Προς το περιεχόμενο

Η εύρεση φωνής για group είναι ό,τι πιο δύσκολο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εχω παρατηρησει και εγω. Οι γυναικες της χωρας μας μιλανε με μεγαλυτερη ανεση, που μεταφραζεται σε καλυτερη χροια. Οι αντρες οι μισοι μιλανε αναιμικα και οι αλλοι μισοι σε στυλ φανατισμενου ταξιτζη. Δεν ειναι ανατομικο προβλημα, αλλα κουλτουρας. Δεν θελω να αυτοπαινευτω αλλα καθοτι ασχολουμαι με σπορ οι πολλες αναπνοες με κανουν να μιλαω αβιαστα και με ρωτανε συνεχεια αν τραγουδαω (οχι) ή αν δουλευω υποδοχη (παλι οχι). Η σωστη βαθια αναπνοη και η χαλαροτητα ειναι το κλειδι της αξιοποιησης της χροιας στο μεγιστο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι άλλη μπάντα με τραγουδίστρια...

Έλεος... Φτάνει!

 

+ οσα θες!!!!

Αλλα δυστυχως αντρικες φωνες δεν υπαρχουν!!!

 

 

και έλεγα δεν θα το πει καποιος....  ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κραχτο παραδειγμα ο Τσιπρας. Μια χαρα φωνη εχει ΟΤΑΝ ειναι χαλαρος αλλα συνηθως σφιγγεται και παραπεμπει σε λαϊκοπωλητη.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και έλεγα δεν θα το πει καποιος....  ;D

 

Ποιο από τα δύο; ;)

 

Κραχτο παραδειγμα ο Τσιπρας. Μια χαρα φωνη εχει ΟΤΑΝ ειναι χαλαρος αλλα συνηθως σφιγγεται και παραπεμπει σε λαϊκοπωλητη.

 

Και, γενικά, σε Ανδρέα (ένας είναι ο Ανδρέας)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τον OP:

Ό,τι και να κάνετε πάντως, φροντίστε ο τραγουδιστής σας να μαθαίνει τους στίχους απέξω. Όχι άλλα ντοσιέ σε λάιβ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και, γενικά, σε Ανδρέα (ένας είναι ο Ανδρέας)

 

Ο Belew, που λεει και ο Σπυρος?  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τον OP:

Ό,τι και να κάνετε πάντως, φροντίστε ο τραγουδιστής σας να μαθαίνει τους στίχους απέξω. Όχι άλλα ντοσιέ σε λάιβ.

 

+1000

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τον OP:

Ό,τι και να κάνετε πάντως, φροντίστε ο τραγουδιστής σας να μαθαίνει τους στίχους απέξω. Όχι άλλα ντοσιέ σε λάιβ.

 

Σουπερ σημαντικο για το θεμα της χαλαροτητας (εν τελη της χροιας) επισης. Οταν τους ξερεις απ'εξω δεν εχεις το αγχος να διαβασεις, ασε που απ'την στιγμη που τους ξερεις τους αισθανεσαι πιο πολυ.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη, ψάχνετε άτομο απλά να ερμηνεύσει τα τραγούδια σας για κάποιο ντέμο/δίσκο ή μονιμο μέλος (αρκετά χρόνια συνεργασίας); Εάν θέλει ή θελήσει να βάλει την προσωπική του πινελιά στη μελωδία ή στο στίχο ή ακόμα και γενικά στο γράψιμο, κατα πόσο είστε διατεθιμένοι να συνεργαστείτε;

 

Πιστεύω για μια σοβαρή συνεργασία ίσως χρειαστεί να κοιτάξετε πρώτα τον χαρακτήρα του κάθε ατόμου και πως δένει μουσικά και σε επίπεδο επικοινωνίας, τι χημεία υπάρχει μεταξύ σας και ύστερα τα υπόλοιπα. Λίγες πρόβες πιστεύω είναι ελάχιστος χρόνος για να καταλάβεις εναν άνθρωπο, οκ αν είναι περιπτωσάρα πάω πάσο :P, πόσο μάλλον η διαδικτυακή επικοινωνία. Γιαυτό και πάντα (σε εμένα τουλάχιστον) η πρώτη επαφή ήταν το κλασικό "πάμε για ένα καφε να τα πούμε". Όπως π.χ. στο ποδόσφαιρο, δε θα έχεις την καλύτερη ομάδα αν έχεις τους καλύτερους παίχτες αλλά αυτους που συνεργάζονται καλύτερα μεταξύ τους.

 

Μια φωνή με σωστή μελέτη και θέληση μπορεί να αλλάξει σχετικά γρήγορα, ο χαρακτήρας, αν αλλάξει, χρειάζεται χρόνια.

 

Αν θες στείλε και σε μένα τα δείγματα.

 

Ψάχνουμε μόνιμο μέλος.

 

Κοιταξε, δεν εχουμε θεμα να βαλει τις ιδεες του...αρκει να συμφωνουμε με αυτες και να μας αρεσουν (και η πρωτη τραγουδιστρια μας εβαζε μερικες ιδεες, αλλα με βασικη προυποθεση να συμφωνουσαμε ολοι - συμβιβασμους δεν κανουμε ;p).

 

Καλλα ο χαρακτηρας ειναι βασικη προυποθεση. Εννοειται πως οταν μπορουσαμε να βρεθουμε απο κοντα, πρωτα για κφε πηγαιναμε ( να σπασει ο παγος και να γνωριστουμε), αλλα τις πιο πολλες φορες δεν ειναι και εφικτο. Αλλα ναι, αν ο χαρακτηρας αξιζει ειναι μεγαλο προσον.

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας το τοπικ θα ήθελα να προσθέσω κάποιες σκέψεις:

 

Γιατί ένας τραγουδιστης να έρθει σε εσας;

Για εμενα στην Ελλαδα υπάρχουν οι εξής κατηγορίες μουσικών:

- Επαγγελματιες (αυτοί που ζουν απο την μουσικη, απο Αλκινοο μέχρι Gus G)

- Eρασιτεχνες με ταλέντο (το κανουν για την κ@υλα τους αλλα δεν το βλέπουν επαγγελματικα)

- Απλοι ερασιτέχνες χωρις καποιο ιδιαιτερο ταλέντο αλλά που έχουν ρίξει δουλεια

- Άχρηστοι ερασιτεχνες

 

Οποτε θα πρέπει να διερωτηθείς που ΘΕΣ να είστε και που ΜΠΟΡΕΙΤΕ να ειστε...

 

Δηλαδή αν είμαι ένας εξαιρετικός (οχι επαγγελματιας) τραγουδιστης γιατι να έρθω σε σας;

Μόνο αν έχω κίνητρο.. ειτε χρήματα, είτε πιστεύω ότι θα πάει πολύ καλά η μπαντα (=γίνω διασημος και παρω μεταγραφη σε μεγαλύτερη μπαντα) είτε κανω επιτυχια με την μπαντα...

Η μονη περιπτωση να έρθω είναι αν δεν ξέρω ότι είμαι εξαιρετικός, που αν το μαθω, μου το πουν ή με προσεγγισουν για να πάω και σε άλλη μπαντα είναι πολύ πιθανό να βάλω την μπάντα σας σε δεύτερη μοίρα.

 

Όπως λοιπόν μας τα λες σίγουρα δεν είστε (ακόμα) στην πρώτη κατηγορία, οπότε δύσκολα θα βρείτε έναν έτοιμο/τελειο τραγουδιστη, οπότε κινηθείτε στο να βρείτε έναν ερασιτέχνη με ταλέντο.

 

Πάντως σε κάθε περιπτωση προτείνω να περιμενετε μέχρι να βρείτε τον ιδανικό γιατί δεν έχει νοημα να συμβιβαστειτε γιατί απλα θα το μετανιώσετε μετα.

 

Τέλος είναι πιο εύκολο να βρείτε τραγουδίστρια, αυτό το στηρίζω γιατί έχω την εντύπωση ότι οι ελληνίδες έχουν ποσοστιαία καλύτερες φωνές από ότι οι έλληνες, κάτι του στυλ 50% των ελληνιδων έχουν καλή φωνή ενώ 15% των ελλήνων έχουν καλές φωνές.

 

Ειμαστε ερασιτεχνες προς το παρον, οι οποιοι εχουν ριξει αρκετη δουλεια και ειναι διατεθιμενοι να ριξουν αλλη τοση για να γινουν επαγγελματιες. Τωρα περι ταλεντου φυσικα δεν μπορω να απαντησω εγω, αυτο θα το κρινουν οι αλλοι. Αν θες να σου στειλω και εσενα ενα δειγμα, να παρουμε οσο το δυνατο περισσοτερες αποψεις.

 

Καλα αυτο εννοειται, δεν περιμενουμε να ερθει ο ετοιμος επαγγελματιας τραγουδιστης. Με τι θα τον κρατησουμε; Απλα ειναι αυτο που λες, περιμενουμε εκεινον που μας ταιριαζει καλυτερα, γιατι ο συμβιβασμος ειναι μεγαλο λαθος, πιστευω.

 

Κυριως γυναικες εχουμε τεσταρει. Οσους αντρες ακουσαμε ειναι λιγο- πολυ...φαλτσοι.

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου