Προς το περιεχόμενο

Η εύρεση φωνής για group είναι ό,τι πιο δύσκολο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να κρινω την δουλεια σας, στην τελικη ποιος ειμαι για να κρινω;

 

Θεώρησα όμως καλό να καταθέσω τις προσωπικές μου απόψεις γιατί πιστεύω ότι θα σου φανούν χρήσιμες, αν και απο τα γραφόμενα σου πιστεύω ότι είσαι σε καλό δρόμο από πλευράς νοοτροπίας.

 

Και κλείνω με το εξής:

"Φάλτσοι - Γουρουνια - Δολοφόνοι"  :D

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να κρινω την δουλεια σας, στην τελικη ποιος ειμαι για να κρινω;

 

Θεώρησα όμως καλό να καταθέσω τις προσωπικές μου απόψεις γιατί πιστεύω ότι θα σου φανούν χρήσιμες, αν και απο τα γραφόμενα σου πιστεύω ότι είσαι σε καλό δρόμο από πλευράς νοοτροπίας.

 

Καλε μου ανθρωπε, τι ειναι αυτα που λες; :p Για αυτο το λογο ανοιξα το θρεντ, για να παρω μερικες αποψεις. Αν ηθελα να μου χαιδεψουν τα αυτια, θα εψαχνα αλλου. Επομενως, καλα κανατε ολοι σας που εκφρασετε τις αποψεις σας. ;)

 

Και κλείνω με το εξής:

"Φάλτσοι - Γουρουνια - Δολοφόνοι"  :D

 

Αληθες οσο δεν παει :p

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς καλά πάνω σε κάτι:

 

Αυτό που έχεις εσύ ως δημιουργός στο μυαλό σου για το πως πρέπει να ερμηνευθεί το τραγούδι σου, δεν μπορεί ποτέ να γίνει ίδιο με αυτό που θα έχει ακόμα και η καλύτερη φωνή του κόσμου.

 

Σε όσες μπάντες έχω παίξει (πολλές) έβλεπα πάντα τον τραγουδοποιό να "χαλιέται" αν το οποιοδήποτε μέλος της μπάντας παρεκλίνει έστω και ελάχιστα από αυτό που εκείνος θεωρεί ως σωστό (δηλαδή την προσωπική του άποψη) με αποτέλεσμα να αφαιρείται η δημιουργικότητα από όλους και να μην μπορεί να πάει μπροστά το τραγούδι.

 

Σκέψου λοιπόν μήπως δεν φταίνε μόνο οι φωνές αλλά και από τη δική σου πλευρά είσαι τόσο απόλυτος και έχεις κι εσύ μερίδιο ευθύνης.

 

Τα παραπάνω γράφηκαν χωρίς καμία διάθεση εξυπνάδας...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς καλά πάνω σε κάτι:

 

Αυτό που έχεις εσύ ως δημιουργός στο μυαλό σου για το πως πρέπει να ερμηνευθεί το τραγούδι σου, δεν μπορεί ποτέ να γίνει ίδιο με αυτό που θα έχει ακόμα και η καλύτερη φωνή του κόσμου.

 

Σε όσες μπάντες έχω παίξει (πολλές) έβλεπα πάντα τον τραγουδοποιό να "χαλιέται" αν το οποιοδήποτε μέλος της μπάντας παρεκλίνει έστω και ελάχιστα από αυτό που εκείνος θεωρεί ως σωστό (δηλαδή την προσωπική του άποψη) με αποτέλεσμα να αφαιρείται η δημιουργικότητα από όλους και να μην μπορεί να πάει μπροστά το τραγούδι.

 

Σκέψου λοιπόν μήπως δεν φταίνε μόνο οι φωνές αλλά και από τη δική σου πλευρά είσαι τόσο απόλυτος και έχεις κι εσύ μερίδιο ευθύνης.

 

Τα παραπάνω γράφηκαν χωρίς καμία διάθεση εξυπνάδας...

 

Το απάντησα και πιο πάνω αυτό, υπήρχαν αρκετές περιπτώσεις στο παρελθόν όπου η (πρώτη) τραγουδίστρια μας (ή ο μπασίστας μας) έκανε ευπρόσδεκτες αλλαγές στα κομμάτια. Δεν έχουμε δηλαδή μια σταθερή εικόνα για το κομμάτι και θέλουμε απλά άτομα να παίξουν αυτά που λέμε ακριβώς. Για αυτά υπάρχουν και οι sessionάδες.

 

Αλλά όλα αυτά εφ'όσον συμφωνούσαμε πραγματικά με τις αλλαγές. Το να συμβιβάζεσαι με διάφορες αλλαγές επειδή ο τραγουδιστής/drummer/μπασίστας θέλει σώνει και καλά να κάνει αλλαγές δεν είναι απαραίτητο πως βοηθάει το κομμάτι.

 

Συνοπτικά, για να θεωρήσουμε έτοιμο ένα κομμάτι, αρκεί να συμφωνούμε όλοι πραγματικά με το πως είναι γραμμένο και εκτελεσμένο.  Αν όχι, το «πειράζουμε» μέχρι να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι ;)

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείωσα την ποιότητα από 320 σε 180 περίπου και χώρεσε το αρχείο. Περιμένω απόψεις  :)

Jenny.mp3

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείωσα την ποιότητα από 320 σε 180 περίπου και χώρεσε το αρχείο. Περιμένω απόψεις  :)

 

Μπορεί να γίνει πολύ νόστιμο, αλλά μέχρι να γίνει δεν "απαιτεί" και πολύ καλύτερη φωνή από αυτή που ακούμε.

The astounding eyes of Rita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jimara θα σε απογοητευσω αλλα δε νομιζω να βρεις ποτε αυτο που ψαχνεις, εκτος αν εχεις κι εσυ κατι αντιστοιχο να δωσεις.

 

Ή θα φτιαξετε συγκροτημα και θα αποφασιζετε δημοκρατικα, εννοωντας πως ολοι θα εχουν ενα ποσοστο συνεισφορας στις συνθεσεις αναλογα με τις επιθυμιες του καθενος.

 

Ή θα βρεις καποιον παρα πολυ καλο που θα θελει να πληρωνεται

 

Ή θα βρεις καποιον επισης πολυ καλο που να ειναι κι αυτος στο ξεκινημα του και θα συνεργαστειτε, αλλα εχοντας υποψη πως αν ειναι τοσο καλος και δεν υπογραψετε συντομα με τη sony, θα αποχωρησει απο το σχημα για να κανει solo καριερα, πιθανως και με τα δικα του τα κομματια.

 

Με λιγα λογια, στην παρουσα φαση δεν εχεις να προσφερεις κατι σε καποιον που γνωριζει πως τραγουδαει καλα, αφου ουτε στο δημιουργικο κομματι τον βοηθας να εξελιχθει, ουτε λεφτα του δινεις, ουτε εχεις καποια δειγματα πως η μουσικη σου θα ειναι πετυχημενη ωστε να σε ακολουθησει "επενδυοντας" στο μελλον.

 

Συνεπως, συμβουλη μου θα ηταν να βρεις καποιον απλως αξιοπρεπη, να πορευτειτε μαζι στα πρωτα σας βηματα (αν αντεξει) και στην πορεια αν δειτε πως το πραγμα τσουλαει αναθεωρειτε τους στοχους και τις προοπτικες. Ή τραγουδατε μονοι σας τα κομματια σας, μιας και μονο εσεις ξερετε ακριβως πως τα θελετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα μια ιδέα.

Μια ακόμα ερώτηση.

Αν είχατε την δυνατότητα να επιλέξετε οποιονδήποτε τραγουδιστή (μιλάω για "ονόματα" σε μπάντες παγκόσμια), ποιούς θα βάζατε πρώτους στην λίστα?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jimara θα σε απογοητευσω αλλα δε νομιζω να βρεις ποτε αυτο που ψαχνεις, εκτος αν εχεις κι εσυ κατι αντιστοιχο να δωσεις.

 

Ή θα φτιαξετε συγκροτημα και θα αποφασιζετε δημοκρατικα, εννοωντας πως ολοι θα εχουν ενα ποσοστο συνεισφορας στις συνθεσεις αναλογα με τις επιθυμιες του καθενος.

 

Ή θα βρεις καποιον παρα πολυ καλο που θα θελει να πληρωνεται

 

Ή θα βρεις καποιον επισης πολυ καλο που να ειναι κι αυτος στο ξεκινημα του και θα συνεργαστειτε, αλλα εχοντας υποψη πως αν ειναι τοσο καλος και δεν υπογραψετε συντομα με τη sony, θα αποχωρησει απο το σχημα για να κανει solo καριερα, πιθανως και με τα δικα του τα κομματια.

 

Με λιγα λογια, στην παρουσα φαση δεν εχεις να προσφερεις κατι σε καποιον που γνωριζει πως τραγουδαει καλα, αφου ουτε στο δημιουργικο κομματι τον βοηθας να εξελιχθει, ουτε λεφτα του δινεις, ουτε εχεις καποια δειγματα πως η μουσικη σου θα ειναι πετυχημενη ωστε να σε ακολουθησει "επενδυοντας" στο μελλον.

 

Συνεπως, συμβουλη μου θα ηταν να βρεις καποιον απλως αξιοπρεπη, να πορευτειτε μαζι στα πρωτα σας βηματα (αν αντεξει) και στην πορεια αν δειτε πως το πραγμα τσουλαει αναθεωρειτε τους στοχους και τις προοπτικες. Ή τραγουδατε μονοι σας τα κομματια σας, μιας και μονο εσεις ξερετε ακριβως πως τα θελετε.

 

Την πρώτη επιλογή ψάχνω. Να υπάρχει δημοκρατική συνεισφορά από όλους. Αν ο μπασίστας/τραγουδιστής/τραγουδίστρια φέρνει ιδέες και κομμάτια που μας αρέσουν, φυσικά και θα τα δουλεύουμε. Το ίδιο ισχύει και για εμάς. Αν από τα 5 μέλη του group, οι 3-4 δεν γουστάρουν μια δική μου ιδέα/κομμάτι ή της αδερφής μου, προφανώς και προχωράμε στην επόμενη ιδέα. Δεν θα τους βάζω με το ζόρι να παίζουν πράγματα που δεν θέλουν.  ;) Ξανατονίζω, δεν ψάχνω sessionάδες.

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα μια ιδέα.

Μια ακόμα ερώτηση.

Αν είχατε την δυνατότητα να επιλέξετε οποιονδήποτε τραγουδιστή (μιλάω για "ονόματα" σε μπάντες παγκόσμια), ποιούς θα βάζατε πρώτους στην λίστα?

 

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου. Αυτό είναι το θέμα. Δεν θέλω τον [όνομα τραγουδιστή/τραγουδίστριας που μου αρέσει] γιατί δεν έχω σκοπό να γίνω οι Beatles της Ελλάδας, για παράδειγμα. Θέλω απλά κάποιον που να «καταλαβαίνει» τα κομμάτια όπως εγώ, ή ακόμη καλύτερα και (ίσως) προτιμότερα να «καταλαβαίνει» τα κομμάτια με έναν δικό του, αλλά ενδιαφερόν (για τα αυτιά μας, πάντα) τρόπο. Κάτι το οποίο δεν είναι απίθανο. Η πρώτη μας τραγουδίστρια (η οποία δεν είναι αυτή που τραγουδάει στο δείγμα που έστειλα -αυτή είναι η αδερφή μου) «καταλάβαινε» και είχαμε πολύ καλή σχέση γενικότερα, αλλά έφυγε για άλλους λόγους (δεν είχε χρόνο λόγω δουλειάς).

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου