Προς το περιεχόμενο

Cheap tones loving each other(?)


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη τη στιγμη εχω στο σπιτι μια "φτηνη" κιθαρα (Squier 72 tele),εχω επισης εναν "ακριβο" VOX AC4HW & εναν "φτηνο" VOX AC4C1 & oi 2 με 12" μεγαφωνα....

 

Sorry boys η κιθαρα ακουγεται AIΣΘΗΤΑ  καλυτερα στον HW  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σπίτι μου...πριν απο έξι μήνες...

Πακέτο Α... Fender Mexican Standard  Strat και Vox Ac4Tv

Πακέτο Β (5πλασιας αξίας) Fender Custom Shop 60  Strat και  Cornell Romany Plus.

 

Οι δυο κιθαρες στον Vox...συμπεράσματα των δυο ιδιοκτητών  ( επηρεασμένοι ισως και απο το logo) ...

Η CS ειναι μάλλον καλύτερη αλλά η Mexican 'στρατοκαστεριζει' περισσότερο και ισως στη μίξη, στην μπάντα, στο τραγούδι να εχει περισσότερο ενδιαφέρον και μπλα μπλα μπλα...

 

Οι δυο κιθαρες στον Cornell ...

Η Mexican Ακουγόταν πολυ καλύτερα στον Cornell σε σχέση με τον Vox,  αλλά μόλις κούμπωσαμε την CS  στον Cornell, η Mexican πήγε για αλλαγή μαγνητων ;)

Αλλά σχόλια δεν υπήρξαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Mexican πήγε για αλλαγή μαγνητων ;)

 

αμ τι περιμενες και εσυ απο τους φτηνους κεραμικους μαγνητες της ΜΙΜ...παλι καλα που....επαιζε  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα θέση Ηλία αν και προσωπικά θα συμφωνήσω με ΣΦ. Ούτε εμένα μου έχει τύχει ποτέ low budget κιθάρα να ακούγεται καλύτερα σε low budget ενισχυτή απ' ό,τι σε έναν ακριβό. Το matching που αναφέρει ο npap ίσως αφορά περισσότερο ηχοληπτικό εξοπλισμό (hardware/software).

 

Στην αρχική εξίσωση βέβαια υπάρχει ένα πρόβλημα: Η ηχητική ποιότητα μιας ηλεκτρικής κιθάρας είναι σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό υποκειμενικό θέμα απ' ό,τι αυτή ενός ενισχυτή. Εξ ου και είναι πολύ κοινό, αν ο ενισχυτής είναι ο κοινός παρονομαστής, η φθηνή κιθάρα να μας κάνει περισσότερο. Το αντίθετο είναι πολύ πιο σπάνιο νομίζω.Με άλλα λόγια ένας "ακριβός" ενισχυτής μεταφράζει πολύ αντικειμενικότερα τη χρηματική αξία του σε ήχο. Αυτό σημαίνει ότι ο ένας εκ των δύο παραγόντων είναι σχετικά σταθερός ενώ ο άλλος αρκετά ασταθής. Δε νομίζω ότι, υπό αυτές τις συνθήκες, μπορεί να παραχθεί κάποιο ασφαλές συμπέρασμα παρά μόνο περιστασιακές παρατηρήσεις που πολλές φορές μάλιστα οφείλονται σε συμπτώσεις. Αυτά τουλάχιστον μπορώ να καταθέσω από προσωπική εμπειρία.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμ τι περιμενες και εσυ απο τους φτηνους κεραμικους μαγνητες της ΜΙΜ...παλι καλα που....επαιζε 

Στον συμπιεσμένο boxy ήχο του Vox (τα καλύτερα 150€ Που έχω επενδύσει σε αγγελία του Noiz)  δε φαινόταν τοςο η αδυναμία, το ερμήνευσαμε ως διαφορετικό ήχο...Στον Romany που ανέπνευσαν και οι δυο κιθαρες... φάνηκαν οι φτηνοί κεραμικοί ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άλλες σου ακριβές panorie είναι fender ή φεντεροειδή ή κάτι άλλο;

Μία vigier excalibur με DiMarzio PAF Classics

και μια warmoth με Lindy Fralin Vintage Hot.

 

Και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω, ο ήχος που θέλεις δεν είναι το ζητούμενο;

Υπάρχει η πιθανότητα κάπου να υπάρχει ένας φτηνός ενισχυτής που να κάνει το τέλειο ταίρι με την φτηνή κιθάρα σου αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι ο κανόνας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον συμπιεσμένο boxy ήχο του Vox (τα καλύτερα 150€ Που έχω επενδύσει σε αγγελία του Noiz)  δε φαινόταν τοςο η αδυναμία, το ερμήνευσαμε ως διαφορετικό ήχο...Στον Romany που ανέπνευσαν και οι δυο κιθαρες... φάνηκαν οι φτηνοί κεραμικοί ;)

 

ναι αλλα και η CS  στον Vox καλυτερα απο την ΜΙΜ θα ακουγονταν φανταζομαι (αν και σε μετριους ενισχυτες ολες οι κιθαρες.....μετριες ακουγονται)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα και η CS  στον Vox καλυτερα απο την ΜΙΜ θα ακουγονταν φανταζομαι (αν και σε μετριους ενισχυτες ολες οι κιθαρες.....μετριες ακουγονται)

ναι, καλύτερα ακουγοταν η CS  αλλά με μικρή διαφορά. Έχοντας όμως το φόβο οτι μας επηρεάζει το logo, προσπαθήσαμε να το ερμηνεύσουμε και ως διαφορετικό ήχο.

Η διευκρίνιση σου επίσης για το 12αρι μεγάφωνο νομίζω ειναι καθοριστική. Έχω την υποψία οτι τα 8αρια, 10αρια μεγάφωνα κολακεύουν τις φθηνές κιθαρες...σε σχέση με τις ακριβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ πολύ να σας βοηθήσω με τη δική μου τωρινή εμπειρία καθώς δεν διαθέτω σοβαρό ενισχυτή ή combo. Μόνο φτηνό practice amp.

Όμως εκείνο που μπορώ να πω με το σημερινό μου σπιτικό και "στουντιακό" σεταπ που είναι ένας Soldano SP77 pro και μετά στο daw με καλό ταίρι ενισχυτή ακουστικών και ακουστικά οι κιθάρες με τους καλούς μαγνήτες ακούγονται waaaaay καλύτερα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως η απαντηση στο αρχικο ερωτημα να εχει να κανει με τις προσδοκιες που εχουμε απο τον καθε συνδιασμο.

Δηλαδη με μια μετρια κιθαρα και εναν μετριο ενισχυτη περιμενουμε ενα μετριο αποτελεσμα απο οτι με τα αντιστοιχα "καλα".

Απο την αλλη πλευρα με την καλη κιθαρα και τον καλο ενισχυτη εχουμε προσδοκιες να ακουσουμε τη συγκλονιστικη διαφορα σε σχεση με τα μετρια,που κατα πασα πιθανοτητα...δεν ειναι και τοσο συγκλονιστικη.

Στο συνδιασμο μεταξυ τους,σιγουρα ενας καλος ενισχυτης ξεμπροστιαζει τις αδυναμιες της μετριας κιθαρας (ειδικα αν εχουμε διπλα το μετρο συγκρισης της καλης κιθαρας) και αντιστροφα ο μετριος ενισχυτης "πνιγει" τις αρετες της καλης κιθαρας.

Κατ εμε με αυτο το σκεπτικο,στεκει μια χαρα το αρχικο ερωτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου