Προς το περιεχόμενο

Για αγορα ηλεκτρικης κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρα σε ολους σας.

Ας ξεκινησω.

Ειμαι 24 ετων και τα τελευταια χρονια,οσο ειμαι δηλαδη φοιτητης,ασχολουμαι οσο μπορω με την μουσικη.Ειμαι αυτοδιδακτος και δεν εχω κανενα θεωρητικο υποβαθρο.Καποια στιγμη αγορασα μια fender squier bullet strat με εναν 10αρη ενισχυτη επισης της fender.Αρχισα να μαθαινω εκει λοιπον ολα τα τραγουδια που μου αρεσαν και μου αρεσουν.Με τον καιρο αγορασα και ενα πολυεφε και εναν 15αρη ενισχυτη.Στην συνεχεια μια ακουστικη κιθαρα ενω μια περιοδο ηρθε η ανακαλυψη του ρεμπετικου για εμενα οποτε αγορασα εναν μπαγλαμα και υστερα εναν τζουρα.Αυτα οσον αφορα το τι εχει περασει απο τα χερια μου και την επαφη μου με την μουσικη.

 

Μια μερα αποφασισα να βγαλω ολες τις χορδες απο την κιθαρα μου για να τις αλλαξω και να την καθαρισω και υστερα καταλαβα οτι εκανα ενα τεραστιο λαθος,οποτε την πηγα για σεταρισμα.Ο μαστορας(αν μπορω να τον πω ετσι),μου ειπε πως υπηρχε προβλημα και οτι δεν επιανε το κλειδι ωστε να φερει το μπρατσο στην σωστη του θεση.Οποτε εγω εμεινα με μια κιθαρα που τασταρε σε καποια σημεια.Οι καιροι περιεργοι και το εισοδημα περιορισμενο οποτε η ηλεκτρικη μπηκε στην ακρη και τα παντα παιζονται πλεον στην ακουστικη.

 

Να επισημανω οτι δεν εχω ιδεα πως λειτουργει μια ηλεκτρικη κιθαρα.Δηλαδη ειμαι ο τυπος που ξερω πως να παιξω κατι αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ειναι ετσι(ξερω δηλαδη οτι αν πατησω γκαζι θα παει μπροστα το αυτοκινητο,αλλα το τι συμβαινει για να επιτευχθει αυτο,οχι,για να φερω εναν παραλληλισμο).Ειναι ασχημο αυτο για το αν θες να λες οτι παιζεις μουσικη,αλλα εμενα το αποτελεσμα με χαροποιει και αυτος ειναι και ο στοχος μου.Βεβαια αμεσα θα χρειαστω θεωρια διοτι ειναι αποθαρρυντικο να μην μπορεις να συνεχισεις ενα ριφακι που εβγαλες τυχαια ενα βραδυ στον καναπε.

 

Για να ερθω στο ερωτημα που με απασχολει κυριως(αλλα θα ηθελα και την γνωμη σας για τα παραπανω),σκεφτομαι να αγορασω μια καινουρια κιθαρα και εχω το εξης θεμα.Ποια να αγορασω ωστε να με καλυπτει και να μπορεσω καποια στιγμη να κανω και ενα live;Αρχικως το μπερδεμα μου ειναι η επιλογη βασει μαγνητων διοτι οπως ειπα πριν πλεον παιζω μονο με ακουστικη.Οσο ψαχνω στο Ιντερνετ βρισκω κριτικες και ακουω δειγματα απο πραγματα που δεν ειναι του παικτικου ενδιαφεροντος μου δηλαδη τζαζ,μπλουζ,φανκ κλπ.Αν κανεις ενα live και παιξεις απο 10 διαφορετικα συγκροτηματα θα πρεπει να εχεις 10 διαφορετικους τονους.Και εδω θελω την βοηθεια σας:

Ανακαλυψα τυχαια στο thomann μια νεα σειρα της Fender αυτην https://www.thomann.de/gr/fender_sq_affinity_jazzmaster_blk.htm και ηθελα να την αγορασω μονο λογω σχηματος και στυλ.Γενικα σκεφτομαι σε κατι απο την σειρα affinity.Σκεφτηκα και για telecaster και την κλασσικη strat.Ολες ομως εχουν διαφορετικους μαγνητες.Δεν εχω παιξει ποτε με humbucker και η jazzmaster φερει δυο.Πως να επιλεξω αυτην που θα με φερει ηχητικα κοντα σε αυτο που μου αρεσει.Γενικα το μπατζετ μου κυμαινεται μεταξυ 200-250 και την Fender την θεωρω αξιοπιστη.

 

Επισης ειχα την εξης θεωρια,οτι δηλαδη απο την στιγμη που ο ηχος θα περασει μεσα απο μια πεταλιερα λιγη σημασια εχουν οι μαγνητες καθως εκει θα φτιαξεις οτι γουσταρεις.Αλλα μου την κατεριψε ενας φιλος.

 

Επιρροες:ελληνοφωνο ροκ(σιδηροπουλος,τρυπες,ξυλινα σπαθια,μωρα στην φωτια),alternative rock(rhcp,radiohead,arctic monkeys,black keys),ρεμπετικο(ασχετο αλλα αγαπημενο),ελληνοφωνο πανκ και γενικοτερα οτι ακουω και μου αρεσει πχ metallica,manu chao,django reinhardt(δεν θα παιξω ποτε  ;D ;D ;D)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις και την οποια κατανοηση μπορω να εχω  :P :P :P O0 O0 O0 O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τον.

 

Μια μερα αποφασισα να βγαλω ολες τις χορδες απο την κιθαρα μου για να τις αλλαξω και να την καθαρισω και υστερα καταλαβα οτι εκανα ενα τεραστιο λαθος,οποτε την πηγα για σεταρισμα.Ο μαστορας(αν μπορω να τον πω ετσι),μου ειπε πως υπηρχε προβλημα και οτι δεν επιανε το κλειδι ωστε να φερει το μπρατσο στην σωστη του θεση.Οποτε εγω εμεινα με μια κιθαρα που τασταρε σε καποια σημεια.Οι καιροι περιεργοι και το εισοδημα περιορισμενο οποτε η ηλεκτρικη μπηκε στην ακρη και τα παντα παιζονται πλεον στην ακουστικη.

 

Δεν έκανες κανένα τεράστιο λάθος, αν εξαιρέσεις ότι "παραδόθηκες" πολύ εύκολα σε ένα μάστορα (τέλοσπάντων) που από άγνοια ή οκνηρία δεν μπορούσε να βοηθήσει. Εμπιστεύσου την σε κάποιον σχετικό με το αντικείμενο και άκου την εκδοχή του για το τί θα χρειαστεί και πόσο θα κοστίσει - θα είναι κάτι πολύ πιο ευχάριστο στο αυτί και την τσέπη από το να αγοράσεις καινούρια.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλώς τον στο μαγευτικό ταξίδι σπάσιμου νεύρων που λέγεται "τι χρειάζομαι / θέλω από την κιθάρα τον εξοπλισμό μου"

 

Λοιπόν,  πρώτα απ' όλα, θα έλεγα να πάρεις την κιθάρα που έχεις και να πας και σε κάποιον άλλο μάστορα.Μπορεί ο πρώτος να μην ήταν καλός, μπορεί να σου είπε κάτι που δεν κατάλαβες, μπορεί ...(fill in the gap)... αλλά με το να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη δεν χάνεις τίποτα. Ψάξε λίγο στο forum, θα βρεις αρκετές καλές προτάσεις για μάστορες.

 

Τώρα αν κατάλαβα καλά από αυτό που σου είπε ο πρώτος, έχει σκευρώσει το μπράτσο της κιθάρας σου και έχει τερματίσει και το truss rod ( "βέργα" ) οπότε δεν μπορεί να το επαναφέρει. Αν συμβαίνει αυτό, τότε μάλλον δεν σε συμφέρει να την φτιάξεις και θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για κάποια άλλη καινούργια/μεταχειρισμένη. Αλλά όπως είπα, ΑΝ είναι αυτό.

 

Τώρα για νέα κιθάρα, στην φάση που είσαι δεν πιστεύω οτι θα σε επηρεάσουν οι διαφορές στον ήχο που δίνουν οι διαφορετικοί μαγνήτες, τουλάχιστον όχι σε επίπεδο που να μην μπορείς να παίξεις κάτι που θέλεις. Πιο πολύ θα επηρεάσει τον ήχο σου ο ενισχυτής και η πεταλιέρα παρά οι μαγνήτες της κιθάρας σου. Μην παρεξηγηθώ, διαφορές υπάρχουν, αλλά δεν είναι οτι δεν μπορείς να παίξεις ότι θέλεις με κάτι από τα δύο.

 

Η jazzmaster που προτείνεις φαίνεται μια χαρά (από χαρακτηριστικά, δεν έχω παίξει με την συγκεκριμένη) και νομίζω θα σε καλύψει. Με ανησυχεί λίγο το " Neck profile: C " που λέει, δεν ξέρω αν θα σε βολέψει στο χέρι καθώς είναι λίγο πιο χοντρό από αυτό που πιθανά έχεις συνηθίσει, οπότε θα σου πρότεινα να μην πάρεις κιθάρα σε τυφλή αγορά, αλλά καλύτερα να δοκιμάσεις κάτι πριν το αγοράσεις. Επίσης στο budget σου κοίτα και μεταχειρισμένα, είναι πιο value for money και θα πάρεις κάτι ανώτερο από την αντίστοιχη τιμή σε καινούργιο.

 

Όπως και να έχει, αν πραγματικά ασχοληθείς με την κιθάρα ότι και να πάρεις τώρα λογικά σε μερικά χρόνια θα θες κάτι διαφορετικό, οπότε τότε που θα έχεις καταλήξει τι σου αρέσει, τι δεν σου αρέσει και τι σου λείπει από την κιθάρα σου, κοιτάς για κάτι άλλο πιο στοχευμένα.

 

Τέλος αν θες να κοιτάξεις προς live μεριά, μάλλον θα χρειαστείς κάποιον άλλο ενισχυτή. Τα 15 watt (υποθέτω transistor και όχι λάμπα) δεν σου φτάνουν αν παίξεις δίπλα σε drummer, δεν θα ακούγεται τίποτα. Ένας καλύτερος ενισχυτής με καλύτερα ηχεία θα σου κάνει μεγάλη διαφορά και στον ήχο σου, οπότε έχε το και αυτό κατά νου.

 

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε έμπλεξα παραπάνω.  ;D

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ανησυχεί λίγο το " Neck profile: C " που λέει,

 

να μην σε ανησυχει καθολου,το 90% των κιθαρωνΕ εκει εξω εχουν το "middle of the road"  C shape μπρατσο,το οποιο "ολα τα σφαζει και ολα τα μαχαιρωνει" μια και ταιριαζει ΠΑΝΤΟΥ.

 

το πιο πιθανο ειναι να εχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο σχημα με την Bullet.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην σε ανησυχει καθολου,το 90% των κιθαρωνΕ εκει εξω εχουν το "middle of the road"  C shape μπρατσο,το οποιο "ολα τα σφαζει και ολα τα μαχαιρωνει" μια και ταιριαζει ΠΑΝΤΟΥ.

 

το πιο πιθανο ειναι να εχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο σχημα με την Bullet.

 

@Giannos24 : αγνόησε αυτό που είπα για το C Shape, listen to the fender guru Superfunk, ξέρει τι λέει.  :)

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανεφερες ότι το budget ειναι περιορισμένο θα σου πρότεινα αυτή:

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_st_62_mn_bk_vintage_series.htm

 

Μια χαρα κιθαρουλα να κάνεις τη δουλειά σου. γιατι να πας σε ακριβότερο μοντέλο;  και δίνεις και 50 ευρω για "service" και παλι φθηνοτερα εισαι απο την jazzmaster....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εγώ προτείνω να κινηθείς προς ηλεκτρική με δύο μαγνήτες  (άρα τρεις βασικούς ήχους) και σε λογική μονών όπως τα μοντέλα που ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Αφού επιβεβαιώσεις ότι :

 

Η υπάρχουσα κιθάρα σου δεν επισκευάζεται-ρυθμίζεται σε κόστος που αντέχεις.

Η υπάρχουσα κιθάρα σου επισκευασμένη δεν σε καλύπτει κατόπιν συγκρίσεως .

 

Αράζεις , φτιάχνεις καφέ και πάνω δεξιά εκεί που γράφει search , γράφεις λέξεις, που στο μυαλό σου, έχουν σχέση με κιθάρες. Η αναζήτηση θα σου φέρει πολλά θέματα. Πάρα πολλά. Θα διαβάσεις πολλές όμορφες σκέψεις , πολλές μπαρούφες και αρκετά πιπεράτα. Εκτός της αρθρογραφίας που είναι κόποι χρόνων και μεστή εμπειρία υπάρχουν και γόνιμες διαφωνίες.

 

Μην προσπαθήσεις να ανακαλύψεις τον τροχό (στη λέξη τροχό βάλε όποια λέξη μουσικής τεχνολογίας θες). Μάθε πως τον χρησιμοποιούν και κάνε τα κουμάντα σου.

 

Αφού βαρεθείς, κοίτα στις αγγελίες τι πωλείται και τι ανταλλάσσεται στην ελληνική αγορά. Για να έχεις μια άποψη ένα πλαφόν.

 

Μετά, μια ωραία μέρα πας σε ένα ή μερικά μαγαζιά και πιάνεις μυρίζεις κοιτάς αγκαλιάζεις τα έγχορδα. Ότι και να σου πω, αν το ζύγισμα δεν σου κάνει......αν , αν, αν.

 

Και το σημαντικότερο. Να την βλέπεις και να γουστάρεις  να  παίξεις μουσική.

 

Καλώς ήρθες      ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαστορας σου ειπε οτι δεν επιανε το κλειδι για να το φερει στη σωστη του θεση....εγω καταλαβαινω οτι εχει φαγωθει το κεφαλι απο το truss rod (μηπως το σκαλισες με ΛΑΘΟΣ αλενάκι;).Υπαρχουν πατεντες να το "πιασει" ενα ισως μεγαλυτερο κλειδι η ισως βαζοντας στο σωστο αλενακι χατροταινια ετσι ωστε να σφηνωσει στο ξεκ#$#@μενο κεφαλι και να γυρισει....αν δεν πιανει αυτο υπαρχουν και αλλες πατεντες αλλα παμε αλλου μετα.Μπορεις να στειλεις μια φωτο απο το truss rod να δουμε τι παιζει;Δοκιμασε να την πας και σε αλλο μοστορα οπως σου ειπαν και οι αλλοι.Η ολη κουβεντα γινεται μπας και το σωσεις το οργανο...και την τσεπη σου!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου