Προς το περιεχόμενο

Έχουν νόημα τα Full Length το 2017;


Rhino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Προσωπικά άκουγα "ολοκληρωμένα έργα", εννοώντας άλμπουμ βινυλίου, κάθε απόγευμα στην αναπαυτική πολυθρόνα, στημένη 2,5 μέτρα απέναντι απο το προσεκτικά επιλεγμένο ηχητικό μου σύστημα. Οχι πλέον. Για διάφορους λόγους. Δεν ξέρω πόσοι το κάνουν σήμερα...

 

Εγώ!  ::)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ!  ::)

Τι, ξέρεις πόσοι το κάνουν σήμερα? ;D ;D ;D

 

 

Πάντως άλλη είναι η τέχνη της φωτογραφίας, άλλη του κινηματογράφου, άλλη της αρχιτεκτονικής, άλλη της διακόσμησης, άλλη της μουσικής.

 

Πολλές φορές αυτές οι μοορφές τέχνης συνδυάζονται, έτσι ώστε να είναι δυνατή η συμμετοχή περισσότερων αισθήσεων (και με πολλαπλά ερεθίσματα), πράγμα που εντείνει την αντίληψη του δέκτη.

 

Όμως ... το όλο θέμα είναι ο σκοπός του δημιουργού.

Άλλο είναι το soundtrack και άλλο είναι η σύνθεση μουσικής που δεν υπάρχει εξαρχής ο σκοπός να συνοδευτεί (ή να συνοδεύσει) με κινούμενη εικόνα.

 

Το όλο πράγμα έχει να κάνει με την αίσθηση της ακοής, και με το τι μπορούν οι ήχοι (δομημένοι από τον συνθέτη) να μας κάνουν να νιώσουμε, μέσω της εμπλοκής της φαντασίας, και γιατί όχι, και του ασυνείδητου.

 

Αν θέλουμε να συνοδεύει και η εικόνα το δημιούργημα (για μεγαλύτερη ένταση του αισθητικού μηνύματος), θα πρέπει να το λάβουμε υπόψιν μας κατά την σύνθεση αφήνοντας χώρο και για την εικόνα (ως αισθητική λήψη από τον δέκτη).

 

Δεν μπορείς πχ. να πυροβολείς δυό αισθήσεις ταυτόχρονα χωρίς να υπάρχει από πριν το κατάλληλο υπόβαθρο.

 

Όσο για τις οπτικοποιήσεις κλασσικών έργων, μου φαίνονται όπως η πρόσθεση σ΄αυτά κάποιου ρυθμικού μπητ για να ... εκσυγχρονιστούν.

 

Απλά η γνώμη μου. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Και έρχεται το ερώτημα: κάνεις λάιβ και τότε τί έχεις να 'σπρώξεις' στον πάγκο του merchandise...;

 

  Σήμερα ίσως είναι προτιμότερο να επενδύεις σε βίντεο κλιπ κλπ όταν έχεις ένα ποσό που σε βγάζει μόνο μέχρι ένα άλμπουμ, ούτως ώστε να διαφημιστείς. Αν μπορείς να το διατηρήσεις on (low) budget , diy, youtube καταστάσεις κατ'εμέ ακόμα καλύτερα. Αλλά το άλμπουμ έρχεται μετά πιστεύω μόνο και μόνο αυτού που έγραψα στην αρχή. 

  Απλά, όπως και σε άλλες δουλειές, είναι ωραίο όταν επενδύει κάποιος λίγο λίγο  ζυγίζει και τα πράγματα και έχει και μια αίσθηση αν τα λεφτά 'πιάνουν τόπο'. Είναι κι αυτό ένα κριτήριο. 

 

  Σίγουρα μια τάση σήμερα είναι και το ντοκυμαντέρ-του-πως-γραφτηκε-κάτι και πιστεύω θα γίνει μαζικό φαινόμενο στη μουσική αν δεν έχει γίνει ήδη.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

 

Δεν μπορείς πχ. να πυροβολείς δυό αισθήσεις ταυτόχρονα χωρίς να υπάρχει από πριν το κατάλληλο υπόβαθρο.

 

 

 

+1000

Εμένα με «εκνευρίζει» και το αντίστροφο,

Θέλω να δω ένα video (ένα ντοκιμαντέρ, μια αποκατάσταση ενός παλιού αυτοκίνητου,  μια συλλογή από κιθάρες…..οτιδήποτε) και τσουπ….το «ντύνουν» με μουσική..... και με ΕΝΟΧΛΕΙ. ΠΟΛΥ.

Δεν μπορώ να εστιάσω ούτε στην εικόνα, ούτε στο νόημα.

 

 

Αν θέλουμε να συνοδεύει και η εικόνα το δημιούργημα (για μεγαλύτερη ένταση του αισθητικού μηνύματος), θα πρέπει να το λάβουμε υπόψιν μας κατά την σύνθεση αφήνοντας χώρο και για την εικόνα (ως αισθητική λήψη από τον δέκτη).

 

 

 

 

+1000 Επίσης

Για τον ίδιο λόγο με ενοχλεί η μουσική…..στο γυμναστήριο, στο εστιατόριο, στο καφέ...

 

Θέλει πολύ "τέχνη" για να συνδυάσεις περισσότερες τέχνες, και μπορεί με τον συνδυασμό να το κανεις ακόμα χειρότερο  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έρχεται το ερώτημα: κάνεις λάιβ και τότε τί έχεις να 'σπρώξεις' στον πάγκο του merchandise...;

 

Για αρχή έχεις να σπρώξεις πολλά στο ίδιο το λάηβ με οπτικοποίηση σε video wall ή ακόμα και σε ολογράμματα αν μπορείς και θέλεις! Για το merch άντε και δίνεις cd. Ποιός θα το ακούσει; 4 στους 10; το πολύ, κατ'εμέ. Okay, θα συμφωνήσω ότι φαίνεται ωραία έξω, ότι δίνεις κάτι ολοκληρωμένο, αλλά μετράνε τόσο πολύ αυτά όταν οι ίδιοι που αγόρασαν το cd θα προτιμήσουν ουκ ολίγες φορές να ακούσουν στα γρήγορα απο YT/Bandcamp/Soundcloud και όλα τα υπόλοιπα; Συνοψίζω λέγοντας ότι μπορεί η μουσική βιομηχανία να περνάει κρίση αλλά ευτυχώς η δημιουργικότητα του μουσικού φαίνεται να είναι ανεξάντλητη και είναι κρίμα να μπαίνει σε καλούπι λόγω του μέσου που θα προσφέρει το έργο.

 

 

Διάβασα προσεκτικά τις απαντήσεις πιο πάνω και συμφωνώ ταυτόχρονα σε πολλά που εξαρχής φαίνονται αντικρουόμενα. Τι να πω, ευχαριστώ που παραθέσατε τις απόψεις σας μέλη πολύ πιο έμπειρα από εμένα και είδα ότι και άλλοι έχουν τις ίδιες ανησυχίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν το ερώτημα είναι τι θα κάνει μια σύγχρονη μπάντα/solo καλλιτέχνης, video ή όχι, φυσικά η απάντηση είναι, ΝΑΙ, να κάνει.

Καμιά φορά το extra περιτύλιγμα είναι…απλά περιτύλιγμα , σαν να χρυσώνεις ένα χάπι……καμία φορά είναι ενα ακόμα extra…που boosta-ρει to αρχικό-βασικό προϊόν.

Φυσικά δεν είναι κακό, και αν υπάρχει η δυνατότητα, μόνο να προσθέσει μπορεί.

 

Αν το ερώτημα είναι αν γενικά χρειάζεται στη μουσική οπτικοποίηση, η απάντηση μου είναι κατηγορηματικά ΟΧΙ,.

 

Ο Frank (Sinatra) δεν θέλει κανένα video για να τον ακούω ΟΛΗ μέρα. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ερώτημα είναι τι θα κάνει μια σύγχρονη μπάντα/solo καλλιτέχνης, video ή όχι, φυσικά η απάντηση είναι, ΝΑΙ, να κάνει.

 

Αν το ερώτημα είναι αν γενικά χρειάζεται στη μουσική οπτικοποίηση, η απάντηση μου είναι κατηγορηματικά ΟΧΙ,.

 

Το ερώτημα ήταν το 1ο ξεκάθαρα, ίσως να μη το διατύπωσα σωστά! Πάντως συμφωνώ 100% σ'αυτο που λες για τη μη οπτικοποίηση, γι'αυτό και σε ρώτησα εξαρχής  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα τίθεται (γενικώς) επειδή είμαστε στην ένδοξη εποχή του youtube, του κοινού με attention span ψυχωτικού μπαμπουίνου και του κυκλώνα των απείρων πληροφοριών που βομβαρδίζει τον ακροατή/θεατή.

Είναι καλή marketing κίνηση το να κάνεις ένα βίντεο αντί του ν'ανεβάσεις απλά το τεμάχιο με την εικόνα του εξωφύλλου στο youtube; Σαφώς, γιατί, όπως έχει αποδειχθεί, το κοινό -χρειάζεται- να εστιάσει κάπου εκτός της μουσικής. Ειδικά αν η μουσική δεν του είναι ήδη οικεία, σπάνια (πιστεύω) θα κάτσει να προσέξει τι παίζει, πως ακούγεται κτλ. Αν δεν του κάνει και πολύ κούκου, μισό με ένα λεπτό θα το κρατήσει και αν, και πάμε στο επόμενο.

 

Βγάζει μια μπάντα τεμάχιο, ανεβάζει playthroughs από κάθε μέλος, ανεβάζει video clip, animations, ότι μπορεί.

 

Επίσης, δεν μπορώ να μην το πω.

 

Rhino: Cultural findings of noiz for make benefit great band cargo lift

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rhino: Cultural findings of noiz for make benefit great band cargo lift

;D

 

Μια μέρα θα παρακαλάς για ένα κάστομ όργανο θνητέ...  O0

 

Πάντως αυτό με το ότι "βομβαρδιζόμαστε" απο πληροφορίες δε το καταλαβαίνω, αλήθεια. Όταν πας στο μανάβικο έχει 100 διαφορετικά φρούτα και λαχανικά (και ντομάτες) αλλά δε σε αναγκάζει κανείς να τα αγοράσεις ή να τα δοκιμάσεις όλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου