Προς το περιεχόμενο

Cos_dr - "Σκόνη και θρύψαλα" cover


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι και φίλες.

Έγω είμαι!!!!! Ο cos_dr!!!!!!!

 

Λοιπόν.

Μου ήρθε μια ειδοποίηση για ένα event που θα κάνει ο Στέφανος (ΕΝΑΣ ειναι ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ) προσεχώς (φυσικά θα είμαι εκεί γιατί μου έχει λείψει να τον ακούσω live, είμαι φανατικός) και έψαξα το μουσικό μου αρχείο για να ακούσω μια διασκευή που θυμήθηκα πως είχα φτιάξει πριν καμια 15αριά χρόνια στο αγαπημένο μου "σκόνη και θρύψαλα"¨την οποία ΕΡΜΗΝΕΥΩ και φωνητικά. Γιατί έτσι τη βρίσκω, να τραγουδάω κιόλας.Όσο μπορώ δηλαδή, προσπάθησα γιατί τραγουδιστής δεν είμαι. Μακάρι να μουν. (γιατί, είσαι πληκτράς? θα πεί κάποιος χαχαχαχαχαχαχαχα)

 

Είπα, άντε να το ανεβάσω να το μοιραστώ ... να εδώ στο noiz, που αλλού.

 

(Κουτσοί-στραβοί στον Αγιο Παντελεήμονα  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D)

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Η ηχητική απόδοση δεν είναι καλή. Άλλες εποχές τότε  ;D ;D ;D

 

Σαν διασκευή όμως στο μουσικό σκέλος πιστεύω τότε δεν μου βγήκε άσχημη, καλά το παιξα ........ μαγκιόρικα.  ;D ;D

Και έβαλα και πλάτες από πάνω έτσι να γεμίζει.

 

Θα κάτσω μια μέρα να το ξαναγράψω να ακούγεται καλύτερα, θα προσπαθήσω να το κάνω πιο καλό. Η προσπάθεια μετράει να ξέρετε.  ;D ;D ;D

 

Είναι ένα από τα αγαπημένα μου έτσι .... light κομμάτια.

Και ο Στέφανος ένας από τους αγαπημένους μου συνθέτες, πηγή έμπνευσης. ΣΕ ΑΓΑΠΩ ΣΤΕΦΑΝΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι κακό. Πολύ χαμηλά η μουσική / πολύ ψηλά η φωνή. Κάνε μια εγχείρηση και θα ακούγεται πολύ καλύτερα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  25άρης ήσουν τότενες έ;  Πολύ γλυκιά φωνή βρε!  Για το "πιάνο" τι να πω.... :o :o :o 

  Όπως έχω ξαναγράψει, είσαι ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ.....!

   

  (ΕΝΑΣ ειναι ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ) 

ΣΕ ΑΓΑΠΩ ΣΤΕΦΑΝΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Έ όχι κι ένας.....υπάρχει κι ο Κυρ Στέφανος.... ;) ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό. Πολύ χαμηλά η μουσική / πολύ ψηλά η φωνή. Κάνε μια εγχείρηση και θα ακούγεται πολύ καλύτερα.

 

δεν υπάρχει το αρχείο του project.

Και αν υπάρχει, θα είναι χωμένο σε κανα backup cd η σκληρό και βαριέμαι θα ψάχνω.

  Και η τότε έκδοση του daw............. και να βρω το αρχείο που πραγματικά δεν θυμάμαι με τι το είχα φτιάξει................................. Θα μου πεις, μπορεί αν βρώ το folder με τα audio tracks.

 

Καλά κρασά. Πιο συντομα θα το ξαναγράψω απο την αρχή χαχαχαχαχαχχα

 

 

Αστο

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  25άρης ήσουν τότενες έ; 

 

Μακάρι να ξαναγινόμουν, αλλά πουρεύω και αρχίζει να μου τη σπάει.

Θα το αποδεχτώ κάποια στιγμη οτι το ρολόι δεν γυρνάει πίσω.............. αδικία λολ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπησες εκεί που πονάει... Ήμουν πολύ κορκολιακός από την εποχή του δίσκου του με την Μαρία Δημητριάδη, την εποχή δηλαδή ΠΡΙΝ το κοριτσομάνι των συναυλιών του.  Άτυχος ο Στέφανος στην πορεία (προκαλώντας ο ίδιος την ατυχία του σε μεγάλο βαθμό - αλλά ας μην ανοίξουμε αυτή τη συζήτηση), πραγματικά θα μπορούσε για δεκαετίες υπό άλλες συνθήκες να είχε κυριαρχήσει στο ελληνικό ποπ-ελαφρό στερέωμα - όπως και για κάποιο διάστημα έκανε. Ήταν χαρακτηριστική εξάλλου η άνεση με την οποία εκτοξεύθηκε στην κορυφή, πρακτικά ήταν θέμα απόφασης - και ίσως και εφαρμογής του ρητού "κάλλιο πρώτος στο χωριό", αφού ο πρωταθλητισμός της κλασσικής μάλλον δεν τον σήκωσε, παρά το φυσικό του ταλέντο.

 

Τέλος πάντων, θα μπορούσαμε να γεμίσουμε σελίδες (και του αξίζουν του συγκεκριμένου καλλιτέχνη γιατί είναι μία ιδιαίτερη περίπτωση στον χώρο του).

 

Βέβαια σε κάθε πρώτη ευκαιρία τόνιζε (και δεν δήλωνε απλά) ότι ΔΕΝ είναι τραγουδιστής. Ξέρετε, όποιος δεν μπορεί να τραγουδήσει απλά... ερμηνεύει. Το σύστημα βέβαια τον σήκωσε ΚΑΙ ως τραγουδιστή.

 

Τι θέλω να πω με όλα αυτά: η ερμηνεία του αγαπητού cos_dr συγκρίνεται με αυτή του  Στέφανου και στέκεται μια χαρά. Νότες που δεν ανεβαίνουν ως τη συχνότητά τους, φράσεις που δεν πατάνε σε πολύ συγκεκριμένες νότες κλπ ΑΛΛΑ χωρίς να μπορείς να πεις ότι ΔΕΝ σου αρέσει - γιατί δεν ακους φάλτσο, απλά ακούς αυτή την περίεργη ερμηνεία που κάνουν οι συνθέτες όταν τραγουδούν οι ίδιοι τα τραγούδια τους...

 

Τέλος, η χροιά (που μάλλον ή την έχεις ή δεν την έχεις) έχει ενδιαφέρον και λυρικότητα. Για να το πω απλά: καριέρα ως τραγουδιστής μάλλον ΔΕΝ θα κάνεις αγαπητέ αλλά  αν κάνεις οτιδήποτε με τη μουσική και κάπου χρειαστεί να βάλεις και φωνητικές χορδές τότε οκ φίλε, μια χαρά το 'χεις ΚΑΙ εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Love it... and love Cos_dr  8)

 

Να μη σου πω ότι αναμένω στους πέντε ανέμους από τα χεράκια σου...

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Love it... and love Cos_dr  8)

 

Να μη σου πω ότι αναμένω στους πέντε ανέμους από τα χεράκια σου...

 

 

Κανονικά Τέρυ μου πρέπει αυτό και επίσης αυτά.

 

 

Να............. κοίτα στο δεύτερο οκτάμετρο της εισαγωγής απο κάτω στο μη ρωτάς το βιντεοκλίπ

 

πως................. "κόβει" το αριστερό του την οκτάβα.............

ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΙ ΚΑΒΛΑ ΘΕΕ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! χαχαχαχαχα

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια χροια εχεις ρε φιλε.

Επισης μου θυμιζεις σε σημεια λιγο Ρακιτζη στον τροπο που τραγουδας,μαρτυς μου ο ογκολιθος που τα ξερει και εκ των εσω. ;D

Το 'χεις,βγαζεις λαμψη,γενικως σ'ωραιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια χροια εχεις ρε φιλε.

Επισης μου θυμιζεις σε σημεια λιγο Ρακιτζη στον τροπο που τραγουδας,μαρτυς μου ο ογκολιθος που τα ξερει και εκ των εσω. ;D

Το 'χεις,βγαζεις λαμψη,γενικως σ'ωραιος.

 

Ναι ναι.  Και τον Ρακιτζη τον λατρεύω και έχει πολύ ψωμί για σπιτικες διασκευές.

Την εποχή που μεσουρανουσαν ήμουν πιο μικρός.  Έπρεπε να είχα γεννηθεί το 65 και είναι σίγουρο πως θα είχα πιο ενεργή συμμετοχή στην μουσική.  Θα προσπαθούσα να χωθω επαγγελματικά στα πλήκτρα.  Και θα μου έπαιρναν και ότι πλήκτρο ήθελα γιατί είχα πλούσιους παππούδες,  γιαγιάδες,  πατεραδες.  Ένα 01wfd και ένα ensoniq sq1 και να ήμουν πιο μεγάλος τότε και θα με είχαν στα ώρα ώπα γιατί έπαιζα καλά. 

Τι υπέροχος που θα ήμουν και κσλλιγραμος και ωραίο ψηλό παιδί,  ευγενες.  Συνεργασιμο.

Για 10 χρόνια έχασα την θέση που θα μου αρμοζε.

Στην ελληνική 80's ροκ ποπ σκηνή.

Και αριστερός προοδευτικος.

Αχχχχχ!!!!!!! Αχχχχχχχχχχχχχχ!!!!

Δεν πειράζει.  Όπως τώρα τα έγραψα,  είναι σαν να τα έζησα. χαχαχαχαχα.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου