Προς το περιεχόμενο

Συντήρηση πυκνωτικού μικροφώνου !!!


Vegeterian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι!

Είχα την εξής συζήτηση με το φίλο και συμφορουμίτη gary ! Πώς και άν ,πρέπει να συντηρείς το πυκνωτικό σου μικρόφωνο!

Εγώ έχω το δικό μου μόνιμα καλωδιωμένο πάνω στην κάρτα ήχου. Μιας και δεν έχουν on/off δε σκέφτηκα ποτέ ότι υπάρχει λόγος να βγεί άλλωστε το χρησιμοποιώ και για το Skype οπότε και είναι πάνω στη κάρτα ήχου εδώ και ένα χρόνο χωρίς να βγει ποτέ!

Ο φίλος gary  όμως μου είπε πως μετά απο κάθε χρήση πρέπει να βγαίνει το καλώδιο γιατί φθείρεται το μικρόφωνο και μειώνεται η διάρκεια του! Πως ακόμα καλύτερο θα ήταν ακόμα και μετά απο κάθε χρήση να μπαίνει και πάλι στη θήκη του!

Κατα πόσο ισχύει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει μονο και αν το μικροφωνο ειναι σε περιβαλλον με καπνο (που ως γνωστον καταστρεφει τα μηχανηματα) - σε αυτη την περιπτωση πρεπει να ξαναμπει στην θηκη του  :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ένα χρόνο τώρα τρώει 48V συνέχεια? :o

εκει ειναι το προβλημα σου ρε ?  :D :D σιγα......

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εκει ειναι το προβλημα σου ρε ?  :D :D σιγα......

Δηλαδή εσένα που είναι το πρόβλημά σου? Στο τσιγάρο? (Μπορεί π.χ. να μην καπνίζουν εκεί που είναι το μικρόφωνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσένα που είναι το πρόβλημά σου? Στο τσιγάρο? (Μπορεί π.χ. να μην καπνίζουν εκεί που είναι το μικρόφωνο).

1ον - φυσικα και εκανα πλακα καθοτι μετα το σχολιο του wyndorf προσθεθηκε και αλλος ενας λογος για τον οποιο το μικροφωνο θα πρεπει να μπαινει στην θηκη μετα την χρηση του

2ον - το προβλημα το δικο μου ειναι ΚΑΙ στο τσιγαρο (εκτως και αν εχεις αντιθετη αποψη περι αυτου)

3ον - φυσικα και μπορει να μην καπνιζουν εκει που ειναι αλλα η σκονη κανει και αυτη την δουλεια της (κατι που ξεχασα να παραθεσω στο πρωτο μου ποστ)

 

Φιλικα μιλαμε παντα και χωρις παρεξηγηση

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικρόφωνο το έχω στο δωμάτιο και δε καπνίζει κανένας ποτέ εδω μέσα! Το ότι είναι μόνιμα το καλώδιο πάνω του αυτό είναι πρόβλημα? Αρκεί να το καλύψω με μία σακουλίτσα η πρέπει να το βάλω στη θήκη? Το καλώδιο τελικά να το βγάλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά δεν έχω κάποιο πυκνωτικό "επένδυση" (έχω ένα rode ΝΤ1-Α).

Το αφήνω μόνιμα στην εξωτερική κάρτα (χωρίς να του στέλνω phantom power) σε μία βάση. Όσο δεν χρησιμοποιείται, η βάση είναι σε μια άκρη ώστε να μην κινδυνεύει κάποιος να το ρίξει κατά λάθος και όχι μπροστά στους ενισχυτές / ηχεία.

 

Τώρα αν καπνίσουμε κανένα τσιγαράκι και φάνε τα πνευμόνια μου την πίσσα... σκασίλα μου για τα μηχανήματα. Εξάλλου, απλά μηχανήματα είναι - όχι μωρά.

 

Τα παραπάνω δεν είναι παραδείγματα ορθής χρήσης αλλά στάση κάποιου που δεν έχει βάλει ποτέ κουκούλα στο αυτοκίνητο.

 

Έγραψα γιατί κατά τη γνώμη μου αυτό που λοιδόρησες (η διαρκής τροφοδοσία) είναι πολύ μεγαλύτερος παράγοντας κινδύνου από (π.χ. το τσιγάρο). (Σκέψου, τις διακυμάνσεις της τάσης της ΔΕΗ, κεραυνούς, βραχυκυκλώματα κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω κάποιο πυκνωτικό "επένδυση" (έχω ένα rode ΝΤ1-Α).

Το αφήνω μόνιμα στην εξωτερική κάρτα (χωρίς να του στέλνω phantom power) σε μία βάση. Όσο δεν χρησιμοποιείται, η βάση είναι σε μια άκρη ώστε να μην κινδυνεύει κάποιος να το ρίξει κατά λάθος και όχι μπροστά στους ενισχυτές / ηχεία.

 

Τώρα αν καπνίσουμε κανένα τσιγαράκι και φάνε τα πνευμόνια μου την πίσσα... σκασίλα μου για τα μηχανήματα. Εξάλλου, απλά μηχανήματα είναι - όχι μωρά.

 

Τα παραπάνω δεν είναι παραδείγματα ορθής χρήσης αλλά στάση κάποιου που δεν έχει βάλει ποτέ κουκούλα στο αυτοκίνητο.

 

Έγραψα γιατί κατά τη γνώμη μου αυτό που λοιδόρησες (η διαρκής τροφοδοσία) είναι πολύ μεγαλύτερος παράγοντας κινδύνου από (π.χ. το τσιγάρο). (Σκέψου, τις διακυμάνσεις της τάσης της ΔΕΗ, κεραυνούς, βραχυκυκλώματα κλπ.)

Απλά έκλεισα τα 48v και έβαλα μια σακουλίτσα απο πάνω να μη το τρώει η σκόνη πιστεύω είναι αρκετό αυτό!

Τώρα αν κάποιος ξέρει καλύτερα να μας πεί κάποια πράγματα καλό θα ήταν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω κάποιο πυκνωτικό "επένδυση" (έχω ένα rode ΝΤ1-Α).

Το αφήνω μόνιμα στην εξωτερική κάρτα (χωρίς να του στέλνω phantom power) σε μία βάση. Όσο δεν χρησιμοποιείται, η βάση είναι σε μια άκρη ώστε να μην κινδυνεύει κάποιος να το ρίξει κατά λάθος και όχι μπροστά στους ενισχυτές / ηχεία.

 

Τώρα αν καπνίσουμε κανένα τσιγαράκι και φάνε τα πνευμόνια μου την πίσσα... σκασίλα μου για τα μηχανήματα. Εξάλλου, απλά μηχανήματα είναι - όχι μωρά.

 

Τα παραπάνω δεν είναι παραδείγματα ορθής χρήσης αλλά στάση κάποιου που δεν έχει βάλει ποτέ κουκούλα στο αυτοκίνητο.

 

Έγραψα γιατί κατά τη γνώμη μου αυτό που λοιδόρησες (η διαρκής τροφοδοσία) είναι πολύ μεγαλύτερος παράγοντας κινδύνου από (π.χ. το τσιγάρο). (Σκέψου, τις διακυμάνσεις της τάσης της ΔΕΗ, κεραυνούς, βραχυκυκλώματα κλπ.)

Το οτι το μικροφωνο θα "χασει" την αξιοπιστια του λογω της μπιχλας που θα εχει μαζεψει απο το τσιγαρο νομιζεις οτι δεν ειναι αρκετο ωστε καποιος να το προφυλαξει ? φυσικα και αν δεν εχεις καποιο μικροφωνο "επενδυση" θα σε νοιαζει και λιγοτερο γιατι λες "χαλασε? το πεταω και παιρνω καινουργιο"

Προσωπικα ομως στο στουντιο που δουλευα και σε ραδιοφωνικους σταθμους, το τσιγαρο ηταν ο Νο1 κινδυνος για τα μηχανηματα καθοτι η σκονη ηταν μηδαμινη λογω καλης καθαριοτητας.

Να με συγχωρεις αλλα ισως καταλαβες λαθος το σχολιο μου πιο πανω.Δεν περιγελασα ως ανοητη την παραθεση του wyndorf - Σαφως και ημουν μεταξυ σοβαρου και αστειου.

Αναμεσα στις 2 περιπτωσεις (ταση ΔΕΗ και Τσιγαρο) ειμαστε μεταξυ του αν ο ανθρωπος θα παει απο AIDS(τσιγαρο) ή απο αυτοκινητιστικο ατυχημα - και τα 2 σκοτωνουν οποτε ας προφυλαχτουμε οσο πιο πολυ γινεται

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου