Προς το περιεχόμενο

Νέο Blues-Rock Instrumental κομμάτι (Video)


JimmyKonsta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ σωστός και ωραίος χειρισμός του ήχου στα "χαμηλώματα" και στα "δυνατά" σημεία του κομματιού, πράγμα που δίνει δυναμικές και στο κομμάτι.

 

Πολύ Gary Moore, αλλά με την καλή έννοια. ;D ;D ;D

 

Το παίξιμο άψογο και ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

 

Ιδιαίτερη μνεία στην πειθαρχεία σου στο να "κρατήσεις πίσω" το γρήγορο παίξιμο σε τέτοιο κομμάτι, και να μην "παρασυρθείς".

 

Φοβερό φραζάρισμα.

 

EDIT:  Κάτι που θα πρέπει να προσέξεις όμως, είναι η υπερβολική χρήση των patterns σε κλίμακες. Δεν είναι καλό να χρησιμοποιούνται τόσο πολύ, και με τέτοια "συνέπεια" σε ένα αρχικό pattern που να συνεχίζεται ολόϊδιο. :)

 

Παρολο που δεν αντεχω τα κολομεγλυφατα τεμαχια, το παιξιμο σου με κρατησε να το δω μεχρι το τελος.

Περιμενω να σε ακουσω και σε αλλο ειδος, πιο αντρικο  ;D

Τι πιο αντρικό ρε Σπύρο από τα κωλομεγλυφάτα.

Σαν να βλέπεις γαλλική τσόντα. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να βλέπεις γαλλική τσόντα. :D

 

με λίγο μεξικάνικο τσίλι εδώ και εκεί...(και τσούζει το άτιμο...)  O0

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ουκ εν τω πολλώ το ευ (γυρίστε για "τρέξιμο" στους στίβους οι αθληταί... χάνεις και περισσότερες θερμίδες)...  ;D

 

περί του εν λόγω τεμαχίου ειδικώς, για Instrumental ντεν ξεύρω, αλλά kate me με έναν μέτριο αγαπησιάρικο mainstream στίχο, γίνεται εν δυνάμει hitακι άμεσα...  8)

 

για την εκτέλεση τώρα, "βλέποντας" σε βρήκα κι εγώ λίγο σφιγμένο... αλλά μπα... mea culpa... απλά ακούγοντας εκ νέου (το ανηψάκι μου με έβαλε να το ξαναπαίξω 3 φορές), επαναδιαμορφώνω άποψη και υιοθετώ του Στράτου ως προς αυτή...

 

πραγματικά ωραίος και ο ήχος... βέβαια για να μην αδικηθεί μέσω συγκρίσεων, σε ένα pro mix επιδέχεται βελτιώσεων, αλλά ήδη αποτελεί πολύ καλή βάση...

 

μπράβο κι από μένα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tamtam σε ευχαριστώ πολύ! Δεν είμαι ιδιαίτερα σφιγμένος επειδή το κομμάτι το ηχογράφησα εκτός κάμερας, στο δωματιάκι μου με την ησυχία μου  ;D αυτό που βλέπεις εδώ πρόκειται ουσιαστικά για "βιντεοκλίπ", μιας και απλώς τράβηξα βίντεο παίζοντας το τραγούδι από πάνω. Το έκανα έτσι για πρακτικούς λόγους, αφενός επειδή για να φτιάξω ένα πιο "ελκυστικό" βίντεο με σχετικά καλό φωτισμό και χρώματα (ντάξει δεν είμαι και κανένας σκηνοθέτης) πρέπει να είμαι σε άλλο δωμάτιο από αυτό που ηχογραφώ, και αφετέρου αν έχω ανοιχτή την κάμερα την ώρα της πραγματικής ηχογράφησης γεμίζω με άπειρα GΒ βίντεο μέχρι να πετύχω το σωστό take.

 

Στο συγκεκριμένο, πρέπει να μου πήρε καμιά εικοσαριά takes μέχρι να πετύχω τα λιγότερα δυνατά λάθη (κι εδώ υπάρχουν δυό-τρία bends που δεν είναι  όπως θα ήθελα, καμιά-δυο βρωμίτσες απο δω κι απο κει αλλά τα έχει καλύψει το delay και δεν πολυακούγονται).

 

@RAyDTutto , σε ευχαριστώ πολύ! Ο στόχος είναι να ανεβάζω ένα τραγουδάκι ανά μήνα, θα δούμε αν θα τα καταφέρω  :)

 

@Mitsosgroove θενξ! Αν με το "πιο έξω παίξιμο" εννοείς πιο jazz παίξιμο με outside περάσματα κλπ, θα πρέπει να φωνάξω κάποιον να παίξει που να ξέρει πως γίνεται αυτό  ;D

 

@Cigaret13 σε υπερευχαριστώ! Με τιμούν τα λόγια σου φίλε μου, αυτό προσπαθώ, πρώτα το κομμάτι και η μουσική και μετά τα υπόλοιπα. Τώρα το..."συνθέτης" μου φαίνεται βαριά κουβέντα, θα έλεγα μάλλον "κιθαρίστας που γράφει τραγουδάκια που και που"  :)

 

@Gregg ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια - χαίρομαι πολύ που σου άρεσε!

 

@Fusiongtr σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα θετικά που είναι εξόχως τιμητικά, και συμφωνώ απόλυτα με τα "αρνητικά". Απλώς προς το τέλος ως "αλατοπίπερο" μου βγήκαν αυτά τα scales και είπα να τα κρατήσω και αυτά ως "peak"

 

@Npap επίσης σε ευχαριστώ θερμά για το σχόλιο, τις πολύτιμες επισημάνσεις και τις σκέψεις σου...χάρηκα πάρα πολύ που άρεσε στο ανιψάκι, άλλωστε αυτός είναι και ο πρωταρχικός μου στόχος, να αρέσουν οι όποιες μουσικές γράφω σε "απλούς ακροατές " (εκτός αν μου πεις τώρα oτι το ανιψάκι είναι 25 χρονών απόφοιτος Berklee  ;D  ;D ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους! Νέο κομμάτι-βίντεο, ελπίζω να σας αρέσει κι ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία!

 

Μπράβο φίλε. Το βρήκα εξαιρετικό. Τι εξοπλισμό χρησιμοποίησες, γιατί και ο ήχος ειναι θεϊκός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@otto## σε ευχαριστώ θερμά φίλε μου, πολύ χαίρομαι που σου άρεσε!

 

Χρησιμοποίησα τον προενισχυτή Engl e-570, για τελικό το crate powerblock, καμπίνα marshall 1922 και μικρόφωνο μπροστά στην καμπίνα. Και φυσικά την κιθάρα, ibanez artist ar300  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@otto## σε ευχαριστώ θερμά φίλε μου, πολύ χαίρομαι που σου άρεσε!

 

Χρησιμοποίησα τον προενισχυτή Engl e-570, για τελικό το crate powerblock, καμπίνα marshall 1922 και μικρόφωνο μπροστά στην καμπίνα. Και φυσικά την κιθάρα, ibanez artist ar300  ;D

 

Αν δε κάνω λάθος είχες ανεβάσει και ένα κλιπ που έπαιζες με μια Έρικ Τζόνσον. Θυμάμαι καλα; λοιπόν δηλώνω επίσημα φαν και σε εσένα μετά από cigarette. Keep on rockin'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε κάνω λάθος είχες ανεβάσει και ένα κλιπ που έπαιζες με μια Έρικ Τζόνσον. Θυμάμαι καλα; λοιπόν δηλώνω επίσημα φαν και σε εσένα μετά από cigarette. Keep on rockin'.

 

Ναι καλά θυμάσαι, υπάρχει ακόμα το κομμάτι στο κανάλι μου στο YT! Σε ευχαριστώ πάρα-πάρα πολύ, έχω πλέον έναν (1) δηλωμένο φαν χαχα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου