Προς το περιεχόμενο

Επιλογη χορδων... (μουσικο στυλ-οργανο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και παλι, μια απλη ερωτηση εχω παιδες, εχω μια epiphone les paul standard και μια fender squier telecaster standard. Ακουω hard rock δεκαετιας 70,80, μεχρι και nirvana 94 πες, ακουω ομως και δεκαετια 60 bob dylan, rolling stones κτλ, μετα το 90 εχω καποια ακουσματα οπως range against the machine, pearl jam κτλ αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο. Αλλα οπως ειπα το στυλ μου ειναι απο 60, 70, 80, μεχρι και nirvana 94 πες που διαλυσαν(πεθανε ο curt) και που μαζι με τους guns n roses κρατουσαν το rock. Τη χορδες νουμερο (αλλα αν θελετε να μου προτεινετε και μαρκα δεν εχω προβλημα (αν υπαρχη εκτος απο το νουμερο και μαρκα που ταιριαζει στο στυλ και στη κιθαρα δεν ξερω ισως...)). Oπως ειπα τη χορδες να παρω για την les paul? και τη χορδες για την telecaster? Το στυλ μου ειναι απο bob dylan, rolling stones, jimi hendrix, led zeppelin, aerosmith, alice cooper, kiss, guns n roses, motley crue, nirvana, slash snakepit, velvet revolver, αυτο πανω κατω... . Τη λετε?

its rock n roll. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βάλε δεκάρες και στις δύο. Τις θεωρώ μια μέση λύση που δεν θα σε προβληματίσει.  Αργότερα που θα ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι το ξανασκέφτεσαι. Στην τελε θα είναι λίγο πιο τεντωμένες οι χορδές αλλά αυτό είναι μέσα στη λογική της διαφοράς μεταξύ των δύο οργάνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάλι λεω οτι οι χορδές (μάρκα και νούμερο) στον ήχο που επιθυμείς να πετύχεις συμβάλλουν με  ΕΛΑΧΙΣΤΟ ποσοστό, έως και μηδαμινό.

Εστιάσου σε άλλα πράγματα , με τη σειρά που στα λέω, δεξιότητα δική σου, ενισχυτής , τυχόν εφέ.

 

Προσωπικά προτιμώ τις 9αρες και από μαρκα ...δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα (εκτός αν πάρω κανα endorsement ;D ;D ;D) , αλλά περί ορέξεως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουση οτι ο slash και αλλοι με τις les paul παιζουνε με 11αρες(ισχυη?), τωρα για την telecaster δεν ξερω, περιμενω τα φωτα σας

its rock n roll. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι λεω οτι οι χορδές (μάρκα και νούμερο) στον ήχο που επιθυμείς να πετύχεις συμβάλλουν με  ΕΛΑΧΙΣΤΟ ποσοστό, έως και μηδαμινό.

Εστιάσου σε άλλα πράγματα , με τη σειρά που στα λέω, δεξιότητα δική σου, ενισχυτής , τυχόν εφέ.

 

Προσωπικά προτιμώ τις 9αρες και από μαρκα ...δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα (εκτός αν πάρω κανα endorsement ;D ;D ;D) , αλλά περί ορέξεως.

Ναι σιγουρα αυτο που κανει τον ηχο ειναι οι μαγνητες ο ενισχυτης και τα εφε, αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν αγοραζουμε κουτουρου χορδες,

υπαρχη λογος που υπαρχουν διαφορετικα νουμερα, κατι κανουν και οι χορδες... . Ακουω αποψης...

its rock n roll. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ΛΙΚ εννοεί ότι όταν θα παίζει με gain τέρμα συν δυό οβερντραιβ στη σειρά μπορείς να αλλάζεις τις χορδές και κάθε δέκα χρόνια, και να έχεις άλλη μάρκα για κάθε χορδή και τουλάχιστον εσύ δεν θα δεις καμιά διαφορά.

(όχι και πάρα πολλοί άλλοι από το ακροατήριό σου...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ΛΙΚ εννοεί ότι όταν θα παίζει με gain τέρμα συν δυό οβερντραιβ στη σειρά μπορείς να αλλάζεις τις χορδές και κάθε δέκα χρόνια, και να έχεις άλλη μάρκα για κάθε χορδή και τουλάχιστον εσύ δεν θα δεις καμιά διαφορά.

(όχι και πάρα πολλοί άλλοι από το ακροατήριό σου...)

Δηλαδη εσεις διαλεγετε κουτουρου τις χορδες...? Δεν λες εδω θα βαλω 11αρες, εδω 9αρες πχ, ή θα παρω αυτη τη μαρκα ειναι καλη πχ, αυτο εννοω

its rock n roll. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδη εσεις διαλεγετε κουτουρου τις χορδες...? Δεν λες εδω θα βαλω 11αρες, εδω 9αρες πχ, ή θα παρω αυτη τη μαρκα ειναι καλη πχ, αυτο εννοω

 

Να σου πω την αλήθεια , εγώ πλέον διαλέγω με το εξής και μόνο κριτήριο: ΠΟΙΟ ΣΕΤ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟ . ;D ;D ;D

 

Τώρα , για το πάχος, σου είπα , ότι σε βολεύει και με ό,τι μαθεις.

 

Ο Vai παίζει με 9αρες και οKenny Wayne Shepherd με 13 άρες.

 

Από εκεί και πέρα, και ernie ball να πάρεις, και D'Addario εγω ουσιαστική διαφορά δεν καταλαβαίνω πάντως (ίσως να μην δινω και τη δέουσα σημασία βέβαια για να καταλάβω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι ποιο γνωστες (νουμερο) που παιζουν οι περισοτεροι ποιες ειναι?

 

Φαντάζομαι 9 και 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου