Προς το περιεχόμενο

You can't buy tone


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε Έκτορα τι να πουλήσει!

Είναι επαγγελματίας μουσικός ο άνθρωπος και έχει αρκετούς ενισχυτές (όπως και κιθάρες).

Αυτό.

Carvin είναι. ;)

 

 

Εγώ δεν αντιλαμβάνομαι το point του. Καθόλου όμως.

 

Εκτός αν είναι το ότι μπορείς να κάνεις οποιοδήποτε ενισχυτή να ακουστεί εντελώς καθαρός και λασπωμένος, χρησιμοποιώντας μια κιθάρα με ποιοτικό neck humbucker και γυρνώντας το tone της κιθάρας μέχρι να το καταφέρεις (το οποίο έτσι κι αλλιώς, το γνωρίζω μεν, δεν το επιδιώκω δε). Έτερον, ουδέν (που τραγουδά και κάποιος).

 

Μπορείτε ελεύθερα να μου το εξηγήσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Εγώ δεν αντιλαμβάνομαι το point του. Καθόλου όμως.

 

Μπορείτε ελεύθερα να μου το εξηγήσετε.

Ότι ενισχυτάρα (και άλλο εξοπλισμό) και να πάρεις, δεν σημαίνει ότι θα έχεις καλό ήχο, αλλά θα έχεις την ευκαιρία να φτιάξεις καλό ήχο.

 

Αυτό που λέμε "καλός ήχος" (πράγμα υποκειμενικό), μπορεί να βγει και με το πιο απλό gear, αρκεί να ξέρεις πώς θα το πάρεις.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry ....

κεκτημένη

το μάτι πήγε στα πουλιά inlays τελοσπάντων και είπα κάτι βιαστικά.

(κάποιες καλές εποχές υπήρχαν 3-4 μάρκες.... ::))

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που λέμε "καλός ήχος" (πράγμα υποκειμενικό), μπορεί να βγει και με το πιο απλό gear, αρκεί να ξέρεις πώς θα το πάρεις.

 

 

Μάλιστα. Άρα ερχόμαστε σε αυτό ακριβώς στο οποίο διαφωνώ. Οπότε, ξαναρωτώ, αν ισχύει αυτό, τους υπόλοιπους ενισχυτές τί τους χρειάζεται...; (επίσης, να μην επαναλαμβάνομαι, σιγά τον "ήχο" που έφτιαξε...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ δεν αντιλαμβάνομαι το point του. Καθόλου όμως.

 

Εκτός αν είναι το ότι μπορείς να κάνεις οποιοδήποτε ενισχυτή να ακουστεί εντελώς καθαρός και λασπωμένος, χρησιμοποιώντας μια κιθάρα με ποιοτικό neck humbucker και γυρνώντας το tone της κιθάρας μέχρι να το καταφέρεις (το οποίο έτσι κι αλλιώς, το γνωρίζω μεν, δεν το επιδιώκω δε). Έτερον, ουδέν (που τραγουδά και κάποιος).

 

Μπορείτε ελεύθερα να μου το εξηγήσετε.

 

είναι και λίγο θέμα χέρι, και λίγο υπομονή να ψάξεις και να εκτιμήσεις αυτό που έχεις.

Πάντα σε συνδυασμό με το τι ήχο θες....

Δηλαδή για καθαρά μιλάμε.

Αν πάμε σε μέταλλα τότε μπαίνουν πολλές παράμετροι στην εξίσωση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλιστα. Άρα ερχόμαστε σε αυτό ακριβώς στο οποίο διαφωνώ. Οπότε, ξαναρωτώ, αν ισχύει αυτό, τους υπόλοιπους ενισχυτές τί τους χρειάζεται...; (επίσης, να μην επαναλαμβάνομαι, σιγά τον "ήχο" που έφτιαξε...).

 

βρε συ, είπαμε επαγγελματίας.

Μπορεί και να μην είναι δικοί του.

Μπορεί να ήθελε η μαρσαλ να make a point....

εξ άλλου το βίντεο είναι πολύ hq. Δεν είναι σπιτική κατασκευή για να μας διδάξει κάτι.

προμο είναι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να πω κάτι ακόμα

όταν θέλω (μην γελάσετε΄) να παίξω (για μένα) και να φανταστώ ότι ακούγομαι σαν Wes, Martino, Pass κλπ... (για ήχο μιλάμε) θα έλεγα ότι μπορώ να φτάσω αρκετά κοντά κατα τη γνώμη μου πάντα, είτε με την tele είτε με την dot είτε με την deluxe... Με τον neck της στρατ πιό δύσκολα.

Φυσικά με μια L5 ίσως το έκανα καλύτερα.... :-[

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο ήχος είναι ωραίος αλλά ασφαλώς μιλάμε για μια καλή ηχογράφηση. Ο ενισχυτής πρέπει να ήταν πολύ χαμηλά (δεν υπάρχει "πίεση" σε τέτοια μηχανήματα - μόνο τζιτζίκι).

Σίγουρα υπάρχει EQ+comp στην επεξεργασία και βέβαια reverb. To tone ακούγεται χαμηλωμένο αλλά μπορεί και να μην είναι (μπορεί να είναι EQ μετά τον comp).

Σε σχέση με το μαγνήτη, δεν προκύπτει από αυτό που ακούσαμε ότι είναι κάτι το "ειδικό". Αυτός ο ήχος βγαίνει και από ibanez μεταλλοκίθαρο με DiMarzio.

Εννοείται ότι πρέπει να παίζει ένας άνθρωπος όπως αυτός που βλέπουμε στο video o οποίος ξέρει να χειρίζεται μερακλίδικα την πένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-\

 

 

πω πωωω

 

την κάνανε όλοι....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΟΚ βρε δεν παίζω σαν τον Wes..... ;D

 

 

ωπ...δεν σε είδα harilatron

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου