Προς το περιεχόμενο

Η Ν. Αμερικη μετακινηθηκε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε αλλους υπαρχει μια δυνατη αναμνηση πως ξεκιναει απ'την ενδοχωρα των ΗΠΑ. Οπως εψαξα τους χαρτες σου, ψαξε για το Mandela effect.

Εγώ θα πρότεινα να ψάξεις πώς δημιουργούνται και τι είναι οι αναμνήσεις.

Μέσω ποιας διαδικασίας αποτυπώνεται κάτι στην μνήμη, πώς γίνεται αυτό, ποιός είναι ο ρόλος της αντίληψης, πώς λειτουργεί αυτή στην "ανάμνηση", και άλλα τέτοια ωραία.

 

Όσο για το "Μαντέλα εφφέ", το πετυχαίνεις με αρκετό chorus πάνω στην ουρά του reverb σε 100% wet σήμα, με 4 delay σε διαφορετικούς χρόνους το καθένα.

 

Εγώ για τον Μαντέλα, έχω την ανάμνηση ότι στην φυλακή αποκαλύφθηκε ότι πούλαγε ναρκωτικά και όπλα, και ξεσηκώθηκε όλος ο κόσμος εναντίον του (μιλάω σοβαρά τώρα).

 

Πάντως το θέμα της τέταρτης διάστασης (χρόνος) δεν νομίζω να αμφισβητείται ιδιαίτερα.

Τώρα το ότι κάνουμε βόλτες μαζικά μέσα-έξω ....  ::)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"The “Mandela Effect” is what happens when someone has a clear memory of something that never happened in this reality.

 

Many of us — mostly total strangers — remember the exact same events with the exact same details. However, our memories are different from what’s in history books, newspaper archives, and so on.

 

This isn’t a conspiracy, and we’re not talking about “false memories.” Many of us speculate that parallel realities exist, and we’ve been “sliding” between them without realizing it."

 

Δεν υπαρχει βιβλιογραφια μελετης πανω σε αυτο το φαινομενο ακομα και επιπλεον δεν μιλαει για ταξιδι στον χρονο αλλα σε παραλληλες διαστασεις, που δεν ειναι ψευδοεπιστημη καθως μπορεις να βρεις διαλεξεις φυσικων που λενε για το πως οι κβαντικοι υπολογιστες ειναι πολυδιαστατοι και φυσικους στο Cern που ερευνανε το φαινομενο χρηματοδοτουμενοι απο taxdollars.

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει βιβλιογραφια μελετης πανω σε αυτο το φαινομενο ακομα και επιπλεον δεν μιλαει για ταξιδι στον χρονο αλλα σε παραλληλες διαστασεις, που δεν ειναι ψευδοεπιστημη καθως μπορεις να βρεις διαλεξεις φυσικων που λενε για το πως οι κβαντικοι υπολογιστες ειναι πολυδιαστατοι και φυσικους στο Cern που ερευνανε το φαινομενο χρηματοδοτουμενοι απο taxdollars.

Τι βιβλιογραφία βρε, από bloggers ξεκίνησε.

 

Δεν μίλησα για ταξίδι στον χρόνο, αλλά για ύπαρξη τεσσάρων διαστάσεων.

Το "μέσα-έξω" που έγραψα πήγαινε σε παράλληλο σύμπαν.

 

Ιδού

 

"Reece is a physicist, and he went on to describe a theory of the universe that would account for the Mandela Effect, based on a 4-dimensional universe.

 

    I propose that the universe is a 4-dimensional complex manifold. If you don’t se habla math jargon, that means I propose the 3 space dimensions and the 1 time dimensions are actually in themselves complex, meaning they take values of the form a+ib, part “real” and part “imaginary”. Within this 4D manifold, there are sixteen hexadectants (like quadrants, but 16 of them), corresponding to whether we consider only the real or imaginary part of each of the four dimensions. In our particular hexadectant, the three space dimensions are real, and the time dimension is imaginary."

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον αλλα η αναθεση του χρονου στον φανταστικο αξονα μου φαινεται πιο πολυ μαθηματικο τρικ παρα βασισμενο σε φυσικη λογικη γιατι σε πολλαπλασιασμους μερικες φορες θα εχουμε αρνητικους χρονους αρα ταξιδι πισω στον χρονο ενω η σχετικοτητα επιτρεπει ταξιδι μονο στο μελλον (του προορισμου σου).

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον αλλα η αναθεση του χρονου στον φανταστικο αξονα μου φαινεται πιο πολυ μαθηματικο τρικ παρα βασισμενο σε φυσικη λογικη γιατι σε πολλαπλασιασμους μερικες φορες θα εχουμε αρνητικους χρονους αρα ταξιδι πισω στον χρονο ενω η σχετικοτητα επιτρεπει ταξιδι μονο στο μελλον (του προορισμου σου).

Στον χρόνο δεν υπάρχει πίσω και μπρος, πριν και μετά (αυτά είναι ανθρώπινα δημιουργήματα για τον αντιλαμβάνεται) είναι ελαστικός, και όχι ίσιος ή ευθείος.

Μπορείς να είσαι μέσα κι έξω μαζί.

 

Τσέκαρε αυτό αν δεν το ξέρεις.

 

https://plus.maths.org/content/imaging-maths-inside-klein-bottle

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο το ειπε ο Αινσταιν, νομιζω, αλλα εχει παρερμηνευτει. Δεν εννοουσε πως δεν υπαρχει ο χρονος σαν μια χρησιμη ιδεα αλλα το πως το μοναδικο που υπαρχει καθε δεδομενη στιγμη ειναι μονο το παρον. Δεν μπορεις να κανεις πειραματα στο παρελθον ή στο μελλον παρα μονο στο τωρα.

 

Το βελος του χρονου προερχεται στην ουσια απτους νομους της θερμοδυναμικης. Κανεις ποτε δεν εχει δει θραυσματα γυαλιου απ'το πατωμα να σηκωνονται και να σχηματιζουν ενα ποτηρι πανω στο τραπεζι.

 

Οσο για το μπουκαλι του Κλαιν εχω να πω πως παρολο που ο Γαλιλαιος ειπε η φυση ειναι γραμμενη στην γλωσσα των μαθηματικων δεν ειναι απαραιτητο πως οτιδηποτε μπορουμε να περιγραψουμε μαθηματικα θα το βρουμε και στην φυση. Σε αυτο διαφωνει βεβαια ο Μαξ Τεγκμαρκ με την Mathematical Hypothesis του λεγοντας πως οτιδηποτε υπαρχει μαθηματικα υπαρχει και καπου στο συμπαν. Και τελος ερχεται ο Φαινμαν και μας λεει "shut up and calculate!".  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαθηματικά είναι ένας απλοϊκός τρόπος να προσπαθήσουμε να βάλουμε το συμπαντικό χάος (και τους εαυτούς μας μέσα) σε μια "λογική τάξη" έτσι ώστε να μπορέσουμε να το "κατανοήσουμε".

 

Προσπαθούν να περιγράψουν (αποκρυπτογραφήσουν) πράγματα και φαινόμενα, δεν προηγούνται αυτών.

 

Πυθαγόρας rulez! ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαθηματικά είναι ένας απλοϊκός τρόπος...

Τι "απλοϊκός" ρε Στράτο, μας δουλεύεις; Δεν θυμάμαι να έχω στραμπουλήξει το μυαλό μου περισσότερο από τότε που προσπαθούσα να καταλάβω τα ολοκληρώματα! :D

(Μην απαντήσεις, ξέρω τι εννοείς  :)  ).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου