Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κάρτα ήχου focusrite saffire pro 26


nikoniko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

αγόρασα την κάρτα focusrite saffire pro 26 πριν λίγες μέρες για laptop με μητρική NH570, i3 2.13GHZ , 4 GB ram , win 7 home premium sp1.

Αρχικά την σύνδεσα στην onboard firewire αλλά είχε παραμορφώσεις στον ήχο και μου έκανε αποσυνδέσεις.Μετά από ψάξιμο και αφού έτρεξα το ohciTool κατάλαβα οτι δεν είναι συμβατή.

Κατέφυγα λοιπόν στην αγορά express card με 2 firewire 800 και chip texas instrument,ενώ συνδέεται κανονικά και σύμφωνα με το ohciTool είναι συμβατή δεν έχω καθόλου ήχο.

Δοκίμασα να αλλάξω τους drivers της express card (Κεντρικοί ελεγκτές διαύλου IEEE 1394, Κεντρικοί ελεγκτές διαύλου IEEE 1394 legacy , Κεντρικοί ελεγκτές texas instrument συμβατός με 1394 ochi) , δεν είδα καμία διαφορά και στις 3 περιπτώσεις είχα κανονικά σύνδεση αλλά χωρίς ήχο.

Τι μπορεί να φταίει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ούτε από τα ακουστικά έχεις ήχο;

β) Τι εννοείς "συνδέεται κανονικά"; Που το ξέρεις ότι όντως συνδέεται αν δεν έχεις ήχο;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε από κει.

Έχει ένα λαμπάκι πάνω στην κάρτα που γράφει fw και από tο mix control που είναι εγκατεστημένο στο pc.

Επίσης αν συνδέσω τα πλήκτρα στην κάρτα, βλέπω απ'το volume meter του mixcontrol το σήμα αλλά δεν μπορώ να το ηχογραφήσω πουθενά.

(έχω ρυθμίσει τις συσκευές  αναπαραγωγής/εγγραφής απ΄τα windows) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τον βλέπει(απ'το cubase πχ).

Όμως στο mixcontrol στις εισόδους έχει και DAW 1 εως 8 αν συνδέσω την κάρτα στην onboard θύρα, μου αναπαράγει ήχο στο DAW1 και DAW2(youtube, μουσική απ'τον υπολογιστή, τα πάντα) ..Θα μπορούσε να είναι θέμα των drivers της express card??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου