Προς το περιεχόμενο

Live Sound


jobest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτημα, μπορεί μια μπάντα εύκολα να φτιάχνει ήχο μόνη της σε live στο 'πατάρι' για το δικό της monitoring ανεξάρτητο του ήχου FOH; Τουλάχιστον σε μικρούς χώρους (μπαρ/club/σκηνές) και μέχρι 4-5 άτομα μπάντα; Τι θα χρειαζόταν για κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αμέεεεε... πια δεν χρειάζονται και πολλά...

 

ένα καλό self monitoring με χειρισμό που θα σέβεται και τον εκάστοτε "γείτονα" συμπαίκτη... ::)

 

ένα καλό foh mirror monitoring με 2 full range μόνιτορ να σας κοιτάνε για να ξέρετε ανά πάσα στιγμή τι βγαίνει κάτω και να κρατάτε το σωστό balance (σε συνεργασία με τον ηχογλύφτη) στην ηχητική συνισταμένη που ΠΡΕΠΕΙ να φτάνει στον θεατή (σύμφωνα με ότι έχετε προαποφασίσει ενορχηστρωτικά)...

 

και τέλος και κυριότερο μια πειθαρχημένη μπάντα με μέλη που γνωρίζουν (και σέβονται) το ότι δεν παίζει ο καθένας μόνος του στο εφηβικό του δωμάτιο, για να έχουν και νόημα τα παραπάνω...  ;) 8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, δηλαδή για καλό self monitoring τι εξοπλισμό θα χρειαστεί να έχουμε στο πατάρι για να ρυθμίζουμε μόνοι μας τις εντάσεις μας όπως τις θέλουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οι λύσεις είναι πάμπολες και εξαρτώνται από τα χρήματα που μπορεί ο καθείς σας να διαθέσει και το προσωπικό υποκειμενικό σας κριτήριο ως προς την εργονομία και τον ήχο...

 

μια πολύ καλή near field λύση για μένα αν σε ενδιαφέρει η γνώμη μου, είναι το TC-Helicon VoiceSolo FX150... φθηνό (γι αυτά που προσφέρει), εργονομικά άψογο, καλόηχο και με πολλές δυνατότητες "συνδεσιμότητας"...

 

VoiceSolo FX150 | TC-Helicon

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου