυστυχώς η απόσταση των χορδών είναι μεγαλύτερη στη γέφυρα απο ότι στο nut, οπότε μάλλον δεν κάνει. Εκτός και αν υπάρχουν διάφορα μεγέθη αλλά δεν το νομίζω. Η εταιρία Teslatek πάντως, μάλλον έκλεισε. Ούτε σάιτ δεν έχει πια.

 

Βαρυτερες χορδες (ενα σετ 12αρες flat ) ισως λυσουν το προβλημα...αλλοιως δερματινο παχιο κορδονακι,σαν αυτο που φορουσαν στον καρπο τους στα 80s τα φρικια  ;D, Interwooven (ντεν κΣερω την ελληνικη λεξη  ;D) μεταξυ των χορδων κοντα στο tailpiece για να μη φαινεται (και τσοχα μπορεις να βαλεις οπως και velcro).

Μάλλον για εδω τη βλέπω τη δουλειά. Θα ξεκινήσω με κανα κορδόνι παπουτσιών που έχω πρόχειρο. Ευχαριστώ ΣουΦου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η απόσταση των χορδών είναι μεγαλύτερη στη γέφυρα απο ότι στο nut, οπότε μάλλον δεν κάνει. Εκτός και αν υπάρχουν διάφορα μεγέθη αλλά δεν το νομίζω. Η εταιρία Teslatek πάντως, μάλλον έκλεισε. Ούτε σάιτ δεν έχει πια.

Μάλλον για εδω τη βλέπω τη δουλειά. Θα ξεκινήσω με κανα κορδόνι παπουτσιών που έχω πρόχειρο. Ευχαριστώ ΣουΦου.

Νομίζω ότι τα κορδόνια της Timberland έχουν καλύτερο αποτέλσμα.  ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν δοκιμάζεις να βάλεις κάτι* κάτω+ από το tailpiece ώστε να μη φαίνεται?

 

*Αφρώδες χρώματος γκρι από κουτί μαγνητών, κάλτσα χρώματος καφέ κλπ. Πειραματίσου μέχρι να βρεις το χρώμα που δουλεύει.

+Ανάμεσα στο σημείο που πιάνουν οι χορδές και το καπάκι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρυτερες χορδες (ενα σετ 12αρες flat ) ισως λυσουν το προβλημα...αλλοιως δερματινο παχιο κορδονακι,σαν αυτο που φορουσαν στον καρπο τους στα 80s τα φρικια  ;D, Interwooven (ντεν κΣερω την ελληνικη λεξη  ;D) μεταξυ των χορδων κοντα στο tailpiece για να μη φαινεται (και τσοχα μπορεις να βαλεις οπως και velcro).

 

τέτοιο είχα δει για πρώτη φορά να φορά ή θεία Carol όταν παίζει κιθάρα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μια πέννα για ούτι ή λαούτο, που είναι στην ουσία ένα στενόμακρο εύκαμπτο πλαστικό, περασμένο ανάμεσα στις χορδές. Κάνει την δουλειά, δεν κοστίζει και το βρίσκεις εύκολα!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ή χορδή που συντονίζει ή το tailpiece. Έχα παρόμοιο θεάτάκι αλλά το έκανε μόνο μια χορδή (σολ) που συντόνιζε με κάποια νότα.

 

Δοκίμασε να βάλεις ελάχιστη μονωτική ταινία ή άλλο μαλακό πλαστικό (η μονωτική βολεύει αρκετά γιατί κολλάει, κόβεις και τυλίγετεις εύκολα) στο σημείο που ακουμπάει στο tailpiece ώστε να μην δόνειται τόσο εύκολα όσο με το να ακουμπάει σε μέταλλο απευθείας, και να κάνει mute.

 

Τύλιξέ το κόντά στο ball, όπως έχουν και οι χορδές στο μπουζούκι το υφασματάκι, φαντάζομαι για παρόμοιο λόγο.

 

95.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περικαρπιο σε χαλασε?

Μια χαρα ειναι και γινεται και τζερτζελες (τι εχει βαλει ο τυπος εκει και βγαζει τετοιο ωραιο ηχο κλπ)

Ο αλλος (Metheny) ειχε βαλει οδοντοβουρτσα για να κανει τη δουλεια του.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου