Προς το περιεχόμενο

Μου αγόρασα Thomann Telecaster Kit. Τώρα περιμένω...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ήρθε. Σχόλια αργότερα

Πολυ γουσταρω. Νομιζω οτι αυτα τα χρηματα θα τα εδινα για Tele(με). ;D

Αντεεεε περασε το αργοτερα. Που ειναι τα σχολια? Οοοοεο?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι όπως την βλέπω στην φώτο, καλύτερα να την αφήσεις στο natural look της

 

είναι ωραία . Καλόπαιχτη

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το αργότερα ήρθε.

 

Μακροσκοπική εξέταση:

Η πρώτη εντύπωση είναι μάλλον ψαρωτική. Το alderoειδές μανίκι είναι ωραία λακαρισμένο με ένα σατέν βερνίκι, τα τάστα δεν έχουν ορατά προβλήματα. Το σώμα είναι κάποιο ξύλο που μοιάζει με mahogany αλλά στο πιο ανοιχτό. Τρία κομμάτια, αρκετά μαλακό. Όλα τα σκαψίματα είναι καλοφτιαγμένα χωρίς ξέφτια.

Το πιγκγκαρντ τελείως φτηνιάρικο, ένα κομμάτι πλαστικό, αλλά με διπλή διαφάνεια για να μην γρατζουνιστεί. Τα ηλεκτρονικά δεν φαίνονται να έχουν πρόβλημα, όλα γυαλιστερά κι ωραία, τα ποτς με κανονική διαδρομή. Όπου έχει κολλήσεις, φαίνονται καλές.

 

Συναρμολόγηση:

Είπα να περιμένω να κάνω τις εικαστικές παρεμβάσεις και να κόψω το χέντστοκ πριν συναρμολογήσω, αλλά δεν άντεξα και σήμερα το πρωί άρχισα να βιδώνω.

 

Το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα που συνάντησα ήταν το κακοκομμένο πιγκγκαρντ το οποίο αν βιδωνόταν και έμπαινε όπως έπρεπε ή εβρισκε στο μανίκι ή έβρισκε στο control plate. Τράβηξα ένα λιμάρισμα στην πλευρά που έβρισκε στην πάνω μεριά του μανικιού και ήρθε όπως έπρεπε.

 

Τα ηλεκτρονικά μπήκαν εντελώς απροβλημάτιστα (χωρίς καν κόλληση - είχε φισάκια), το μανίκι έδεσε στο σώμα τέλεια, και τα κλειδιά μπήκαν καλά με μόνο πρόβλημα μικρές αποκλίσεις στις τρύπες για τις βίδες των κλειδιών (δεν ασχολήθηκα). Γενικά όλες οι τρύπες για βίδες είναι λίγο όπου νάναι.

 

Πέρασα ένα σετ χορδών που ήταν μέσα στο κουτί. Κακώς. Έπρεπε να τις πετάξω αμέσως. Δεν είναι χορδές. Είναι σύρματα. Κανονικά. Anyway, μια και τις έβαλα.

 

Παίξιμο / Ήχος:

Όλα τα παρακάτω με την επιφύλαξη των απαίσιων χορδών και χωρίς κανένα σετάρισμα whatsoever. Τα τάστα θέλουν λιμάρισμα. Κάνεις βιμπράτο και ακούγεται χρχρχρχρ... Κατά τα άλλα προς το παρόν δεν βλέπω σημαντικά προβλήματα τασταρίσματος.

 

Το νατ μου φαίνεται ελάχιστα ψηλότερο από όσο πρέπει αλλά επαναλαμβάνω δεν έχω ακουμπήσει ακόμα allen οπότε δεν ξέρω ποια θα είναι η εντύπωση μου μετά.

 

Το μανίκι είναι βολικό - θα έλεγα κλασικό D (αν και δεν είμαι ειδικός σε αυτά).

 

(Disclaimer ήχου: Τελευταία φορά που άγγιξα τέλε ήταν καμια εικοσαριά χρόνια πριν. ) Ο ήχος είναι ξεκάθαρα ήχος τέλε. Ο bridge έχει το απαιτούμενο twang, ωραίες αρμονικές και μεσαία και τα κλασικά πρίμα ξυρίζοντας λίγο (όσο πρέπει για μένα) ενώ ο neck είναι πιο ουδέτερος. Η μεσαία θέση είναι αρκετά καλή. Ο bridge για μένα ήταν ευχάριστη έκπληξη ενώ και ο neck είναι ουδέτερος προς τον καλό. Πειραματίστηκα λίγο με τα ύψη των μαγνητών και παρατήρησα μεγάλη ευαισθησία και αλλαγή στον ήχο.

 

Τι μέλλει γενέσθαι:

Λιμάρισμα τάστων και αλλαγή χορδών. Σεταπ, από μένα και / ή μάστορα και βλέπουμε.

 

Αξίζει τα λεφτά της;

Τα 80 ευρώ;;;; Are you fucking kidding me???? 1000000%.

Μοιάζει με τέλε και ακούγεται ως τέλε. Θέλει σετάπ αλλά και έτσι καταφέρνω να παίζω (αν και με ενοχλεί το αλιμάριστο τάστο).

 

Την προτείνω;

Ναι αλλά όχι για αρχάριο. Οπωσδήποτε για κάποιον που μπορεί να αναγνωρίσει κάποια ψεγάδια και να τα διορθώσει.

 

Κλιπς μετά το hangover.

 

Καλή χρονιά!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι τέτοιο θέλαμε να ακούσουμε....

Μας μπρίζωσες!

 

άντε καλή χρονιά και καλά παιξίματα. :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου