Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει κάποιο βοήθημα για μουσικό εξοπλισμό?


Jesus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω μια ερώτηση η οποία μπορεί να είναι και αφελής...

Σαν μουσικός, δικαιούμαι κάποιο επίδομα για τον εξοπλισμό μου?

Αν γραφτώ στο ΙΚΑ σαν ειδικότητα μουσικός, θα έχω κάποια επιστροφή απο τα χρήματα που θα δίνω στην αγορά του εξοπλισμού μου?

Οh Lord...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως μουσικος δεν αρκει να γραφτεις στο...ΙΚΑ ,πρεπει να κανεις και ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ στην εφορια.

 

θα έχω κάποια επιστροφή απο τα χρήματα που θα δίνω στην αγορά του εξοπλισμού μου?

 

οχι,απλα απαλασεσαι απο το τεκμηριο (αν σου κανει ελεγχο στο...σπιτι σου η εφορια) αν ο εξοπλισμος που αγορασες κοστιζει κατω απο 10.000 ευρω

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ούτε τον ΦΠΑ δεν παίρνω πίσω?

Υπάρχει κάποιο site που να λέει τι πρέπει να κάνω και τι χαρτιά χρειάζονται?

Ευχαριστώ για την απάντηση...

 

Οh Lord...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Σαν μουσικός, δικαιούμαι κάποιο επίδομα για τον εξοπλισμό μου?

Καλή ερώτηση.

Σε άλλη χώρα ίσως. Στην Ελλάδα δεν το έχω ακούσει... ακόμα.

 

Ως μουσικος δεν αρκει να γραφτεις στο...ΙΚΑ ,πρεπει να κανεις και ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ στην εφορια.

Έτσι ακριβώς όπως το είπε ο Superfunk. Η έναρξη επαγγέλματος στην εφορία είναι το Α και το Ω. Όλα τα άλλα έρχονται μετά. Πολύ μετά.

 

Δηλαδή ούτε τον ΦΠΑ δεν παίρνω πίσω?

Αυτό είναι κάτι που θέλει συζήτηση. Όμως, εξαρτάται καθαρά από το τι είσαι εφοριακά.

 

Γενικότερα όμως, ρώτα τον λογιστή σου. Αυτός θα σου τα πεί καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι λογιστής αλλά να σου πω μερικά πράγματα όπως τα έχω ζήσει εγώ έχοντας κάνει έναρξη επαγγέλματος εδώ και κάποια χρόνια σαν μουσικός.

Πρωτίστως όχι δεν δικαιούσαι κάποιο επίδομα για τον εξοπλισμό σου.

Έχεις πλέον μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών

Αυτό που ισχύει μέχρι τώρα είναι ότι έχεις αφορολόγητο μέχρι 10000 euro ετησίως. Απαλλάσσεσαι από το ΦΠΑ. Όταν δουλέψεις σε κάποια επιχείρηση (π.χ. ξενοδοχείο) σου γίνεται παρακράτηση φόρου 20% στο μεροκάματο που όμως σου επιστρέφεται στην επόμενη φορολογική εκκαθάριση ακέραια. Επίσης η επιχείρηση πρέπει να σου βάζει ένσημο για κάθε μεροκάματο. Προσοχή όμως το ένσημο του μουσικού υπάγεται στα βαρέα (τουλάχιστον μέχρι τώρα), και έχεις συμμετοχή με το 1/3 της αξίας του σύμφωνα με τον νόμο.Συμβουλευτικά τώρα, πρέπει να σου βάζουν κάποια ένσημα ειδάλλως θα έχεις πρόβλημα όταν θα χρειάζεται να θεωρείς στην εφορία το μπλοκάκι σου, καθότι εκεί σου ζητάνε βεβαίωση από το ΙΚΑ περί μη οφειλής ενσήμων στο τελευταίο, για να προχωρήσουν στην θεώρηση οι πρώτοι.

Επίσης στην εφορία υπάρχουν διάφορες κατηγορίες σχετικές με το επάγγελμα. Μουσικός εκτελεστής μουσικών οργάνων, Μουσικός διευθυντής ορχήστρας (μαέστρος), Μουσικός μουσικοσυνθέτης κ.λ.π. Στην κατηγορία του μαέστρου για την εφορία θεωρείσαι ο εργοδότης, αυτός δηλαδή που μισθώνει κάποια άτομα (ορχήστρα) τα πληρώνει ο ίδιος και φυσικά τους βάζει ένσημα.

Αναλαμβάνεις δηλαδή μια δουλειά εργολαβικά

Κάθε μία κατηγορία έχει τα υπέρ και τα κατά της. Ρώτα οπωσδήποτε λογιστή πριν κάνεις κάποια κίνηση.

Εγώ ανήκω στην πρώτη κατηγορία  καθότι δεν είναι καιρός για ηρωισμούς :)  

Συμβουλή δεύτερη, αν πας σύμφωνα με τον νόμο το μεροκάματο που θα παίρνεις στα χέρια σου θα είναι πενιχρό.

Σου δίνω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις.

Πες ότι συμφωνείς μεροκάματο 90 euro (το ανώτατο σύμφωνα με την τελευταία σύμβαση των μουσικών  :))

90-17(συμμετοχή ενσήμου)=73-18(παρακράτηση φόρου 20%)=55 euro θα πάρεις στα χέρια σου και άλλα 18 euro τον επόμενο χρόνο με την εκκαθάριση λόγω επιστροφής του φόρου (εφόσον βέβαια δεν έχεις ξεπεράσει το αφορολόγητο όριο  :))

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατηγορία του μαέστρου για την εφορία θεωρείσαι ο εργοδότης, αυτός δηλαδή που μισθώνει κάποια άτομα (ορχήστρα) τα πληρώνει ο ίδιος και φυσικά τους βάζει ένσημα.

Αναλαμβάνεις δηλαδή μια δουλειά εργολαβικά

Εγώ μαέστρος είμαι αλλά είμαι στο ΙΚΑ.Δικαιούμαι βαρέα (αν κ μου βάζουν απλά).Ο εργοδότης μου είναι ο ιδιοκτήτης της μπάντας κ αυτός μισθώνει τους μουσικούς που διευθύνω.Τρελό μου φαίνεται αυτό που λες για τους μαέστρους.

Σε όλα τ άλλα θα συμφωνήσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαστε λίγο of topic. όσον αφορά την ειδικότητα μαέστρος αλλά και τις λοιπές ειδικότητες που αναφέρω παραπάνω, εννοώ πάντα στα πλαίσια του τι δηλώνεις στην εφορία. Σαφώς στην πράξη, (αναγκαίο κακό), διαφοροποιούνται τα πράγματα.  ;)

Εμένα π.χ. όπως τα ζύγισα δεν με πολυσυνέφερε να δηλώσω μαέστρος.

Πάντως αυτό με τα ένσημα σου για κοίταξε το λιγάκι, σαν τι σε έχει ασφαλίσει, εκτός και αν συνειδητά έχεις κάνει κάποια συμφωνία με τον εργοδότη σου για να παίρνεις απλά ένσημα. Πράγμα απόλυτα κατανοητό, (όχι ότι το επικροτώ), στην πιάτσα.

Υ.Γ.Θα μπορούσε να γίνει καινούργιο ειδικό θέμα για τον ευαίσθητο όσο και πονεμένο αυτόν τομέα, με την συνδρομή και κάποιων ειδικότερων (φοροτεχνικών). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε εγώ είμαι μαέστρος φιλαρμονικής ορχήστρας.Κ αυτή η ειδικότητα ξέρω πολύ καλά πως πάει στο ΙΚΑ με βαρέα.Δεν ξέρω αν οι μαέστροι συμφωνικής ορχήστρας πχ έχουν άλλη αντιμετώπιση.Αλλά όπως είπες καλύτερα είναι να ξεκινήσουμε ένα καινούριο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου