Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια φίλοι! GAS-ώθηκα!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η af 125 απο οτι βλεπω φοραει αυθεντικους Ibanez Super '58 μαγνητες!!

απιστευτο deal (& εκπληκτικοι μαγνητες!) 8O

 

 

Και η 105 αυτούς φοράει. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τελικα από που θα την παραγγείλεις; Ιαπωνία;

 

Όχι αλλά από το γνωστό μαγαζί...

 

:lol: :lol:

 

Η τιμή ξεφεύγει λίγο βέβαια (777¤) από το αρχικό μου budget αλλά πιστεύω ότι αξίζει τα παραπάνω χρήματα.

 

Το κακό είναι ότι θα είναι διαθέσιμη μετά τις 14/02...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλά από το γνωστό μαγαζί...

 

:lol: :lol:

 

Η τιμή ξεφεύγει λίγο βέβαια (777¤) από το αρχικό μου budget αλλά πιστεύω ότι αξίζει τα παραπάνω χρήματα.

 

Το κακό είναι ότι θα είναι διαθέσιμη μετά τις 14/02...

 

Αχά, ξύπνησε και ο καμμένος. :P :lol: :lol: :lol:

 

Ηλία, όπως λέγαμε και χτες, τα +100 ευρώ είναι για τη μόστρα, όμως σε κάποιες περιπτώσεις τα δίνεις και τα παραδίνεις :wink:

 

Ειδικά το spalted maple, είναι τελείως μοναδικό, αν θυμάσαι είχε παρουσιάσει ο Jam το καπάκι της Huber του, που είναι τέτοιο ξύλο. :wink:

 

Τα σχέδια που κάνει, δεν πρόκειται να τα έχει άλλη κιθάρα από τη δική σου (ακόμα και από το ακριβώς διπλανό κομμάτι ξύλου να το κόψουν το καπάκι, πάλι θα έχει διαφορές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης λαβε υποψιν σου οτι η γεφυρα ΔΕΝ ειναι σταθερη' date='οποτε ισως φρικαρεις λιγακι κατα τη διαρκεια του σετ απ,αλλα δεν ειναι τιποτα θα συνηθισεις (παντως αν βαλεις εννιαρες θα ταλαιπωρεισαι συνεχεια με τη γεφυρα,μια και δεν θα μενει σταθερη απο την χαμηλη πιεση των χορδων,αρα θα βαλεις εντεκαρες για να μην κουνιεται τιποτα :lol: )[/quote']

 

Καλά δεν είχα σκοπό να βάλω 9-άρες (ειδικά αν έχει short scale και δεν είναι σαν τις Fender) αλλά να σου πω την αλήθεια με απασχολεί λίγο το θέμα του σεταρίσματος...

 

Δηλαδή τι πρόβλημα θα συναντήσω στο setup? :?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχέδια που κάνει' date=' δεν πρόκειται να τα έχει άλλη κιθάρα από τη δική σου (ακόμα και από το ακριβώς διπλανό κομμάτι ξύλου να το κόψουν το καπάκι, πάλι θα έχει διαφορές).[/quote']

 

Καλά κι αυτό είναι λίγο κόλπο marketing πιστεύω...

 

Δηλαδή ποιο κομμάτι alder ή ash είναι πανομοιότυπο με το διπλανό του?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κι αυτό είναι λίγο κόλπο marketing πιστεύω...

 

Δηλαδή ποιο κομμάτι alder ή ash είναι πανομοιότυπο με το διπλανό του?

 

Σίγουρα, αλλά το ash και το alder λίγο πολύ έχουν την ίδια 'γεωμετρία' στα σχέδιά τους. Το spalted είναι πιο απρόβλεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο προβλημα ειναι οτι κατα την αλλαγη των χροδων "μπορει" να μετακινηθει ολη η γεφυρα και να χρειαστει ξανα να "βρεις" το intonation,oποτε θα τις αλλαζεις μια-μια και προσεκτικα,μπορεις βεβαια και να "κολλησεις" τη γεφυρα (με βιδες ή κολλα) στο σημειο που ιντοναρει τελεια & να ξεμπερδευεις (μη το κανεις ΕΣΥ βεβαια αυτο :lol: ....το πολυ πολυ στο φτιαχνω εγω οταν κατεβεις :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι βάζουν επίτηδες bridge από rosewood για πιό ζεστό ήχο;

Πάντως ένας φίλος που έχει μια epiphone (sheraton νομίζω...) ΕΦΤΙΑΞΕ μόνος του μια γέφυρα στυλ tune-o-matic αλλά με σελάκια ρυθμιζόμενα (όπως στις fender) μασίφ από κράμα φωσφορούχου μπρούντζου! Σε μηχανουργείο δούλευε ο άνθρωπος, είχε και τις γνώσεις, οπότε...

Μιλάμε η κιθάρα απογειώθηκε με αυτήν την γέφυρα!!!

 

 

 

(edit: λάθος μου, δεν ήταν sheraton, joe pass emperor ήταν!)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι βάζουν επίτηδες bridge από rosewood για πιό ζεστό ήχο;

 

Να υποθέσεις. :wink:

 

Στην AF-105F (αυτή με τον έναν μαγνήτη) ξέρω ότι δίνουν και ανταλλακτική γέφυρα από rosewood αποκλειστικά! (δηλαδή αντικαθιστά τα μεταλλικά σελάκια με μονοκόμματο κομμάτι rosewood' date=' κάτι σαν τις ακουστικές.

 

Πάντως ένας φίλος που έχει μια epiphone (sheraton νομίζω...) ΕΦΤΙΑΞΕ μόνος του μια γέφυρα στυλ tune-o-matic αλλά με σελάκια ρυθμιζόμενα (όπως στις fender) μασίφ από κράμα φωσφορούχου μπρούντζου! Σε μηχανουργείο δούλευε ο άνθρωπος, είχε και τις γνώσεις, οπότε...

Μιλάμε η κιθάρα απογειώθηκε με αυτήν την γέφυρα!!!

 

Να μας τον γνωρίσεις το φίλο σου, αν είναι ανύπαντρος του έχω και κάτι καλές κοπέλες να του προξενέψω. 8) 8) :oops: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ανύπαντρος είναι! Αλλά τώρα είναι κρήτη και άγνωστο πότε θα επιστρέψει... :roll: Βέβαια δεν του είπα για την προσφορά σου ακόμα...

Any pics mate??? 8)

 

Χωρίς πλάκα, την είδε την γέφυρα ο δάσκαλος του (είναι γνωστός jazzίστας από ότι μου είπε, νομίζω Γεωργίου λέγεται, έχει βγάλει και cd κλπ, αλλά εγώ τι ξέρω από αυτά, ένας ευαίσθητός κάφρος είμαι κλπ κλπ κλπ) και έπαθε πλάκα!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου