Προς το περιεχόμενο

Μια κιθαρα ή πολλες....ιδου η απορια....


omnio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην καλη χρονια σε ολους και ευχομαι υγεια και επιτελους και λιγο χαρα στην ζωη μας....

Ειπα να γραψω μια σκεψη και περιμενω και την αποψη σας (αν ειναι λοθος το σημειο που το ανεβαζω ας το μεταφερουν οι admin).

 

Εχω 2 κιθαριτσες (gibson lp cs) αλλα παιζω πλεον μονο με την μια για πολλους και διαφορους λογους και πρακτικους (ηχητικα και παικτικα μου αρεσει η μια) αλλα και ουσιαστικους (ελαχιστος ελευθερος χρονος). Ελεγα λοιπον, κυριως για τους bedroom players, μηπως δεν εχει νοημα να εχουμε πολλες κιθαρες, παρα μια και καλη. Προφανως αυτο δεν μπορει να εφαρμοστει σε επαγγελματιες η ερασιτεχνες "ζωντανους" μουσικους, αλλα για ολους τους αλλους....ειναι overkill....

 

Ξερω απο τωρα την απαντηση, οι πολλες ειναι καλυτερες απο την μια, αλλα δεν ειναι αμαρτια να καθεται και να μην παιζει; Δεν το λεω μονο απο την αποψη οτι καλυτερα να την χαρει καποιος αλλος αλλα και απο την πραγματικη οτι δλδ θα σκευρωσει η ρουφιανα!!!  ;D ;D ;D

 

Μηπως τελικα οσο μεγαλωνουμε, μια κιθαρα, ενας ενισχυτης, 2-3 πεταλια και τελος ειναι το rig που μας αξιζει; Γιατι μπορει να αρεσει στην γυναικα μου να τις εχω στο stand η στον τοιχο....αλλα δεν ειναι φτιαγμενες για μοστρα και για ξεσκονισμα....

 

Μονο εγω το σκεφτομαι η εχει περασει και το μυαλο καποιου αλλου; Κι αν ναι, τι εκανε; Φαρμακευτικη αγωγη για να περασει;;;;;;;;; ??? ??? ??? ???

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Την πέρασα την φάση.

 

Έχω πολλές.

Σκέφτηκα να τις στείλω όλες.

Μετά βαρέθηκα να ασχοληθώ με καταχωρήσεις αγγελιών κ.λ.π.

 

Πλέον δεν με απασχολεί. Τις αντιμετωπίζω σαν μια ακόμα συλλογή.

 

Αν μπει και στην εξίσωση η σημερινή οικονομική κατάσταση και η ισοτιμία δολαρίου με ευρώ, μάλλον χάρηκα που δεν τις πούλησα , μιας και πλέον είναι πολύ πιο δύσκολο να αποκτήσεις κιθάρα από ό,τι πριν.

 

Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι την Baja tele την πήρα (αν θυμάμαι καλά) 600,00 € και τωρα πήγε στα 1000,00 €

 

ΥΓ , Αν ΔΕΝ υπάρχει ΆΜΕΣΟ οικονομικό θέμα που να απαιτεί πώληση ή θέμα χώρου, θα τις κρατούσα.

 

ΥΓ2 Κύκλος είναι, φάσεις είναι. Μια θα θες μια, μια πολλές κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα την φαση με τους ενισχυτες. Και το κακο ειναι οτι και κοστιζουν για αγορα (πολλα) και για σερβις, και λαμπες, βαλε και οτι πιανουν πολυ χωρο...και τελικα τους εδωσα ολους και εφτιαξα εναν custom σε γνωστο ψκαι τελος

 

Και τωρα περναω την ιδια φαση με τις κιθαρες. Αμεση αναγκη δεν υπαρχει. Επισης δεν υπαρχει και χρονος, διαθεση και ορεξη για να ψαξω για κατι αλλο. Οποτε αν δωσω την μια, τα λεφτα θα "χαθουν" σε ασχετα πραγματα τυπου σουπερ μαρκετ, χασαπης, ρουχα και φυσικα σε χρονο dt....και μετα αν θα μου ερθει η ορεξη θα κανω μια 10ετια να μαζεψω....

 

Οποτε η ερωτηση ειναι πιο πολυ...αξιζει (αξιζω) να εχω 2 καλες κιθαρες, ενω παιζω μονο με την μια και μαλιστα πολυ λιγο; Ισως πρεπει να το δω οπως κι εσυ, σαν μια συλλογη.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με βάση αυτά που λες:

1) Η κιθάρα δεν έχει έξοδα συντήρησης.

2) Αν είναι να πανε τα λεφτα σε άσχετα πράγματα και

3) Δεν υπάρχει οικονομικό θέμα ......ξεκάθαρα από εμένα ΜΗΝ πουλας και κράτα τες.

 

Θα τη θυμηθείς (αυτη που θα στείλεις) sooner or later και θα το μετανιώσεις  αν δεν την έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πααααρα πολλά χρόνια είχα μία.

Τα τελευταία 2 χρόνια έχω 4.

Παίζονται όλες εναλλακτικά. Πιό πολύ μιά ή δυό.

Όμως όλες παίζονται. Δεν μου αρέσει καθόλου η αίσθηση όργανου που έχει αφεθεί για πάνω από 15-20 μέρες.

Δεν τρέχει το χέρι....

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μαλλον ηθελα καποιον να μου το πει τελικα ε;

χεχε

 

Τετοια ρωτα μου εμένα , να σε καταστρεψω. ;D ;D ;D ;D

Έχω 4 VCR  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Και κάθε φορά αυτήν την (ίδια) εσωτερική πάλη (τι τα κρατας;)  .....

οι συλλέκτες είναι ΑΡΡΩΣΤΟΙ .&-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και λίγο στον άνθρωπο..έχω φίλους που αλλάζουν κιθάρες πιο συχνά και από μπλουζάκια (μερικοί δυστυχώς σχεδόν κυριολεκτικά  ;D ). Όχι απαραίτητα από αγορές, αλλά ανταλλαγές κτλ.

 

Εγώ πχ δεν μπορώ να το κάνω αυτό, θα το σκεφτώ πολύ να πουλήσω/ανταλλάξω μια κιθάρα.

 

Τώρα η ontopic απάντησή μου είναι οτι αν δεν ασχολείσαι καθόλου μαζί τους, κρίμα να κάθονται. Αν όμως παίζεις και τις ευχαριστέσαι, κράτα τες. Και φυσικά αν παίζεις live πάντα καλό είναι να έχεις 2, οπότε η μία να είναι για backup στην σκηνή..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σαφως για live ειναι εγκλημα να μην εχεις τουλαχιστον 2, σωστα τα λες.

 

Με προβληματιζει παντως ακομα οτι εχω 2 ιδιες κιθαρες απλα διαφορετικων δεκαετιων. Αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος που το σκεφτομαι. Απο την αλλη δεν παιζει να πω οτι ψαχνομαι για κατι διαφορετικο, πχ μια καλη στρατ, τελε η ακομα και μια lp πχ std.

 

Ισως να πω οτι θα την εδινα για μια πολυ καλη ακουστικη αλλα θεωρω οτι δεν υπαρχει λογος να παρει καποιος μια ακουστικη πανω απο 500 ευρω (θα φαω ξυλο το ξερω).

 

Λεω δυνατα καποιες σκεψεις μου, μην με παρεξηγησετε. :angel: :angel: :angel:

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολλές παραμέτρους και πολλές απαντήσεις το θέμα.

 

Εν αρχήν, τα μουσικά όργανα είναι πρωτίστως εργαλεία. Δευτερευόντως είναι και έργα τέχνης και μέσα βιοπορισμού (για κάποιους) και πολλά άλλα πράγματα. Και για εμένα, το κάθε εργαλείο ταιριάζει σε διαφορετική δουλειά.

 

Οι Les Paul δεν κάνουν τα πράγματα που κάνουν οι Strat, καμία από τις 2 δεν κάνει ακριβώς αυτά που κάνει η Tele και καμία από τις τρεις δεν ακούγεται ακριβώς το ίδιο με μια semi-hollow για συγκεκριμένα είδη και ούτω καθεξής.

 

Άρα, αρχικά πρέπει να αποφασίσει κάποιος ποιες "δουλειές" τον απασχολεί / χρειάζεται / θέλει να κάνει και κατόπιν να διαλέξει τί "εργαλείο" του ταιριάζει καλύτερα για κάθε μια από αυτές.

 

Τώρα, αν μιλάμε για πανομοιότυπες κιθάρες που κάνουν μέσες-άκρες ακριβώς την ίδια δουλειά, όπως στο παράδειγμα του νήματος, τότε, για εμένα, de facto, η μια είναι το backup της άλλης και η όλη ερώτηση καταλήγει στο αν χρειάζεσαι αυτό το backup.

 

 

Τώρα επί του προκειμένου, η δική μου πρόταση θα ήταν (αφού μας ρωτάς) :  ναι, πούλα την μία από τις δύο. Αλλά να μην φας τα φράγκα supermarket και λογαριασμούς, για τον Θεό δηλαδή! Απλά, χρησιμοποίησέ τα για να πάρεις ένα είδος κιθάρας που δεν έχεις (Strat, Super-strat, Tele, semi-hollow, σκάφος, metal-οκίθαρο ξέρω'γω).

 

 

 

Έχω 3 ηλεκτρικές και μια ακουστική και καμία δεν είναι η ίδια (Les Paul, Strat, Tele). Δεύτερη Les Paul (που είναι η λατρεία μου) θα πάρω όταν αναβαθμίσω τις άλλες 2 με καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου