Προς το περιεχόμενο

Καγμάκης Axxion guitars


Mike G

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ισως. Αμα βρειτε περισσοτερες πληροφοριες παρακαλω ποσταρετε γιατι αξιζει να στηριζουμε ο,τι καλο. Απλα σε αυτες τις τιμες θεωρω απιθανο να μην εμπλεκεται κινα ή κορεα καπου. Και για αυτο πιθανοτατα δε χρησιμοποιει τη δικη του επωνυμία. Θελει να διαχωρισει το πραγματικα καστομ απο το λοου μπατζετ ισως. Εγω εδω Ολλανδια πρωτοειδα μια μαρκα revelation. Ιδια λογικη. Αγγλος εμπορος αλλα κατασκευη ασια. Να μη πω για Chapman guitars που ειναι γνωστες πλεον, με ιδια φιλοσοφια πανω κατω.

 

Μονο οι ολυμπιες κιθαρες ειναι γκαραντι. ;D

sorry  για  το ασχετο αλλα μπορεις να πεις μια γνωμη!Τις εβλεπα ebay κ επαθα πλακα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

sorry  για  το ασχετο αλλα μπορεις να πεις μια γνωμη!Τις εβλεπα ebay κ επαθα πλακα!

 

Που λες, οπως οδηγω το........ποδηλατακι μου αμεριμνος πηγαινωντας στη δουλεια μου και περνωντας διπλα απο συνοικιακο κιθαραδικο, κατι βλεπω να γυαλιζει στη βιτρινα. Πεφτω στα φρενα (μουφα) και βλεπω λες πολοειδες με p90. Ω ρε μανα μου. Κοιταω το ρολοι. Ηδη εχω αργησει στη δουλειά, οποτε........ας αργησω λιγο ακομα.

 

Revelation ηταν. Κοπια λες πολ. Καταρχην ηταν βαρια. Κανενα εμφανες ανατομικο ψεγαδι. Και το χρωμα ωραιο (πορτοκαλι). Βεβαια πολυ γκλοσι και σιγουρα πολυουρεθανη. Η ταστιερα καλη και τα ταστα φροντισμενα. Το μπρατσο πολυ με μπερδεψε. Παχυ αλλα οχι οσο το 50s που εχει η gibson μου. Κατι ενδιαμεσο θα ελεγα.

 

Μου φανηκε σαν πολλη καλη epiphone. Οι μαγνητες πολλα πριμα αλλα δεν ειχα χρονο να κανω πολλες ρυθμισεις στον ενισχυτη και επισης δεν εχω καθολου πειρα απο p90. Ωραιο οργανακι. 350 ή 380 ευρω νομιζω το ειχε. Δε εκοψα φλεβα αλλα αξιοπρεπες. Προσωπικα δε θα την αγοραζα γιατι εχω πλεον αποδεχτει οτι εχω κομπλεξ με τη μαρκα αλλα αν μου τη χαριζαν θα ημουν χαρουμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Που λες, οπως οδηγω το........ποδηλατακι μου αμεριμνος πηγαινωντας στη δουλεια μου και περνωντας διπλα απο συνοικιακο κιθαραδικο, κατι βλεπω να γυαλιζει στη βιτρινα. Πεφτω στα φρενα (μουφα) και βλεπω λες πολοειδες με p90. Ω ρε μανα μου. Κοιταω το ρολοι. Ηδη εχω αργησει στη δουλειά, οποτε........ας αργησω λιγο ακομα.

 

Revelation ηταν. Κοπια λες πολ. Καταρχην ηταν βαρια. Κανενα εμφανες ανατομικο ψεγαδι. Και το χρωμα ωραιο (πορτοκαλι). Βεβαια πολυ γκλοσι και σιγουρα πολυουρεθανη. Η ταστιερα καλη και τα ταστα φροντισμενα. Το μπρατσο πολυ με μπερδεψε. Παχυ αλλα οχι οσο το 50s που εχει η gibson μου. Κατι ενδιαμεσο θα ελεγα.

 

Μου φανηκε σαν πολλη καλη epiphone. Οι μαγνητες πολλα πριμα αλλα δεν ειχα χρονο να κανω πολλες ρυθμισεις στον ενισχυτη και επισης δεν εχω καθολου πειρα απο p90. Ωραιο οργανακι. 350 ή 380 ευρω νομιζω το ειχε. Δε εκοψα φλεβα αλλα αξιοπρεπες. Προσωπικα δε θα την αγοραζα γιατι εχω πλεον αποδεχτει οτι εχω κομπλεξ με τη μαρκα αλλα αν μου τη χαριζαν θα ημουν χαρουμενος.

σωραιος!Εβλεπα κκατι tele κ φαινοντουσαν κουκλες!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και επαιξα ελαχιστα με μια stratocaster axxion με floyd και χωρις ενισχυτη θα ηθελα να μεταφερω οτι προκειται για μια ευκολοπαιχτη κιθαρα με χαμηλο action. Δεν εντοπισα καποιο προβλημα στη κατασκευη ή καποιο λαθος.

Ηταν αυτη

Axxion Deluxe Strat HSS F/R

με maple μπρατσο

 

Σιγουρα αξιζε τα χρηματα της (περιπου 350ευρω).

 

Μετα απο αυτη τη δοκιμη απομακρυνθηκα συνειδητα γιατι αν την κουμπωνα σε ενισχυτη και μου αρεσε ηχητικα (γιατι να μην μου αρεσε;) θα την επαιρνα.

 

Προσωπικη αποψη:

Παρολο που απο παλια αντιπαθω τον Καγμακη, δεν μπορω παρα να ομολογησω οτι η κιθαρα που επιασα στα χερια μου ειναι πολυ καλη.

Ισως μαλιστα αν χρειαζομουν κιθαρα μπορει να την αγοραζα κιολας.

 

Για το οικονομικο κομματι:

Υποθετω οτι τα parts του δεν θα ειναι ακριβα γιατι αλλιως δεν θα συμφερε να τις φτιαξει, ομως το "ταιριασμα" και γενικοτερα το στησιμο ειναι πολυ καλο και για μενα δικαιολογει το κοστος.

 

Υγ: Εξακολουθω και τον αντιπαθω ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kagmakisguitars.com/όργανα/κιθαρες/ηλεκτρικες-κιθαρες/κιθαρες-kagmakis/axxion/kιθαρα-axxion-standard-lp-blonde.html

 

Δυνατό, τουλαχιστον εμφανισιακά!

 

Αν και επαιξα ελαχιστα με μια stratocaster axxion με floyd και χωρις ενισχυτη θα ηθελα να μεταφερω οτι προκειται για μια ευκολοπαιχτη κιθαρα με χαμηλο action. Δεν εντοπισα καποιο προβλημα στη κατασκευη ή καποιο λαθος.

Ηταν αυτη

Axxion Deluxe Strat HSS F/R

με maple μπρατσο

 

Σιγουρα αξιζε τα χρηματα της (περιπου 350ευρω).

 

Μετα απο αυτη τη δοκιμη απομακρυνθηκα συνειδητα γιατι αν την κουμπωνα σε ενισχυτη και μου αρεσε ηχητικα (γιατι να μην μου αρεσε;) θα την επαιρνα.

 

Προσωπικη αποψη:

Παρολο που απο παλια αντιπαθω τον Καγμακη, δεν μπορω παρα να ομολογησω οτι η κιθαρα που επιασα στα χερια μου ειναι πολυ καλη.

Ισως μαλιστα αν χρειαζομουν κιθαρα μπορει να την αγοραζα κιολας.

 

Για το οικονομικο κομματι:

Υποθετω οτι τα parts του δεν θα ειναι ακριβα γιατι αλλιως δεν θα συμφερε να τις φτιαξει, ομως το "ταιριασμα" και γενικοτερα το στησιμο ειναι πολυ καλο και για μενα δικαιολογει το κοστος.

 

Υγ: Εξακολουθω και τον αντιπαθω ;D

 

Ναι αλλά σκέψου ότι έχει noname μαγνήτες και τρέμολο. Δηλαδή μάνι μάνι αν τα αναβαθμίσεις αυτά έφτασες το 700 άρι. Έχει σοβαρό ανταγωνισμό από τις low budget jackson, fender, schecter κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Les Paul-style όμως, με τα ηλεκτρονικά / μαγνήτες που έχει πάνω, και την κατασκευή που φαίνεται να έχουν, τα αξίζουν άνετα τα χρήματά τους (από ότι μπορώ να δω και να διαβάσω, τουλάχιστον). Άντε και να βάλεις ένα καλό σετ Faber ABR bridge & tailpiece (αν είσαι μερακλής / ιδίοτροπος με αυτά, όπως εμένα), με ένα ακόμα κατοστάρικο, ειλικρινά, είναι τρομερό value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Les Paul-style όμως, με τα ηλεκτρονικά / μαγνήτες που έχει πάνω, και την κατασκευή που φαίνεται να έχουν, τα αξίζουν άνετα τα χρήματά τους (από ότι μπορώ να δω και να διαβάσω, τουλάχιστον). Άντε και να βάλεις ένα καλό σετ Faber ABR bridge & tailpiece (αν είσαι μερακλής / ιδίοτροπος με αυτά, όπως εμένα), με ένα ακόμα κατοστάρικο, ειλικρινά, είναι τρομερό value for money.

 

Αυτές οι LP είναι bolt-on?

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά σκέψου ότι έχει noname μαγνήτες και τρέμολο. Δηλαδή μάνι μάνι αν τα αναβαθμίσεις αυτά έφτασες το 700 άρι. Έχει σοβαρό ανταγωνισμό από τις low budget jackson, fender, schecter κλπ.

 

Συμφωνω μαζι σου, αλλα του Καγμακη ειναι πολυ ομορφες!

Δηλαδη δεν μπορω να βρω fender τοσο ομορφη στα ιδια χρηματα (700 ευρω).

 

Βεβαια να ξεκαθαρισω οτι δεν περιμενω πολλα απτο floyd, δηλαδη αν την επαιρνα αμεσως θα το "μπλοκαρα", οποτε δεν με απασχολει. Για τους μαγνητες εχεις δικιο.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ομολογώ ότι εκτός από την ομορφιά στο σώμα των LP με ιντριγκάρει αρκετά και το open book headstock και δη με 2 βίδες στο truss rod cover.

 

Γενικώς σε πολλές κόπιες les paul που βρίσκω ομορφούλες, με χαλάνε τα εναλλακτικά σχέδια του headstock (πλην των Vintage και της τελευταίας σειράς Harley Benton που μοιάζουν αρκετά στο κλασσικό).

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου