Προς το περιεχόμενο

Cheap tones loving each other(?)


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως η απαντηση στο αρχικο ερωτημα να εχει να κανει με τις προσδοκιες που εχουμε απο τον καθε συνδιασμο.

Δηλαδη με μια μετρια κιθαρα και εναν μετριο ενισχυτη περιμενουμε ενα μετριο αποτελεσμα απο οτι με τα αντιστοιχα "καλα".

Απο την αλλη πλευρα με την καλη κιθαρα και τον καλο ενισχυτη εχουμε προσδοκιες να ακουσουμε τη συγκλονιστικη διαφορα σε σχεση με τα μετρια,που κατα πασα πιθανοτητα...δεν ειναι και τοσο συγκλονιστικη.

Στο συνδιασμο μεταξυ τους,σιγουρα ενας καλος ενισχυτης ξεμπροστιαζει τις αδυναμιες της μετριας κιθαρας (ειδικα αν εχουμε διπλα το μετρο συγκρισης της καλης κιθαρας) και αντιστροφα ο μετριος ενισχυτης "πνιγει" τις αρετες της καλης κιθαρας.

Κατ εμε με αυτο το σκεπτικο,στεκει μια χαρα το αρχικο ερωτημα.

 

Αυτό μπορώ να το καταλάβω  :)

Δεν συμφωνώ απόλυτα, αφού δεν μου έχει συμβεί, αλλά δεν το αποκλείω.

Η αλλαγή της λέξης "φτηνό" με "μέτριο"  έκανε την διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Να διευκρινήσω πάντως πως οι όποιες σκέψεις μου δεν έχουν επ'ουδενί  πρόθεση να προσβάλλουν την αισθητική η τις επιλογές οιουδήποτε, αν υπήρξε περίπτωση να ακούστηκαν κάπως σνομπ τα όσα έγραψα λυπάμαι, σαφώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο, εξ ού και τα εισαγωγικά σε μερικές λέξεις.

Προσωπικά, έχω παίξει με όλους τους δυνατούς συνδυασμούς κατά καιρούς και το έχω απολαύσει δεόντως  :D.

Επίσης, για SF & Jazzjoker, κι εγώ θεωρώ πως σ'έναν καλό ενισχυτή θα ακούσεις καλύτερα μιά "φθηνή" κιθάρα, όμως ο προβληματισμός μου δεν ήταν αυτός. Τελικά, μάλλον καλύτερα απο μένα  ;D τα είπε ο georgekz750 8)...επίσης το παράδειγμα του nklshp νομίζω είναι αρκετά κατατοπιστικό, ευχαριστώ γι'αυτό.

Τέλος, να επεκτείνω ελαφρώς το ζήτημα και να πω οτι σε κάποιες περιπτώσεις επέλεγα ενσυνείδητα συνδυασμούς "φθηνότερους" για να παίξω, γιατί οι έννοιες "καλύτερο"/"χειρότερο" δεν έχουν και πολύ νόημα όταν το ζητούμενο είναι η καλλιτεχνική έκφραση...η μουσική είναι πάντα που μετράει, το τι επιλέγει ο καθένας κατά περίπτωση αποτελεί απόφαση με πολλές και πολλάκις βαθύτερες αιτίες απο την ποιότητα κατασκευής ενός οργάνου η την χρηματική του εικόνα στην αγορά.

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παράξενοι συσχετισμοί. Δεν μου αρέσει ο ταξικός διαχωρισμός. Θέλω θυελλώδεις έρωτες εφοπλιστών με εργάτριες και μεγαλοκληρονόμων με οικοδόμους. ;D Όταν παρ' όλα αυτά συμβαίνουν αυτά τα ταιριάσματα, συνήθως επέρχεται και ο αναγκαστικός συμβιβασμός περισσότερο του ενός, έναντι του άλλου.

 

Τον καλύτερο ήχο (μου) όλων των εποχών, τον είχα τα 2 πρώτα χρόνια που έπαιζα κιθάρα. Μια Academy Strat κόντρα πλακέ (αλλά κάτι σαν daphne blue πάντα) με έναν solid state Drive 15W με 10 ιντσο μεγάφωνο (αλλά με blonde tolex κάλυμα). Όταν δε, πήρα και το Bespeco wah (what?), απογειώθηκε το σύμπαν! ;D ΄΄Ενιωθαν κι οι δυό ότι μπορούσαν να κατακτήσουν τον κόσμο (κιθάρα κι ενισχυτής). Το high end ζευγάρι από την άλλη, έχει το pedigree εκ γενετής, στο dna του. Είναι καταδικασμένο να πετύχει. Αίσθησή μου είναι ότι με τους Α-Β, Β-Α συνδυασμούς δεν θα ανέβει 2 επίπεδα το Α για να φτάσει το Β, αλλά θα ανέβει ένα επίπεδο το Α και θα κατέβει ένα, το Β προς τέρψιν και των δυο. Ή ίσως έτσι θέλει το φτωχό ( ή μέτριο, ή φθηνό, ή επιτηδευμένο ) μυαλό μου. :)

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δε, πήρα και το Bespeco wah (what?), απογειώθηκε το σύμπαν! ;D ΄΄Ενιωθαν κι οι δυό ότι μπορούσαν να κατακτήσουν τον κόσμο (κιθάρα κι ενισχυτής).

 

Τα καλύτερα ευρά που έδωκα για εφέ. Σίγουρη λύση καταστροφής ήχου. Για πραγματικό "distortion" έπρεπε να το πουλάνε.

 

Ο ορισμός του Cheap tones loving each other

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρουμε το φτηνό ενίοτε γιατί ξεφεύγει από την πεπατημένη. Μετά από τα twang και τα crunch και τα brown δεκαετιών ακούς κάτι απροσδιόριστο που σε ωθεί να πας και αλλού και σταματας να σκέφτεσαι την ποιότητα και εκτιμας το νέο ή το διαφορετικό. Λέμε τώρα... Ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία vigier excalibur με DiMarzio PAF Classics

και μια warmoth με Lindy Fralin Vintage Hot.

 

Και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω, ο ήχος που θέλεις δεν είναι το ζητούμενο;

Υπάρχει η πιθανότητα κάπου να υπάρχει ένας φτηνός ενισχυτής που να κάνει το τέλειο ταίρι με την φτηνή κιθάρα σου αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι ο κανόνας.

 

Ήθελα να δω αν μιλάς για κιθάρες της ίδιας σχολής (πχ. φέντερ)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου