Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα στο phones jack του laptop


santso 4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΑΑ,θα σκασω...  ;D Μην παιρνεις ορκο για το καλωδιο,την εχω πατησει ακριβως ετσι!!!Βαλε ενα αλλο καλωδιο να σιγουρευτης οτι ειναι το laptop,πως γινεται να παιζει με τα ακουστικα και με το καλωδιο οχι και να μην φταιει και το καλωδιο?? :o :oΜονο του το laptop (με τα ηχεια του εννοω παιζει κανονικα ετσι?)Δες και τα settings παλι ,δεν υπαρχει κατι αλλο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα σήμερα με άλλο καλώδιο.

 

- 'Αλλο καλώδιο και laptop = το ίδιο πρόβλημα

-  Άλλο καλώδιο και ipod = μια χαρά

 

  Ηχειάκια laptop (χωρίς κανένα καλώδιο  :P) = παίζουν κανονικά.

 

Δοκίμασα με το ίδιο καλώδιο να οδηγήσω τα left και right σε δύο διαφορετικά mono  κανάλια και τι γίνεται: 'Οταν σε οποιδήποτε απ' τα δύο κανάλια βάζω το volume στο 0 - με το άλλο δυνατά - ακούγεται εντάξει. Με το που ανεβάζω το volume αρχίζει κάπως να χάνεται σα να "ρουφιέται" ο ήχος, και ανάλογα που είναι το volume ποικίλει το πράμα. Με το knob πχ στις 10 μαζεύεται, στις 11 -12 χάνεται κλπ.

  Συμπεραίνω οτι μάλλον κατι έχει γίνει και βραχυκυκλώνουν το to left και το right (το tip και το ring) του θηλυκού stereo jack του laptop μεταξύ τους. Είτε μόνα αυτά μεταξύ τους είτε ΚΑΙ με το sleeve του jack. Και αυτό οδηγεί σε διαφορά φάσεως - phase conflict . Είναι κατι τέτοιο,ή ίσως καμμία σχέση, αλλά τότε τι είναι? Ας μου πει κάποιος που ξέρει απ' αυτά...

 

  Όπως και να'χει νομίζω οτι απλά πρέπει να ανοιχτεί το laptop και να αλλαχτεί το jack.

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ειναι τo jack,αλλα παραμενει μυστηριο γιατι επαιζε με τα ακουστικα,δενθα επρεπε..Εαν εχεις πολυμετρο ειναι ευκολο να δεις εαν εχει βραχυκυκλωσει τι jack...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου