Προς το περιεχόμενο

Μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξω nut.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

εγω δεν καταλαβαίνω το εξής.

έστω 3 ετών η squier

γιατί άρχισε ξαφνικά το νατ να τρίζει?

αν είχε θέμα θα γινόταν απ την αρχή.

Οι χορδές μεσα στο σλοτ του νατ δεν ζορίζουν τίποτα.

κάνω λάθος?

Χωρίς να είμαι ειδικός, πιστεύω ότι συμβαίνει καμιά φορά με τα πλαστικά/κακής ποιότητας νατς. Με τον χρόνο τρίβονται ή σπάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδές μεσα στο σλοτ του νατ δεν ζορίζουν τίποτα.

Φυσικά και ζορίζουν το πλαστικό, το οποίο (ανάλογα και με την ποιότητα βέβαια) όλο και "γδέρνεται" από την τριβή με τις χορδές, και την πίεση που αυτές του ασκούν.

 

Επίσης το υλικό "ξεραίνεται" σιγά σιγά (εξαρτάται από το υλικό).

 

Μου έχει τύχει, να σπάσει το nut της κλασσικής (πολύ παλιό), νύχτα καλοκαιριού (με πολύ μεγάλη θερμοκρασία και υγρασία) ενώ κοιμόμουν, και να φύγει κομμάτι στο πάτωμα.

 

Μόνο το νταγκ άκουσα, και το βρήκα την επόμενη μέρα, και την κιθάρα με δύο χορδές στον .... αέρα. :)

 

Ήταν το πρώτο nut που άλλαξα μόνος μου, και μετά ακολούθησαν η SG (Gibson) στην οποία η μι καντίνι κουδούνιζε ανοιχτή (με κάποια χρόνια χρήσης) ενώ οι άλλες ήταν οκ, και το σκάφος που είχε κακοκομμένο nut από την αρχή.

 

Έχω επίσης την εντύπωση (μπορεί να κάνω λάθος) ότι όσο πιο παλιές είναι οι χορδές, τόσο περισσότερο φθείρουν το nut (όπως και τα τάστα).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια περίπτωση το nut να ήταν έτσι από την αρχή και να μην ενοχλούσε, και να το πρόσεξες τώρα που μπορεί λόγω αλλαγής του καιρού και της θερμοκρασίας να πήρε το μπράτσο ελαφρά ανάποδα  ιδιαίτερα όταν η κιθάρα έχει ρυθμιστεί με χαμηλό action ;D

Μου έχει συμβεί και το γνωρίζω από πρώτο χέρι

Να συμβεί αυτό λόγω αλλαγής κλειδιών δεν ειναι πιθανό

 

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη σε αγχώσω αλλά υπάρχει και το κακό σενάριο. Αλλά ας το δει πρώτα ο τεχνικός...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου