Προς το περιεχόμενο

Καγμάκης Axxion guitars


Mike G

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ομολογώ ότι εκτός από την ομορφιά στο σώμα των LP με ιντριγκάρει αρκετά και το open book headstock και δη με 2 βίδες στο truss rod cover.

 

Γενικώς σε πολλές κόπιες les paul που βρίσκω ομορφούλες, με χαλάνε τα εναλλακτικά σχέδια του headstock (πλην των Vintage και της τελευταίας σειράς Harley Benton που μοιάζουν αρκετά στο κλασσικό).

 

Συμφωνώ απολύτως. Όπως για παράδειγμα αυτό το κακάσχημο κόψιμο στις vintage ας πούμε.

 

όμως αυτό το AXXION logo  με χαλάει εξίσου θα έλεγα.

Συμφωνω μαζι σου, αλλα του Καγμακη ειναι πολυ ομορφες!

Δηλαδη δεν μπορω να βρω fender τοσο ομορφη στα ιδια χρηματα (700 ευρω).

 

Βεβαια να ξεκαθαρισω οτι δεν περιμενω πολλα απτο floyd, δηλαδη αν την επαιρνα αμεσως θα το "μπλοκαρα", οποτε δεν με απασχολει. Για τους μαγνητες εχεις δικιο.

 

Ναι αλλά να πάρεις κιθάρα με φλόιντ για να το μπλοκάρεις είναι σα να πέρνεις smartphone  και να το τρέχεις μόνιμα σε ασπρόμαυρο mode.

 

Οι Les Paul-style όμως, με τα ηλεκτρονικά / μαγνήτες που έχει πάνω, και την κατασκευή που φαίνεται να έχουν, τα αξίζουν άνετα τα χρήματά τους (από ότι μπορώ να δω και να διαβάσω, τουλάχιστον). Άντε και να βάλεις ένα καλό σετ Faber ABR bridge & tailpiece (αν είσαι μερακλής / ιδίοτροπος με αυτά, όπως εμένα), με ένα ακόμα κατοστάρικο, ειλικρινά, είναι τρομερό value for money.

 

Όπως το λες, φαίνονται. Από τις φώτο ειναι όμορφη, γι αυτό το έγραψα αλλά άμα δεν την πιάσεις και δεν την δοκιμάσεις ποτέ δε ξέρεις.

 

Ακόμα κι εδώ υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός με τις epiphone, και με αυτές ξέρεις που έχουν κατασκευαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συμφωνώ απολύτως. Όπως για παράδειγμα αυτό το κακάσχημο κόψιμο στις vintage ας πούμε.

 

όμως αυτό το AXXION logo  με χαλάει εξίσου θα έλεγα.

Ναι αλλά να πάρεις κιθάρα με φλόιντ για να το μπλοκάρεις είναι σα να πέρνεις smartphone  και να το τρέχεις μόνιμα σε ασπρόμαυρο mode.

 

Όπως το λες, φαίνονται. Από τις φώτο ειναι όμορφη, γι αυτό το έγραψα αλλά άμα δεν την πιάσεις και δεν την δοκιμάσεις ποτέ δε ξέρεις.

 

Ακόμα κι εδώ υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός με τις epiphone, και με αυτές ξέρεις που έχουν κατασκευαστεί.

 

Καλά αν οι axxion ειχαν ενα decal gibson απανω σιγουρα θα πουλουσαν απιστευτα πολυ...

 

Και ομως στο smartphone μου εχω ασπρομαυρο/μινιμαλιστικο μενου!  ;D ;D ;D

 

(Επεσες στον τρελο του χωριού)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως. Όπως για παράδειγμα αυτό το κακάσχημο κόψιμο στις vintage ας πούμε.

 

Μπα, των vintage το βρίσκω γλυκούλι γιατί του δίνει το ίδιο πλάτος προς τα πάνω και συμμετρικά. Όπως και στις καινούργιες dean (thoroughbred). Με χαλάει κυρίως το λειψό των epiphone, το κυματιστό των esp, το δαγκωμένο των prs, η κουμούτσα των hamer και κάτι άλλα στραβοχυμένα που γέρνουν από τη μία πλευρά  :)

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν οι axxion ειχαν ενα decal gibson απανω σιγουρα θα πουλουσαν απιστευτα πολυ...

 

 

Μα τότε θα ήταν γκίμπσον!  ;D Είμαι από αυτούς που θεωρούν το θέμα των ΚΣύλων μια @@κια, εφόσον βέβαια τηρούνται οι κατασκευαστικές/μηχανικές προδιαγραφές αλλά όπως και να το κάνεις μια κιθάρα gibson έχει περάσει από σοβαρό quality  control (ξέρω υπάρχουν διαφωνίες επ αυτού) και περιμένω πάντα να παίζει καλύτερα από μία κινέζικη/ινδονησιακή. Μεγάλο θέμα βέβαια και δεν μπορείς ποτέ να είσαι απόλυτος.

 

[...]

το κυματιστό των esp, το δαγκωμένο των prs, η κουμούτσα των hamer και κάτι άλλα στραβοχυμένα που γέρνουν από τη μία πλευρά  :)

 

+10000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά όπως και να το κάνεις μια κιθάρα gibson έχει περάσει από σοβαρό quality  control (ξέρω υπάρχουν διαφωνίες επ αυτού) και περιμένω πάντα να παίζει καλύτερα από μία κινέζικη/ινδονησιακή....

 

Άν και πάμε να ανοίξουμε τεράστια κουβέντα (και για να μην παρεξηηθώ, είμαι κάτοχος Gibson) είναι σαν να λες ότι, δεδομένου ότι παρόμοιες κατασκευαστικές μέθοδοι έχουν ακολουθηθεί και παρόμοιας ποιότητας υλικά έχουν χρησιμοποιηθεί, η συνολική διαφορά στο τελικό προϊόν στα χέρια του παίκτη είναι θέμα... quality control και σεταρίσματος. Κάτι στο οποίο δεν διαφωνώ, το αντίθετο.

 

Εκεί είναι που, για εμένα, οι κιθάρες του Καγμάκη έχουν το πάνω χέρι σε  Epiphone / LTD / Harley Benton κλπ. Η τελική συναρμολόγηση και το σετάρισμα γίνονται στην Ελλάδα, στην επιχείρησή του, in-house τέλος πάντων. Και γιατί όχι, να είναι εφάμιλα αυτού της Gibson, αν και η Gibson έχει και PLEK-machines, το οποία κάνουν άλλης ποιότητας δουλειά, βέβαια.

 

Μια άλλη εταιρεία που κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ  το ίδιο πράγμα (επιχειρηματικά, μιλώντας) και έχει βάλεις τις κιθάρες της στα χέρια τεράστιων ονομάτων παγκοσμίως και έχει κάνει τεράστια εμπορική επιτυχία, είναι η Duesenberg. Ξυλεία και υλικά από την... εξωτική Άπω Ανατολή, που όμως τα συναρμολογεί και τα σετάρει στην Γερμανία. Δεν βλέπω το λόγο να μην μπορεί να το κάνει και μια Ελληνική εταιρεία αυτό. Το γεγονός, βέβαια, το ότι το κάνει σε κλασικά σχέδια (LesPaul-οειδή) κάνει τον ανταγωνισμό της πιο έντονο και την αναγνωρισιμότητά της μηδενική, αλλά in any case, είναι η ίδια επιχειρηματική στρατηγική.

 

Δεν έχω σχέση με την εταιρεία και είμαι μακριά για να δοκιμάσω, αλλά ότι βλέπω μου αρέσει (πολύ) και φαίνεται τρομερά υποσχόμενο. Στο επόμενο ταξίδι Αθήνα, θα τις δοκιμάσω οπωσδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Προχθες πήρα τη δική μου axxion kagmakis les paul custom. Πριν αποφάσισω τι θα αγορασω, είχα δοκιμάσει σε lp style tokai, esp και gibson standard. Εχω gibson lp custom στο στουντιο μου αυτη τη στιγμη του 1990 και παιζω καθημερινα, Και πιστευω οτι δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη κιθαρα κάτω απο 1000 ευρώ στην αγορα που να έχει τα parts,ξυλα,φινίρισμα,sustain ,και ήχο σαν τις συγκεκριμενες axxion custom. Σε drop συμπεριφέρεται σαν τη les Paul σε ξεκουρδισμα κλπ... Σε ήχο είναι σαφως ανώτερη απο ότι epi, κάτι Gibson studio κλπ. Οι δε μαγνητες του G.A.S. ειναι καταπληκτικοι! Εαν σας ενδιαφέρει το brand name μην ασχοληθείτε.  Εαν όμως την ψαχνετε για ενα σοβαρο όργανό για κάτω απο 1k go for it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω παίξει κι εγώ με μια black beauty του Καγμάκη και είναι πραγματικά πολύ προσεγμένο όργανο

 

Δίκη μου πεποίθηση αλλά και λόγια του ίδιου του Αναστάση ότι προσπαθεί να βάλει τα καλύτερα δυνατά parts χωρίς να ξεφύγει η τιμή

 

Και πράγματι , για μένα , μια καλώς κατασκευασμένη κιθάρα με GAS pickups , καλά pots , καλά κλειδιά , καλά τάστα και nut στα 650 ευρώ πρέπει να θεωρείται δεδομένο να προτείνεται και να δοκιμάζεται από όσους ψάχνουν μια LP style κιθάρα

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου