Προς το περιεχόμενο

Απολογισμός 2016


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη χρονια και εδω!

 

Οσο πανε στο νο 1. τετοιες ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ απο ΝΕΑ παιδια all is looking peachy..... :)

 

 

Λακη εχει γραφτει στα SUN STUDIOS με τα ιδια μηχανιΣματα που εκανε την πρωτη του ηχογραφηση ο Elvis  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

 

Λακη εχει γραφτει στα SUN STUDIOS με τα ιδια μηχανιΣματα που εκανε την πρωτη του ηχογραφηση ο Elvis  ;D

 

Τοτε θα είναι καλό! ;D

 

Εγώ εννοώ ότι δεν υπάρχει Innovation.

Ωραιο το τραγούδι της δεσποινιδος, αλλά ......το ξανακούσαμε.

Και ωραίες ταινίες μπορείς να πετύχεις, αλλά ......τις ξανάδαμε (μου άρεσε π.χ. -πράγμα σπάνιο για εμένα- μια ταινία του 2014-  Το Nightcrawler.....αλλά τι να το κάνω , αν έχεις δει το Ace in a hole του Wilder- στο οποίο προφανώς βασιστηκε).

 

Τι να δω basket ?, αν έχεις ήδη δει magic , jordan κ.λ.π

 

Το μόνο που αναπτύσσεται (ως διασκάδαση ) είναι τα social media, τα οποία ήδη είχα βαρεθεί από το 1996-1997 με τα irc channels.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Ξανα είδα (και ξανα αγόρασα) ό,τι ταινία είχα δει σε VHS στα 80'ς , σε HD.

Καμία σχέση η εικόνα, αλλά τι να το κάνω.

Αυτό που αισθάνθηκα όταν τις πρωτοειδα  , εστω και με κακή εικόνα, δεν μου το βγάζουν τωρα.

Το ίδιο και η  μουσική........και όλα.

 

Θέλω κάτι ΝΕΟ.

 

Υ.Γ Κάτι τέτοιο φαντάζομαι λέει και ο Yameth, και συμφωνώ.

 

EDIT 2:

 

Στον τομέα της διασκέδασης το ΜΟΝΑΔΙΚΟ "νεο"  που με συγκλόνισε είναι το youtube (οκ, δεν ειναι και λίγο).

Απομυθοποιήθηκε η έννοια του "σπάνιου".

Ό,τι έψαχνα (πολλές φορές μάταια) πλέον το έχω στο πιάτο μου ΔΩΡΕΑΝ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θέλω κάτι ΝΕΟ.

 

 

 

Αυτό το "Νέο" που όλοι θέλουμε, όταν θα έρθει η ώρα του να εμφανιστεί (και μάλλον δε θα είμαστε τριγύρω να το δούμε) θα είναι κάτι απλό που θα έχει έρθει ομαλά κατα πάσα πιθανότητα (λέω πιθανότατα γιατί έχουν υπάρξει και στιγμές εκρηκτικές που δε γινόταν να έρθει αλλιώς η αλλαγή, βλέπε Stravinsky κ Σια).

Το youtube πχ δεν ήταν σε καμία περίπτωση αυτό που έχει γίνει τώρα και εκ πρώτης όψεως δε νομίζω οτι περίμενε κανείς τέτοια εξέλιξη.

Οπότε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε ΟΛΟΙ είναι να προσπαθούμε για το καλύτερο, όσο λίγο και αν είναι μπροστά στο ΝΕΟ, με σκοπό συλλογικά η ποιότητα να συσσωρευτεί και να δημιουργήσει κάτι.

Είμαστε μέρος της ιστορίας άλλωστε.  ;)

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ εννοώ ότι δεν υπάρχει Innovation.

Ωραιο το τραγούδι της δεσποινιδος, αλλά ......το ξανακούσαμε.

Και ωραίες ταινίες μπορείς να πετύχεις, αλλά ......τις ξανάδαμε (μου άρεσε π.χ. -πράγμα σπάνιο για εμένα- μια ταινία του 2014-  Το Nightcrawler.....αλλά τι να το κάνω , αν έχεις δει το Ace in a hole του Wilder- στο οποίο προφανώς βασιστηκε).

 

Υπαρχει, αλλα ειναι δυσκολο να το εντοπισεις. Εν μερει διοτι ζουμε σε μια εποχη οπου παραγεται καθε μορφης εργο σε δυσθεωρητες ποσοτητες και εν μερει επειδη πολλες απο τις καινουριες μουσικες, ταινιες, μοδες ή οτι θες που κυκλοφορουν ειναι παραλλαγες επι παλαιοτερων θεματων οπως ανεφερες. Και αυτο κανει πιο δυσκολο το να επετυχει κατι το καινουριο και innovative εναν αντικτυπο οπως επετυχενε παλαιοτερα αντιστοιχο εργο - υπαρχει πολυς περισσοτερος θορυβος στη σημερινη σκηνη, θορυβος που ανταγωνιζεται τα παντα.

 

Επειδη θα μπορουσα να γραφω για ωρες αλλα περιμενω κοσμο για δειπνο θα αφησω μονο 2 κομματια ενδεικτικα του τι εννοω - ενα της Bishop Briggs, που παρολο που φερει ξεκαθαρες πινελιες απο soul/blues εχει τετοια αισθητικη (και μουσικα με τις τραπιλες στα hi-hat αλλα και εικαστικα με το ντυσιμο της και το editing του κλιπ) που ειναι ΤΟΣΟ 2016 που ΠΟΝΑΕΙ, και ενα των Death Grips που εχουν εμφανιστει 5-6 χρονια τωρα και εχουν καταφερει να ακουγoνται σαν τα παντα και σαν τιποτα πριν απο αυτους.

 

Προφανως το αν θα αρεσουν σε καποιον ειναι καθαρα θεμα γουστου αλλα τα αναφερω ως ενδεικτικα παραδειγματα νεου ηχου.

 

 

 

 

 

Στον τομέα της διασκέδασης το ΜΟΝΑΔΙΚΟ "νεο"  που με συγκλόνισε είναι το youtube (οκ, δεν ειναι και λίγο).

Απομυθοποιήθηκε η έννοια του "σπάνιου".

Ό,τι έψαχνα (πολλές φορές μάταια) πλέον το έχω στο πιάτο μου ΔΩΡΕΑΝ.

 

 

Kαι περαν αυτου που αναφερεις, το youtube εφερε και μια αλλη μεγαλη καινοτομια στο χωρο της διασκεδασης με την εδραιωση του "content creator", οπου αυτο το περιερχομενο μπορει να ειναι απο τυπους που χαζολογουν παιζοντας βιντεοπαιχνιδια μεχρι unboxing καλλυντικων και δε ξερω τι. Περιεχομενο που δεν υπηρχε, τουλαχιστον οχι σε αυτη τη μορφη και ογκο πριν την ελευση του youtube. Αν ρωτησεις ατομα 20 και κατω, θα εκπλαγεις απο το ποσοι νεοι δεν βλεπουν τηλεοραση, ειτε live ειτε σε μορφη σειρων/ταινιων - η δραστηριοτητα αυτη εχει αντικατασταθει απο την τακτικη παρακολουθηση (καταναλωση) συγκεκριμενων καναλιων, με πολυ πολυ στοχευμενο ενδιαφερον οσον αφορα το περιεχομενο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

 

Kαι περαν αυτου που αναφερεις, το youtube εφερε και μια αλλη μεγαλη καινοτομια στο χωρο της διασκεδασης με την εδραιωση του "content creator", οπου αυτο το περιερχομενο μπορει να ειναι απο τυπους που χαζολογουν παιζοντας βιντεοπαιχνιδια μεχρι unboxing καλλυντικων και δε ξερω τι. Περιεχομενο που δεν υπηρχε, τουλαχιστον οχι σε αυτη τη μορφη και ογκο πριν την ελευση του youtube. Αν ρωτησεις ατομα 20 και κατω, θα εκπλαγεις απο το ποσοι νεοι δεν βλεπουν τηλεοραση, ειτε live ειτε σε μορφη σειρων/ταινιων - η δραστηριοτητα αυτη εχει αντικατασταθει απο την τακτικη παρακολουθηση (καταναλωση) συγκεκριμενων καναλιων, με πολυ πολυ στοχευμενο ενδιαφερον οσον αφορα το περιεχομενο.

 

Σε αυτό συμφωνώ 100% . Μάλιστα ούτε και εγώ βλέπω tv (ροή) MONO youtube βλεπω, και έχει τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ. ;D ;D

 

Τα Tracks θα τα ακούσω later , έχω πονοκεφαλο τωρα  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Διευκρίνηση: έγραψα πως είμαι ευτυχισμένος που παρακολούθησα στην γέννηση / εξέλιξη αυτά τα ιστορικά, μουσικά "επιτεύγματα". Κάτι που δεν θα άλλαζα με κάτι άλλο.

Δεν είπα πως δεν θα προκύψουν. Το ελπίζω. Και φυσικά δεν είπα πως δεν γράφονται ωραία τραγούδια σήμερα. Αλλά σίγουρα μιλάμε για κάτι περισσότερο.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου