Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με τροφοδοσία EHX small clone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Καλησπέρα !

 

  Πριν κάποιους μήνες αγόρασα μεταχειρισμένο ένα Small Clone, και έκτοτε δεν το χρησιμοποίησα ποτέ,

  λόγω του ότι δεν έχω καταλάβει πως τροφοδοτείται.           

 

  Διαθέτω για τροφοδοτικό πεταλιών ένα Fame DCT-200 Multi-Power Supply, και παρ'ότι έχει και καλώδιο 3,5mm

  (αν κατάλαβα καλά έτσι το λένε, aka 1,8''), σε όποια θύρα και να το έβαζα δεν έπαιζε. 

 

  Βρήκα σήμερα έναν ''μ'έκαψες'' adapter (από αυτούς που μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις 7.5 , 9 , 12 V κτλ)

  που είχε και επιλογέα ''polarity'' και είπα να τον δοκιμάσω και με το polarity στο + το πετάλι ανάβει.

 

  Αυτό συμβαίνει επειδή το πετάλι ειναι παλιό και έχει ''θετική'' πολικότητα ,ενώ τα καινούργια πετάλια δεν είναι έτσι?

  Υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιώ έναν αντάπτορα για όλα τα πετάλια?

 

Υ.Γ :¨Στο site της EHX γράφει: We recommend the EHX 9.6DC-200 AC ADAPTER. The AC Adapter must have a center negative plug that fits a 2.1mm center pin  (http://www.ehx.com/products/small-clone/instructions

 

Και στην ίδια σελίδα αν ανοίξει κανείς το Instructions (pdf) γράφει: For optimum performance, use a 9V battery, although a 9V 100ma tip positive AC adapter with an 1/8” plug can also be used (not included).

 

  Έχω καταμπερδευτεί, οποιαδήποτε βοήθεια πολύτιμη!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το polarity μπορει σε μερικα πεταλια να ειναι διαφορετικο, χωρις αυτο να σημαινει αν ειναι παλιο ή καινουργιο, αυτο εξαρταται απο τον κατασκευαστη, οποτε καλο ειναι οταν συνδεεις ενα πεταλι με εναν μετασχηματιστη αλλης εταιριας καλο ειναι να δεις το polarity πρωτα (το πρωτο distortion ετσι το ειχα καψει). Οσο αφορα την μπαταρια 9v, εχω επαναφορτιζομενες οι οποιες ειναι ως 200mah δεν μου εχουν προκαλεσει καποιο προβλημα ουτε στο πεταλι που προανεφερες (τοχω χρονια τωρα) ουτε στα boss. Αν δεν κανω λαθος οι αλκαλικες 9v είναι γυρω στα 100mah, οποτε δεν εχεις προβλημα. Εγω προτιμω τις μπαταριες γιατι με τα τροφοδοτικα ολο και καποιο θορυβο θα ακουσω ή κανα τσαφ τσουφ απο τους διακοπτες on off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι αφορα ενα για ολα, πιστευω πως με το 1spot εισαι καλυμενος.

1 SPOT® | Truetone

 

Πιστεύω πως δεν θα είμαι....

 

Το τροφοδοτικό μου κάνει για όλα τα πετάλια, εκτός από το EHX. Δεν θέλω να πάρω και άλλο τροφοδοτικό και να ανακαλύψω ότι ούτε αυτό μου κάνει....

 

Μπαταρίες δεν με ενδιαφέρουν, δεν μπορώ να δίνω λεφτά για μπαταρίες σε κάθε λάιβ, είναι ασύμφορο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Positive tip or negative tip | stinkfoot.se

 

αν εχεις ανταπτορα ή καλωδιο 3,5 mm κανονικα πρεπει να δουλευει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Lord_Goumis θα καπηλευτώ λίγο το θέμα σου μιας και αναφέρθηκε το τροφοδοτικό της ΕΗ

 

Ένα φίλος μου έχει το ΕΗ memory man tt. Το τροφοδοτούσε με ένα τροφοδοτικό τύπου power bank για να μην έχει καλώδια. Μου διαφεύγει ο κατασκευαστής Πήρα και το δικό μου 1spot και ένα voodoo labs 2+.

 

Αυτό που παρατηρήσαμε ήταν οτι το ΕΗ έπεζε καλύτερα με το τροφοδοτικό της ΕΗ που είχε. Πιο ζωντανό πιο όγκο.

 

Δοκιμάσαμε και ένα bogner xtc red και παρατηρήσαμε το ίδιο πράγμα. Καμία σχέση το πετάλι.

 

Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Positive tip or negative tip | stinkfoot.se

 

αν εχεις ανταπτορα ή καλωδιο 3,5 mm κανονικα πρεπει να δουλευει.

 

Μήπως δεν φταίει αυτό αλλά το γεγονός ότι το τροφοδοτικό μου είναι (+)-----C------(-)

ενώ θα έπρεπε να έχω ένα που να αναγράφει (-)-----C-----(+)  ?

 

Δείτε εδώ πχ το τροφοδοτικό μου

fame-dct-200-multi-power-supply-998345.jpg

 

και δείτε εδώ ένα τροφοδοτικό της ΕΗΧ

Electro-Harmonix_MKD-41090500.gif

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάλι σου χρηςιμοποιεί το μικρό τροφοδοτικό Που μας δείχνεις?

Εχει το + στο κέντρο και το - έξω δλδ ανάποδη πολικότητα από το δικό σου μεγάλο τροφοδοτικό

 

Θα φτιάξεις ένα καλώδιο μόνο για το πετάλι αυτό με 3.5mm βύσμα και θα αναστρέψεις την πολικότητα :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάλι σου χρηςιμοποιεί το μικρό τροφοδοτικό Που μας δείχνεις?

Εχει το + στο κέντρο και το - έξω δλδ ανάποδη πολικότητα από το δικό σου μεγάλο τροφοδοτικό

 

Όχι, το τροφοδοτικό που βρήκα και μπορώ να ανοίξω με αυτό το πετάλι μου, είναι ένα άγνωστης προέλευσης τροφοδοτικό που βρήκα σπίτι μου, και διαθέτει και επιλογέα polarity. Αν επιλέξω το  polarity στο (+), το πετάλι παίζει.

 

Την φωτογραφία που έβαλα παραπάνω την έβαλα για να δείξω ότι κάποια τροφοδοτικά της EHX είναι όντως (-)----C----(+)

πράγμα που σημαίνει ότι ανεξαρτήτως του εάν έχεις το τροφοδοτικό fame που έχω ή το one spot που εβαλε ο φίλος παραπάνω,  ΔΕΝ θα παίξει το συγκεκριμένο πετάλι ακόμα και αν έχεις το καλώδιο 3,5mm.

 

Θα φτιάξεις ένα καλώδιο μόνο για το πετάλι αυτό με 3.5mm βύσμα και θα αναστρέψεις την πολικότητα :D

 

ΒINGO! Πως γίνεται αυτό? Γίνεται να αλλάξει η πολικότητα του πεταλιού??  :D :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

 

Μάλλον γιατί τα πετάλια εφέ είναι θέλουν πιο πολύ ρεύμα για να παίξουν σωστά και το τροφοδιτικό της ehx το είχε προβλέψει αυτό.....

 

Κοίτα την εικόνα του fame τροφοδοτικού που κατέχω για παράδειγμα. Στις θύρες 5 και 6 έχει έναν κεραυνό από πάνω.

Οι θύρες αυτές τροφοδοτούν τα πετάλια 250mA σε αντίθεση με τις θύρες 1-4 που τροφοδοτούν τα πετάλια με 100mA.

 

Eγώ για παράδειγμα πετάλια εφέ χρησιμοποιώ τις θύρες 5 και 6 (όπου παιζουν πολύ καλύτερα), και στις πρώτες τέσσερις θύρες βάζω τα distortion - booster πετάλια.

 

Υποθέτω ότι αυτή είναι η απαντηση στο ερώτημά σου.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου