Προς το περιεχόμενο

George Michael 1963-2016


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

Για τους υπόλοιπους 5-6 μέρες μένουν..... Κρατάτε.

ΑΝ δεν πέσει μέχρι τότε ο ουρανός στο κεφάλι μας.

 

Πες το ψέμματα...

 

Άντε ρε George, την έκανες και εσύ...

Εκ μέρους της γενιάς μου, σε ευχαριστούμε για το careless whisper και τις ευκαιρίες που μας έδωσε στα (πάλε ποτέ) γυμνασιακά πάρτι, χοροεσπερίδες κλπ...

 

Θα μείνεις αξέχαστος.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρόλο που προσωπικά αγαπώ το freedom , ντροπη μου που ξέχασα το careless whisper .... Εξαιρετικό τραγούδι

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης , νομίζω ότι είναι άξιο να αναφερθεί ότι εκτός από τις φυλακές που έκανε κ.λπ. λόγω του openly gay attitude του (και όχι μόνο), πως ήταν από τους ελάχιστους καλλιτέχνες τότε σε ΗΠΑ και UK που εκφράστηκαν ανοιχτά εναντίον των Μπους Jr - Μπλερ για τον πόλεμο στο Ιράκ , θυμόσαστε φαντάζομαι το απαγορευμένο του videoclip που έδειχνε τον Μπλερ σαν σκυλάκι του Μπους τζούνιορ...

Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση τότε , διότι σε μια εποχή που μεσουρανούσαν οι Eminem και τα αποπαίδια τους (ντάξ' κι αυτός είχε ψελλίσει κατι σε μια τελετή για να το κάνει γαργάρα αργότερα μπας και πουλήσει κανένα μπλουζάκι παραπάνω στην αμερικανική νεολαία), μόνο τον Michael Moore και τον George Michael θυμάμαι να τα χώνουν απολύτως συνειδητά και καλλιτεχνικά για την κατάσταση.

 

Δεν τον άκουγα ποτέ - αν και εννοείται πως είχα δυο τρια από τα hit του στα DJ list μου, αλλα του είχα μεγάλο respect. Και δεν μπορώ να σκεφτώ πως δεν στεναχωριέται κανείς που είναι άλλος ένας από αυτούς που έκαναν τον κόσμο να μοιάζει καλύτερος και έφυγε μέσα στο 2016. Πολλα οι απώλειες του 2016. Και όλες της εφηβείας μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφήσω εδώ ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια του - ίσως και λόγω της Mary J. που η βραχνάδα της φωνής της είναι ό,τι χρειάζεται για να βρωμίσει λιγάκι την blue eyed soul του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης , νομίζω ότι είναι άξιο να αναφερθεί ότι εκτός από τις φυλακές που έκανε κ.λπ. λόγω του openly gay attitude του (και όχι μόνο), πως ήταν από τους ελάχιστους καλλιτέχνες τότε σε ΗΠΑ και UK που εκφράστηκαν ανοιχτά εναντίον των Μπους Jr - Μπλερ για τον πόλεμο στο Ιράκ , θυμόσαστε φαντάζομαι το απαγορευμένο του videoclip που έδειχνε τον Μπλερ σαν σκυλάκι του Μπους τζούνιορ...

Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση τότε , διότι σε μια εποχή που μεσουρανούσαν οι Eminem και τα αποπαίδια τους (ντάξ' κι αυτός είχε ψελλίσει κατι σε μια τελετή για να το κάνει γαργάρα αργότερα μπας και πουλήσει κανένα μπλουζάκι παραπάνω στην αμερικανική νεολαία), μόνο τον Michael Moore και τον George Michael θυμάμαι να τα χώνουν απολύτως συνειδητά και καλλιτεχνικά για την κατάσταση.

 

Τα παραπάνω τα έκαναν και διάφορα σκουπίδια πολιτικοί στην Ελλάδα, αλλά κανείς δεν θα τους θυμάται. Ο τιμώμενος σε αυτό το νήμα, δεν επεδίωξε και δεν έγινε γνωστός για τέτοια πράγματα, και στο γράφω διότι με ενοχλεί το ότι (ενώ μάλιστα, δεν τον άκουγες ποτέ) μεταθέτεις την αξία του σε κάτι που καταλαβαίνεις. Ήταν σημαντικός καλλιτέχνης και σημαντικότατος entertainer. Ας μείνει εκεί, δεν χρειάζεται να τον πάμε παραπέρα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω τα έκαναν και διάφορα σκουπίδια πολιτικοί στην Ελλάδα, αλλά κανείς δεν θα τους θυμάται. Ο τιμώμενος σε αυτό το νήμα, δεν επεδίωξε και δεν έγινε γνωστός για τέτοια πράγματα, και στο γράφω διότι με ενοχλεί το ότι (ενώ μάλιστα, δεν τον άκουγες ποτέ) μεταθέτεις την αξία του σε κάτι που καταλαβαίνεις. Ήταν σημαντικός καλλιτέχνης και σημαντικότατος entertainer. Ας μείνει εκεί, δεν χρειάζεται να τον πάμε παραπέρα.

 

Συγνώμη ρε φίλε, δεν είχα σκοπό να ενοχλήσω.

Δεν ξε΄ρω και σε ποιους αναφέρεσαι (ούτε θέλω να το πολιτικοποιήσουμε) απλά φαντάστηκα πως το ότι ο George Michael ήταν ανοιχτά υπέρ της ισότητας των ανθρώπων και κατά του πολέμου μάλλον τον τιμάει και περισσότερο σαν καλλιτέχνη και ανθρωπο.

Επίσης, αυτή τη χρονιά, το καταραμένο 2016, ο πλανήτης γη έχασε τρεις σημαντικότατους καλλιτέχνες - καθόλου μεγάλους σε ηλικία και ενεργούς έως την τελευταία στιγμή, που με τον δικό του τρόπο ο καθένας, μέσα από το mainstream, επαναπροσδιόρισαν την "αρσενικότητα" (όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας) και ο κόσμος όχι μόνο δεν τους γύρισε την πλάτη, αλλά τους αποδέχθηκε ευρέως. Bowie, Prince, George Michael - γιατί δεν μπορείς να αρνηθείς ότι ο G. Michael είχε τα balls να κάνει αυτά που προανέφερα- και δεν έκαναν άλλοι...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν σημαντικός καλλιτέχνης και σημαντικότατος entertainer.

 

+1000

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο xριστουγεννιάτικoς θάνατος από καρδιακή ανεπάρκεια, δίνει ένα άλλο νόημα στον στίχο

"Last Christmas I gave you my heart ...."

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο xριστουγεννιάτικoς θάνατος από καρδιακή ανεπάρκεια, δίνει ένα άλλο νόημα στον στίχο

"Last Christmas I gave you my heart ...."

 

+1000

 

και ειναι και τραγικο οτι πεθανε την ημερα της....μεγαλυτερης επιτυχιας του ever....

 

το απιθανο ειναι οτι το Last Christmas " is the biggest selling single chart in history not to reach number one"  εχει πουλησει γυρω στα 4,5 εκ αντιτυπα αλλα δεν πηγε ποτε στο Νο. 1 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου