Προς το περιεχόμενο

Monarchy Majesty - τι λέτε για το πετρουτσοκίθαρο;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατί...δεν βλέπεται... ;D (σόρρυ που πετάγομαι σαν τσ....

 

 

άτσος...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί...δεν βλέπεται... ;D (σόρρυ που πετάγομαι σαν τσ....

 

 

άτσος...

 

Εντάξει απόψεις είναι αυτές αλλά σας βρίσκω πολύ συντηρητικούς. Ο κόσμος δε γίνεται να κολλήσει στις στρατ και στις λες πολ. Έχω και από τις δύο και μπορώ να δηλώσω με πάσα βεβαιότητα ότι ναι μεν έχουν κλασική ομορφιά αλλά έχουν και φοβερά θέματα εργονομίας. Ειδικά η λες πολ είναι ζόρι από όλες τις απόψεις.

 

Αλλά ξαναλέω, περι ορέξεος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ο Slash εφτιαξε καριερα με Les Paul και ομως στο οπισθοφυλλο της αυτοβιογραφιας του παιζει Mockingbird.  O0

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει απόψεις είναι αυτές αλλά σας βρίσκω πολύ συντηρητικούς. Ο κόσμος δε γίνεται να κολλήσει στις στρατ και στις λες πολ. Έχω και από τις δύο και μπορώ να δηλώσω με πάσα βεβαιότητα ότι ναι μεν έχουν κλασική ομορφιά αλλά έχουν και φοβερά θέματα εργονομίας. Ειδικά η λες πολ είναι ζόρι από όλες τις απόψεις.

 

Αλλά ξαναλέω, περι ορέξεος....

 

από εργονομία η στρατο είναι μακράν 1η

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από εργονομία η στρατο είναι μακράν 1η

 

Θεματα που εχει: Μεσαιος μαγνητης που εμποδιζει την πενια, πολλοι τον χαμηλωνουν για αυτο. Λεπτη ταστιερα που δεν σε αφηνει να αναπνευσεις, ειδικα αν εχεις μεγαλα χερια, και τα σηκωματα γινονται λιγο πιο δυσκολα (μικροτερη αποσταση των χορδων οδηγει σε μεγαλυτερη αντισταση. Τυρεμολο που θελει προσοχη να μην χασει κουρδισμα. Μικρο radius καλο μεν για ακκορντα, μη ιδανικο δε για σολαρισμα και σηκωματα-fretting out. Fret buzz. Δεν υπαρχει tone knob για τον bridge. Οι μι καντινι και η σι εχουν spring tree (το ελυσαν οι της Music Man με το 4+2), που σημαινει ασταθεια στο κουρδισμα. Πολλες στρατ εχουν μονο 21 ταστα (γιατι Dave Murray κι εσυ, γιατι?) που αυξανει τον κινδυνο σπασιματος της μι καντινι απο τις περιπτωσεις που θα κανεις σηκωματα τριημιτονιου για να φτασεις την πριμα μι. Με τρεις μαγνητες εχεις 7 επιλογες αλλα προσφερονται μονο 5. Οσοι λενε τελειοποηθηκε η ηλεκτρικη με την εμφανιση της Strat το '50 ειναι ρομαντικοι. :-*

  • Ευχαριστώ 1

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεματα που εχει: Μεσαιος μαγνητης που εμποδιζει την πενια, πολλοι τον χαμηλωνουν για αυτο. Λεπτη ταστιερα που δεν σε αφηνει να αναπνευσεις, ειδικα αν εχεις μεγαλα χερια, και τα σηκωματα γινονται λιγο πιο δυσκολα (μικροτερη αποσταση των χορδων οδηγει σε μεγαλυτερη αντισταση. Τυρεμολο που θελει προσοχη να μην χασει κουρδισμα. Μικρο radius καλο μεν για ακκορντα, μη ιδανικο δε για σολαρισμα και σηκωματα-fretting out. Fret buzz. Δεν υπαρχει tone knob για τον bridge. Οι μι καντινι και η σι εχουν spring tree (το ελυσαν οι της Music Man με το 4+2), που σημαινει ασταθεια στο κουρδισμα. Πολλες στρατ εχουν μονο 21 ταστα (γιατι Dave Murray κι εσυ, γιατι?) που αυξανει τον κινδυνο σπασιματος της μι καντινι απο τις περιπτωσεις που θα κανεις σηκωματα τριημιτονιου για να φτασεις την πριμα μι. Με τρεις μαγνητες εχεις 7 επιλογες αλλα προσφερονται μονο 5. Οσοι λενε τελειοποηθηκε η ηλεκτρικη με την εμφανιση της Strat το '50 ειναι ρομαντικοι. :-*

 

δεν απαντώ...διότι υπάρχουν άλλοι να σε περιλάβουν

;D

πού είναι ο σφ ρε παιδιά?

 

 

για όλα έχω απαντήσεις...αλλά ας περιμένουμε λίγο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η εργονομία και καλαισθησία είναι υποκειμενικές έννοιες όταν αναφερόμαστε σε κιθάρες. Προσωπικά παρότι ο ήχος της strat μου αρέσει με ενοχλούν κάποια πράγματα επάνω της, εργονομικά και αισθητικά. Ανήκω στην εξαίρεση που δε θεωρεί σημαντικά τα comfort contours και νιώθω καλύτερα όταν παίζω μια tele ή LP.

 

Για τη συγκεκριμένη (Monarchy Majesty) έχω την ίδια γνώμη όπως και για τις υπόλοιπες του Petrucci. Δε τη θεωρώ αποκρουστική αλλά όλα του τα μοντέλα ανήκουν για μένα στη τελευταία θέση όσο αφορά τις κιθάρες της εταιρείας, αισθητικά πάντα και εκεί τελειώνει το θέμα αφού αν δε μου αρέσει αισθητικά δεν... Βέβαια το αγαπημένο μου μπάσο τους είναι το Bongo γι'αυτό και όπως προείπα καλό είναι να θυμόμαστε ότι κάτι που αρέσει σε εμάς δεν αρέσει στον διπλανό μας. Είτε αισθητικά, είτε ηχητικά, είτε εργονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ernie Ball MusicMan John Petrucci Majesty in Gold Mine w/ Piezo

 

Ενταξει αυτο ειναι ο λευκος Power Ranger των κιθαρων.

majesty_gold.thumb.jpg.6c021b0a10ee05ad9c88a60e8c5642c1.jpg

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου