Προς το περιεχόμενο

Cheap tones loving each other(?)


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Τελευταία αυτή η σκέψη με προβληματίζει αρκετά...είχα την ευκαιρία για πολλές δοκιμές -και στο παρελθόν και πρόσφατα- με δικό μου ή δανεικό εξοπλισμό, θα ήθελα ειλικρινά αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες να ακούσω τις απόψεις σας επι του θέματος.

Διευκρίνηση 1: ο παίκτης που γνωρίζει τι θέλει και ξέρει να παίζει, με τον ένα η τον άλλο τρόπο θα βγάλει ήχο, το ξέρουμε αυτό, οπότε σχόλια του τύπου "άμα ξέρεις τι θέλεις και τα χέρια σου πετάνε θα βγάλεις ήχο" καλύτερα να τ'αφήσουμε για άλλα θέματα...

Διευκρίνηση 2: αναφέρομαι σε "φθηνό" εξοπλισμό, όχι σε απαράδεκτο...και μάλιστα πολλές φορές κόστους διόλου ευκαταφρόνητου...

Λοιπόν...

Έχουμε απο τη μία Α κιθάρα και Α ενισχυτή, "φθηνά" και τα δύο.

Απο την άλλη, Β κιθάρα και Β ενισχυτή, ακριβά σε όλα τους.

Έχω διαρκώς την αίσθηση πως κάθε που μπλέκεις το Α με το Β και τούμπαλιν, ο τελικός ήχος δεν είναι καλός...ακόμα χειρότερα  ;D ο ήχος απο το Α+Α μου φαίνεται κατά κανόνα "καλύτερος" απο Α+Β η Β+Α...

Γενικότερα, τα "φθηνά" νομίζω ακούγονται καλύτερα μαζί και ομοίως τα "ακριβά"...όμοιος ομοίω αεί πελάζει;;  ;D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

ο ήχος απο το Α+Α μου φαίνεται κατά κανόνα "καλύτερος" απο Α+Β η Β+Α...

Γενικότερα, τα "φθηνά" νομίζω ακούγονται καλύτερα μαζί και ομοίως τα "ακριβά"...όμοιος ομοίω αεί πελάζει;;  ;D

 

δεν νομίζεις Ηλία...  ;) :)

ένα "κλασικό φαινόμενο" σε οποιαδήποτε audio αλυσίδα, είναι το "ακριβό" (όταν φυσικά η τιμή ανταποκρίνεται στην ποιότητα), να ξεμπροστιάζει το "φθηνό" αναδεικνύοντας υπερθετικά τις όποιες "αδυναμίες" του (αυτές που ανάλογα κρύβει ένα φθηνό συνοδό)...

 

το αποτέλεσμα της συνισταμένης του τελικού ήχου που φτάνει στα αυτιά μας λοιπόν, συνήθως οδηγεί στην ορθή διαπίστωσή που διατύπωσες παραπάνω...

 

ΥΓ. το "σωστό" matching κατά κανόνα είναι πολύυυυ πιο δύσκολο από το να βρεις αξιόλογες μονάδες κατά μόνας...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμαζόμουν να γραψωα τα ιδια. Γενικα οι εταιρείες ειναι ή αισθάνονται υποχρεωμένες να δωσουν κάτι decent στον πρωταρη εστιάζοντας σε βασικές αρχές.  Αντιθετα από τον παλιό το θεωρούν υποχρέωση του να ξέρει να ματσαρει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το φτηνό δεν μπορεί να είναι αυτό που σου δίνει τον ήχο που θέλεις.

Για παράδειγμα η squire cv που είναι η αγαπημένη μου κιθάρα πάλι αυτή την εποχή ,έχει ακριβώς τον ήχο που θέλω και που ταιριάζει στην μπάντα, είτε επάνω στον πανάκριβο marshal είτε στους μπουτίκ ενισχυτές που έχω σε profile στον κεμπερ.

Δεν είμαι ο μόνος, όλοι συμφωνούν ότι η cv είναι η αγαπημένη τους και έχουν ακούσει όλες τις άλλες ακριβές που έχω.

Θα ήταν καλύτερα δηλαδή να κάνω ταίρι την κιθάρα μου με έναν φτηνό ενισχυτή;

 

Ίσως δεν κατάλαβα καλά αλλά δεν νομίζω πως συμφωνώ.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το φτηνό δεν μπορεί να είναι αυτό που σου δίνει τον ήχο που θέλεις.

 

δεν το καταλαβαίνεις, μάλλον γιατί κανείς δεν υποστήριξε κάτι τέτοιο... ;)  :)

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σε γενικες γραμμες, στα περισσοτερα επαγγελματα, κανενας δεν δινει λεφτα για εργαλεια χωρις αυτα να το αξιζουν. Αντε να την πατησεις μια δυο φορες, καταληγεις να πληρωνεις για πραγματα που ξερεις οτι για σενα θα πιασουν τοπο τα λεφτα τους.

 

πχ το αν μια squier ειναι καλυτερη λυση απο μια αμερικανικη η custom shop fender πανω σε εναν ενισχυτη η οχι, η το τι αξιζει για σενα να πληρωσεις, μπορεις πραγματικα να το καταλαβεις μονο αν παιξεις με ολες, σε κανονικες συνθηκες χρησης. Εχει να κανει με τα οργανα, το παιξιμο, τα αυτια και τις προσδοκιες σου, κτλ κτλ..

 

  αν κατα κανονα τα φτηνα ηταν τα καλυτερα, θα ειμασταν ολοι πανευτυχεις (και με περισσοτερα λεφτα για την εφορια, δντ, κτλ)!  ;D Αλλα συνηθως, μολις παρεις το πρωτο καλο.. αρχιζεις να παρατηρεις τις αδυναμιες του κακου, του μετριου.. και τελικα καταληγεις σε μια ισορροπια  αποδοσης/αναγκων/δυνατοτητων/παθους

 

  θυμαμαι οταν απο ενισχυτη της σειρας πηρα τον πρωτο μου Boogie studio 22+, ακουγα πραγματα απο την κιθαρα μου που δεν ηξερα οτι υπηρχαν πριν (μια fender lead II). Ε μετα πηρα και μια gibson sg custom και εδεσε το πραγμα :)

 

απ την αλλη, το μοναδικο πολυεφφε που εχω (εκτος απο πεταλια), ειναι ενα αρχαιο pod xt (το φασολι), που με βολευει αφανταστα στις δουλειες που το θελω, το ξερω απεξω, και πραγματικα δεν εχω καμμια επιθυμια να παρω κατι καλυτερο στον χωρο (τι θα κανω αμα χαλασει :) ). ... ισως το ερωτημα θα επρεπε να ειναι: σου λειπει κατι απο τον ηχο σου και τα οργανα/ενισχυτες, η ακουσες κατι καλυτερο? Αν οχι εισαι ευτυχης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O "τελικός ήχος" δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το πόσο κοστίζει ο εξοπλισμός.  Τα τελευταία χρόνια περισσότερο από ποτέ, υπάρχουν στην αγορά μουσικού εξοπλισμού, "οικονομικές" αλλά ποιοτικές λύσεις για όλα σχεδόν τα πορτοφόλια. 

Τώρα αν συνεργάζονται καλύτερα μεταξύ τους οι οικονομικότερες κιθάρες με τους αντίστοιχους οικονομικότερους ενισχυτές ή πετάλια κλπ απ' ότι με τα πιο ακριβά νομίζω είναι πιθανό,  αλλά θα ήθελα να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω και να μας πεις τι σε οδήγησε σε αυτό το σκεπτικό.

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πλαι δεν εχω συναντησει ουτε ΜΙΑ "φτηνη" κιθαρα που να μην ακουγεται 1000 φορες ΚΑΛΥΤΕΡΑ σε εναν "ακριβο" ενισχυτη σε σχεση με εναν "φτηνο".

 

Το ιδιο εχω παρατηρησει και με τα εφε,δεν εχω συναντησει ουτε ΕΝΑ φτηνο πεταλακι ή πεταλιερα που να μην ακουγεται 1000 φορες καλυτερα σε εναν "ακριβο" ενισχυτη σε σχεση με εναν "φτηνο".

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Διευκρίνηση 2: αναφέρομαι σε "φθηνό" εξοπλισμό, όχι σε απαράδεκτο...και μάλιστα πολλές φορές κόστους διόλου ευκαταφρόνητου...

 

 

 

Είμαι σίγουρος ότι πολλοί το έχασαν αυτό το κομμάτι, κρίνοντας από τα σχόλια. Εφόσον μιλάμε για medium-priced εξοπλισμό, στην εποχή μας, μιλάμε για εξοπλισμό που είναι παραπάνω από αξιοπρεπής (είτε μιλάμε για κιθάρες, είτε για ενισχυτές, είτε για οτιδήποτε άλλο) και που είναι σε επαγγελματικά πρότυπα. Ακόμα και χωρίς μόντες / αλλαγές / αναβαθμίσεις.

 

Με αυτό δεδομένο, είναι πια καθαρά θέμα matching, σε όλα τα επίπεδα, ξεκινώντας από τον παίχτη & την τεχνική του και περιλαμβάνοντας από τις πένες και χορδές προτίμησής του, μέχρι τα καλώδια και ξέρω'γω τί άλλο.

 

Δεν νομίζω σε αυτό το επίπεδο να υπάγονται τα πράγματα σε (αυστηρούς) κανόνες και γενικεύσεις. Ίσως κάποιοι γενικότεροι κανόνες / κατευθυντήριες γραμμές να υφίστανται ("αυτές" οι κιθάρες με "αυτούς" τους ενισχυτές είναι κλασικό ζευγάρωμα π.χ.) αλλά πέραν τούτου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου