Προς το περιεχόμενο

Η εύρεση φωνής για group είναι ό,τι πιο δύσκολο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε βάλει αγγελίες παντού? Εννοώ σε facebook, noiz, musicheaven και ότι βρείτε? Εγώ ας πούμε έβαλα και στο ωδείο μου πριν μια εβδομάδα (όχι ότι έχει έρθει απάντηση μέχρι τώρα :P )

εχουμε κανει πραγματικα τα παντα...αλλα επαρχια βλεπεις!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χωρίς να σας ξέρω, έχω την αίσθηση ότι εσύ και η αδελφή σου θα τα καταφέρνατε στην φωνή πολύ καλύτερα από κάποιον επίδοξο τραγουδιστή.

Στην Ελλάδα, δυστυχώς, οι περισσότεροι/ες ονειρεύονται να βγουν σε κάποιο talent show και να τραγουδήσουν σαν την Alanis Morrissette, από Adele μέχρι Κατερίνα Κούκα.

Εσείς τουλάχιστον ξέρετε τι θέλετε - καλλιτεχνικά μιλώντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να σας ξέρω, έχω την αίσθηση ότι εσύ και η αδελφή σου θα τα καταφέρνατε στην φωνή πολύ καλύτερα από κάποιον επίδοξο τραγουδιστή.

Στην Ελλάδα, δυστυχώς, οι περισσότεροι/ες ονειρεύονται να βγουν σε κάποιο talent show και να τραγουδήσουν σαν την Alanis Morrissette, από Adele μέχρι Κατερίνα Κούκα.

Εσείς τουλάχιστον ξέρετε τι θέλετε - καλλιτεχνικά μιλώντας.

+100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω «τεστάρει» πολλούς υποψήφιους/υποψήφιες (και το έχω κάνει βάζοντας τους να τραγουδήσουν πιο πολύ δικά μας κομμάτια, αφού αυτό είναι το ζητούμενο), αλλά καμία φωνή δεν φαίνεται να είναι αυτό που ψάχνουμε. Όλες ακούγονται...κοινότυπες. Έχουμε υψηλά στάνταρ (κοινώς είμαστε σνομπ :P)? Οι φωνές με χαρακτήρα και προσωπικότητα είναι σπάνιες?

 

Σ'αυτους που εχουν ερθει,εχετε δωσει καποιες οδηγιες για το τι θελετε?

Εννοω,τους εχετε δωσει μελωδικες γραμμες για τη φωνη ή απλα παιζετε τα κομματια και εν λευκω τραγουδανε απο πανω τους στιχους οπως θελουν εκεινοι?

 

Το λεω λογω του οτι τα κομματια ειναι δικα σας και εχετε,νομιζω,κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σας για το τι θελετε να βγει και πως να ακουστει το πραγμα.

Και αν εχετε μεγαλες απαιτησεις,γιατι οχι,δυκολευει ακομα πιο πολυ.

Ειτε λοιπον ψαχνετε μεχρι να ερθει ακριβως αυτος που εχετε κατα νου,αν  και οποτε βρεθει-θελει μεγαλη υπομονη και μπορει να σας φθειρει η διαδικασια-ή δοκιμαζετε αυτο που προειπαν οι καλοι συμφορουμιτες,να πειτε οι ιδιοι τα δικα σας τραγουδια.

Τραγουδοποιοι ειστε,τα "γνωριζετε" και τα νοιωθετε καλυτερα απο τον καθενα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είστε ανυπόμονοι, δώστε ελευθερίες στον άλλο να εκφραστεί (δεν μπορείς να περιμένεις απο τον άλλο να εχει φωνή με χαρακτήρα και προσωπικότητα όταν του λες συνεχως τι να κανει και πως να τραγουδάει ), προσωπικότητα και χρόνο να προσαρμοστεί

(αυτο με τις μπάντες που παίρνουν νέο μέλος και με το καλημέρα τον θέλουν έτοιμο ποτέ δεν το κατάλαβα)  και που ξέρετε ίσως να σας βγει. Κάθε καινούργιο μελος είναι μια επενδυση , θελει χρόνο

για να αυγατίσει

 

truer words have never been spoken. Λες να ήμασταν υπερβολικά αυστηροί με όσους ακούσαμε; Αλλά μια ενδιαφέρουσα (για τα γούστα μας) χροιά θαρρώ πως φαίνεται απ'την αρχή (άσχετα με το αν θέλει δουλειά για να φτάσει το full potential της)**. Έχει κάποιος παρόμοιες εμπειρίες;

 

**και μιλάμε fluently το αγγλικό και αλητείες και θα ξεχάσω ο καραγκιόζης την μητρική μου γλώσσα in the end, μου φαίνεται  :P

 

Χωρίς να σας ξέρω, έχω την αίσθηση ότι εσύ και η αδελφή σου θα τα καταφέρνατε στην φωνή πολύ καλύτερα από κάποιον επίδοξο τραγουδιστή.

 

Έχουμε προσπαθήσει και το σκέφτομαι αρκετές φορές αλλά...δεν...βασικά δεν έχουμε θέμα με το να πιάνουμε τις σωστές νότες (δόξα τω Θεώ, δεν φαλτσάρουμε), αλλά έχουμε και οι δύο «άχαρες» φωνές (ειδικά εγώ! η αδερφή μου κάτι κάνει). Δεν ξέρω αν λείπει η «προσωπικότητα» στις φωνές μας, αλλά σίγουρα λείπει μια σοβαρή ενασχόληση με το άθλημα. Και να σου πω την αλήθεια, προτιμάμε να είμαστε 100% κομπλέ στα κιθαριστικά μας καθήκοντα, οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει χρόνος (και -ας μην γελιόμαστε- θέληση για να «φτιάξουμε» τις φωνές μας).

 

Στην Ελλάδα, δυστυχώς, οι περισσότεροι/ες ονειρεύονται να βγουν σε κάποιο talent show και να τραγουδήσουν σαν την Alanis Morrissette, από Adele μέχρι Κατερίνα Κούκα.

 

Διανύουμε την Εποχή Της Diva, δυστυχώς.

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτους που εχουν ερθει,εχετε δωσει καποιες οδηγιες για το τι θελετε?

Εννοω,τους εχετε δωσει μελωδικες γραμμες για τη φωνη ή απλα παιζετε τα κομματια και εν λευκω τραγουδανε απο πανω τους στιχους οπως θελουν εκεινοι?

 

Το λεω λογω του οτι τα κομματια ειναι δικα σας και εχετε,νομιζω,κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σας για το τι θελετε να βγει και πως να ακουστει το πραγμα.

Και αν εχετε μεγαλες απαιτησεις,γιατι οχι,δυκολευει ακομα πιο πολυ.

Βρε άσε τις απορίες και πήγαινε λέμε.

Αλλά πες στα παιδιά το κασέ πρώτα, μην μπαίνουν τσάμπα στον κόπο. ;D ;D ;D ;D

 

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, σοβαρά μιλώντας.

 

Τα κομμάτια σας, έτσι όπως τα παίζετε, χρήζουν ιδιαιτερότητας στην φωνή, ή πάνε όποιον τα ακούσει σε κοινότοπα μονοπάτια?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτους που εχουν ερθει,εχετε δωσει καποιες οδηγιες για το τι θελετε?

Εννοω,τους εχετε δωσει μελωδικες γραμμες για τη φωνη ή απλα παιζετε τα κομματια και εν λευκω τραγουδανε απο πανω τους στιχους οπως θελουν εκεινοι?

 

Το λεω λογω του οτι τα κομματια ειναι δικα σας και εχετε,νομιζω,κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σας για το τι θελετε να βγει και πως να ακουστει το πραγμα.

Και αν εχετε μεγαλες απαιτησεις,γιατι οχι,δυκολευει ακομα πιο πολυ.

Ειτε λοιπον ψαχνετε μεχρι να ερθει ακριβως αυτος που εχετε κατα νου,αν  και οποτε βρεθει-θελει μεγαλη υπομονη και μπορει να σας φθειρει η διαδικασια-ή δοκιμαζετε αυτο που προειπαν οι καλοι συμφορουμιτες,να πειτε οι ιδιοι τα δικα σας τραγουδια.

Τραγουδοποιοι ειστε,τα "γνωριζετε" και τα νοιωθετε καλυτερα απο τον καθενα.

 

Με την αδερφή μου γράφουμε ολόκληρα τα κομμάτια, οπότε ακολουθούν τις μελωδικές γραμμές και στίχους που δίνουμε. Τους δίνουμε μερικές γενικές οδηγίες για το πως θέλουμε το phrasing του κομματιού, αλλά αφήνουμε και ελεύθερο χώρο για να δούμε τι κάνουν και από μόνοι τους.

 

Το ότι ένας τραγουδοποιός γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα τα κομμάτια του είναι αλήθεια, αλλά τι γίνεται όταν ο άμοιρος τραγουδοποιός δεν έχει την τεχνική για να πει τα κομμάτια? Όπου τεχνική δεν εννοώ τόσο ψηλές νότες, vibrato και τα λοιπά όσο δυναμικές στο τραγούδισμα, ωραίο phrasing, «σωστός» τρόπος τραγουδίσματος (από την κοιλιά ή οτιδήποτε κάνουν οι τραγουδιάρηδες, δεν έχω ιδέα :P ). Τέτοια πράγματα.

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, σοβαρά μιλώντας.

 

Τα κομμάτια σας, έτσι όπως τα παίζετε, χρήζουν ιδιαιτερότητας στην φωνή, ή πάνε όποιον τα ακούσει σε κοινότοπα μονοπάτια?

 

"Όπως τα παίζουμε" να φανταστώ εννοείς δυναμικές στο παίξιμο, ενδιαφέρον ήχος και τα λοιπά, έτσι; Κοίταξε να δεις, όταν βρισκόμασταν από κοντά, το κομμάτι παιζόταν απλά με μια ακουστική και μια ηλεκτρική. Όταν επικοινωνούσαμε από fb με τους υποψήφιους, στέλναμε ολόκληρο το τραγούδι (με όλες τις ιδέες που έχουμε για την εκτέλεση του) που ηχογραφούσαμε σπίτι μας με drums και μπάσο από fl studio (είχαμε κάνει ηχογραφήσεις μόνοι μας, όπως κάθε σωστός νάρκισσος, πριν βρούμε μπασίστα και drummer και μιας και δεν έχουμε προλάβει να ηχογραφήσουμε κάτι με τα παιδιά αυτά ακόμη, χρησιμοποιήσαμε τα παλιά «demo», στα οποία τραγουδούσε η αδερφή μου). Η παραγωγή (ο Θεός να την κάνει) ήταν όσο πιο πιστή σε αυτό που είχαμε στο μυαλό μας για το εκάστοτε κομμάτι.

 

Πιο πολλές φορές έχει γίνει online η συνεννόηση.

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@φουζιος

Ουυστ! ;D ;D

 

Με την αδερφή μου γράφουμε ολόκληρα τα κομμάτια, οπότε ακολουθούν τις μελωδικές γραμμές και στίχους που δίνουμε. Τους δίνουμε μερικές γενικές οδηγίες για το πως θέλουμε το phrasing του κομματιού, αλλά αφήνουμε και ελεύθερο χώρο για να δούμε τι κάνουν και από μόνοι τους.

 

Ορθα νομιζω σκεφτεστε και κανετε.

 

Το ότι ένας τραγουδοποιός γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα τα κομμάτια του είναι αλήθεια, αλλά τι γίνεται όταν ο άμοιρος τραγουδοποιός δεν έχει την τεχνική για να πει τα κομμάτια? Όπου τεχνική δεν εννοώ τόσο ψηλές νότες, vibrato και τα λοιπά όσο δυναμικές στο τραγούδισμα, ωραίο phrasing, «σωστός» τρόπος τραγουδίσματος (από την κοιλιά ή οτιδήποτε κάνουν οι τραγουδιάρηδες, δεν έχω ιδέα :P ). Τέτοια πράγματα.

 

Κατανοητα ολα.

Οποτε πατε στο δυσκολο δρομο.

Υπομονη και καλη τυχη λοιπον. :)

Βαλε και κανενα δικο σας να ακουσουμε καποια στιγμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε εντάξει η συννενόηση, και φυσικά απλά ντεμάκια θα είναι, αυτό έλειπε, αλλά δεν απάντησες στην ερώτηση...

 

χρήζουν ιδιαιτερότητας στην φωνή, ή πάνε όποιον τα ακούσει σε κοινότοπα μονοπάτια?

 

Το πνεύμα μου εδώ είναι αν έχουν κάτι ιδιαίτερο τέτοιο, ώστε να σπρώχνουν κάποιον σε ιδιαίτερη ερμηνεία φωνητικά.

 

 

@φουζιος

Ουυστ! ;D ;D

Ξέχασες το πρώτο γράμμα, το "Π", και το τελευταίο, το "η" ;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου