Προς το περιεχόμενο

GCB -95 wah προβλήμα με true bypass.


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα true bypass το wah-wah μου με βαση τις αλλαγες του τυπου παρακατω αλλα εχω ενα προβλημα. Πατωντας τον διακοπτη δεν κάνει αυτοσυγκρατηση με αποτελεσμα να χρειάζεται να ειναι μονιμα πατημενο το wah -wah για να ειναι on.Οδιακοπτης που ειχα ηταν αυτος

 

https://www.thomann.de/gb/thomann_fussschalter_sw45pc.htm

 

 

 

True bypass for the Dunlop GCB-95 Crybaby | stinkfoot.se

 

Ολα τα υπολοιπα δουλευουν αψογα(μηπως ειναι λαθος ο διακοπτης?)

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα true bypass το wah-wah μου με βαση τις αλλαγες του τυπου παρακατω αλλα εχω ενα προβλημα. Πατωντας τον διακοπτη δεν κάνει αυτοσυγκρατηση με αποτελεσμα να χρειάζεται να ειναι μονιμα πατημενο το wah -wah για να ειναι on.Οδιακοπτης που ειχα ηταν αυτος

 

https://www.thomann.de/gb/thomann_fussschalter_sw45pc.htm

 

 

 

True bypass for the Dunlop GCB-95 Crybaby | stinkfoot.se

 

 

 

 

 

Μάλλον έχεις στιγμιαίο (Μomentary) και οχι τον κλασικο (latching) ποδοδιακόπτη. Όταν το πατάς, κανει μικρή διαδρομή και μικρό κλικ ή μεγάλη διαδρομη και κλικ οπως οι υπολοιποι διακοπτες σου;

 

Και το πιο σημαντικο, οταν λες οτι εχεις τον συγκεκριμενο διακοπτη, εννοεις αυτον ακριβως (δλδ τον αγορασες απο το Thomann) ή έναν που ειναι ίδιος εμφανισιακά;

 

Απο αυτους που εχω εγω τουλάχιστον, οι δυο κατηγορίες σ αυτό το μοντελο ειναι ίδιοι και διαφερουν μονο στα ποδαρακια αν δεν κανω λαθος: ο κανονικοες εχει ποδαρακια που εξεχουν προς τα εξω με τρυπες για το καλωδιο και ο στιγμιαιος εχει ποδαρακια οπως αυτος στην εικονα. Ξαναγραφω,  αυτο δεν ειναι απαραιτητα γενικο κριτηριο.

 

Ολα τα υπολοιπα δουλευουν αψογα(μηπως ειναι λαθος ο διακοπτης?)

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει το mod και δουλεύει άψογα. Πιστεύω και εγώ ότι έχεις πάρει λάθος τύπο footswitch. Χρειάζεσαι latching footswitch DPDT ή 3PDT. Θα βρεις σε μαγαζί με ηλεκτρονικά.

3PDT_Footswitch_Wiring_Diagram_1.jpg.0e45bf2e5057d8d105b0b5694b6cac51.jpg

3PDT_Footswitch_Wiring_Diagram_2.jpg.6dfbc1673f40953e82d070547ac441e4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά...ναι τελικά πρέπει να ειναι momentary που το εψαξα!Λαθος επιλογη εκανα δεν εγραφε momentary στην περιγραφή.Είναι αυτος με τα ισια ποδαρακια ιδιος με αυτον του thomann.,δυστυχως.Ξερει κανεις που μπορω να βρω τον σωστό?Καποιο μαγαζί συγκεκριμένα?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά...ναι τελικά πρέπει να ειναι momentary που το εψαξα!Λαθος επιλογη εκανα δεν εγραφε momentary στην περιγραφή.Είναι αυτος με τα ισια ποδαρακια ιδιος με αυτον του thomann.,δυστυχως.Ξερει κανεις που μπορω να βρω τον σωστό?Καποιο μαγαζί συγκεκριμένα?

Σε ηλεκτρονικα, εψαχνα και εγω....στη Πατρα δεν εβρισκα και μου ειπαν μονο Αθηνα στον Κατουμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανο ρώτησα και δεν με καταλαβαν εαν δεν εβλεπαν δειγμα...μαλλον θα αναγκαστώ να παραγγείλω απ'εξω εαν δεν εχει και grobotronics που προτεινε ο Auditory...

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανο ρώτησα και δεν με καταλαβαν εαν δεν εβλεπαν δειγμα...μαλλον θα αναγκαστώ να παραγγείλω απ'εξω εαν δεν εχει και grobotronics που προτεινε ο Auditory...

 

Η λεξη κλειδι για τον φανο ειναι ποδοδιακοπτης. Αν θες 2pdt οπως ο δικος σου ειναι σχεδον μιση τιμή απο τους 3pdt και μου φαίνονται καλυτερη ποιοτητας ως προς το πάτημα. Προσωπικα σπανια βαζω λεντακια.

 

Το grobotronics πριν κανα δυο βδομάδες που ειχα παει ειχε και 3pdt και 2pdt.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου