Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μαγνητων!Λιγη βοηθεια.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους.Εχω μια cort strato (θα μου πειτε τωρα τιμς λεει......αλλα εμενα με ικανοποιει αρκετα), εκτος....ισως....απο τους μαγνητες! Και λεω ισως γιατι δεν ειχα αλλες stratocaster και δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για το πως θα επρεπε να ακουγονται οι μαγνητες σε μια stratocaster..... Και γι αυτο πιστευω πως με την αλλαγη μαγνητων μαλλον θα αναβαθμιστει αρκετα ο ηχος της. Και γι αυτο θα παραθεσω τα παρακατω ερωτηματα....

1) λογο οικονομικων σκεφτομαι να τους αλλαξω εναν εναν , πρωτα τον bridge, και μετα τον neck, τον μεσσαιο μαλλον δεν θα τον αλλαξω εκτος και αν προκυψει κατι, διοτι δεν τον χρησιμοποιω σχεδον καθολου.....

2) θελω κατι που να μπορω να βρω στην ελλαδα ευκολα και σχετικα με μετρια τιμη(μη μου βγει κανενα 150 ευρω ο ενας)

3) να ακολουθησω την οδο των seymour duncan ή κατι αλλο?

4) Για τον bridge μηπως να δοκιμασω κανεναν διπλο σε μεγεθος μονου (τυπου jb junoir) ή να συνεχισω με μονους που μου αρεσει πολυ ο ηχος τους?????????

και αν ναι, τι γνωμη εχεται για τον jb-junior και τον  Little '59  ?

5) Δεν θελω κατι που να εχει συγκεκριμενα περισσοτερα μεσσαια ή πριμα, απλως να καλυτερευσω λιγο τον ηχο της, να μην εχει μεγαλη εξοδο σε φυσιολογικα επιπεδα hum και να μπορω να εχω καπος πιο blues ηχο μεχρι το πολυ hard rock.....

Αυτα, ευχαριστω για την υπομονη.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1) λογο οικονομικων σκεφτομαι να τους αλλαξω εναν εναν

2) θελω κατι που να μπορω να βρω στην ελλαδα ευκολα και σχετικα με μετρια τιμη(μη μου βγει κανενα 150 ευρω ο ενας)

3) να ακολουθησω την οδο των seymour duncan ή κατι αλλο?

4) Για τον bridge μηπως να δοκιμασω κανεναν διπλο σε μεγεθος μονου (τυπου jb junoir) ή να συνεχισω με μονους που μου αρεσει πολυ ο ηχος τους?????????

και αν ναι, τι γνωμη εχεται για τον jb-junior και τον  Little '59  ?

5) Δεν θελω κατι που να εχει συγκεκριμενα περισσοτερα μεσσαια ή πριμα, απλως να καλυτερευσω λιγο τον ηχο της, να μην εχει μεγαλη εξοδο σε φυσιολογικα επιπεδα hum και να μπορω να εχω καπος πιο blues ηχο μεχρι το πολυ hard rock.....

Αυτα, ευχαριστω για την υπομονη.

 

1)  100-120 και οι 3

2) πανευκολα .....o αντιπροσωπος ειναι μελος του νοιζ

3) αυτη ειναι καθαρα δικη σου επιλογη

4) αφου σου αρεσουν .....γιατι προβληματιζεσαι ?

5)

http://www.tonerider.com/pickups/stratpickups.html

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε μια strato χρησιμοποιώ Little '59 στη bridge θέση και δύο vintage Fender στις υπόλοιπες.

Αρκετά λειτουργικό σύνολο...  ;)

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα ενα βιντεακι στο youtube απο εναν τυπο που ειχε στην strato ,για bridge τον little '59 και για neck  τον jb junior. ο '59 μου αρεsε αρκετα για τη bridge, ο jb με τιποτα....τουλαχιστον στον neck που τον ακουσα! το θεμα ειναι αν μια strato χανει την ιδιαιτεροτητα που εχουν οι strato με την τοποθετηση ενος μαγνητη σαν τον little'59...... γιατι αν δεν κανω λαθος εκτος απο διπλος σε μεγεθος μονου , εχει και μεγαλυ εξοδο! ::)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάνεις τις φανκιές στη θέση που παίζουν bridge και middle μαζί, η οποία, όμως, μοιάζει πολύ με την θέση middle + neck... Αν δε σε πολυνοιάζει, προχώρα...

 

Εσύ αποφασίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι και οι 2-4 θεσεις θεσεις ειναι ωραιες, με την μονη με δεν ασχολουμε σχεδον ποτε ειναι η 3 δηλαδη ο μεσσαιος μονος του.τον μεσσαιο τον χρησιμοποιω μονο στην μεταλλαδικη κιθαρα μου μονο στα καθαρα. για την strato ο μεσσαιος δεν μου λεει απλα τιποτα μπροστα στον bridge και τον neck. Απο την αλλη, οι fender μαγνητες δεν μου λενε και πολλα αλλα μπορει να κανω και λαθος δεν ξερω.... :-[

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου