Προς το περιεχόμενο

solid state amp με fx loop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλά η συγκεκριμένη σειρά Pod HD έχει ένα εξαιρετικά βολικό feature που μπορείς να απενεργοποιείς τις προσομοιώσεις ενισχυτών και να χρησιμοποιείς μόνο τα εφφέ της (dist - mod - reverb - delay κτλ - σαν την Μ9-Μ13), οπότε παίρνεις τον ήχο σου από τον ενισχυτή και απλά προσθέτεις πάνω οτι εφφέ θέλεις, τα οποία μάλιστα έχουν και πολύ καλή ποιότητα. Αν το κάνεις και με 4CM μπορείς να τα έχεις και σε pre/post θέση και είσαι αρχηγός..

 

+1000

 

OΛΕΣ οι πεταλιερες "πανε" ΜΙΑ ΧΑΡΑ με λαμπατους ενισχυτες φτανει να απενεργοποιησεις τις καμπινες και τους "ενισχυτες" τους και να χρησιμοποιεις ΜΟΝO τα εφε τους (αν και αν εισαι μαγκας μπορεις να χρησιμοποιησεις και τους "ενισχυτες" τους σαν "πεταλια".... η ΠΟΙΟΤΗΤΑ των εφε τους ειναι πλεον ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ.

 

 

ρωτηστε τον ΘΕΟ αν δεν το πιστευετε  ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

-Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις πλήκτρα γιατί μπορείς να παίζεις όλα τα παραπάνω

OP: Ναι κι εγώ αυτό σκεφτόμουνα, τελικά θα πάω για πλήκτρα. Τι μου προτείνετε?

-...

- Ότι κάνεις με τα πλήκτρα, μπορείς να το κάνεις με υπολογιστή και ακόμα καλύτερα.

 

- OP: Δηλαδή να πάρω Laptop? Για ρίξτε καμιά ιδέα.

- I7 που είναι δυνατό και 16 giga μνήμη

- Άσε τα windows και πάρε mac να σωθείς αλλιώς θα κάνεις format δύο φορές το χρόνο.

- Μόνο Linux φίλε.

- OP: Θα μπορώ να παίζω κιόλας?

- Άμα θέλεις να παίζεις, πάρε ρε φίλε ένα φθηνό τρανζιστοράτο ενισχυτή να ξεμπερδεύεις, τι μας πρήζεις?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΡ: Γεια σας θέλω να αγοράσω ενισχυτή τρανζίστορ να τον ταιριάξω με την πεταλιέρα μου.Τι μου προτείνετε?

-Πάρε τον τάδε

-Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε εκείνον

-Πάρε λαμπάτο

-Πούλα την πεταλιέρα αν πάρεις λαμπάτο

-Καλύτερα άλλαξε μαγνήτες

-Παίζε με πιο χοντρές χορδές

-Αν παίζεις με πιο χοντρές καλύτερα πάρε άλλη κιθάρα

-Αν είναι να παίζει με πιο χοντρές χορδές καλύτερα να πάρει μπάσο

OP: Α ωραία γιατί μου αρέσει να παίζω ρυθμική οπότε πάω για μπάσο

-Ναι αλλά αν σου αρέσει ο ρυθμός τότε άσε το μπάσο και πάρε ντραμς

-Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις πλήκτρα γιατί μπορείς να παίζεις όλα τα παραπάνω

OP: Ναι κι εγώ αυτό σκεφτόμουνα, τελικά θα πάω για πλήκτρα. Τι μου προτείνετε?

-...

 

 

Σχόλιο 1 -> Lol

 

Σχόλιο 2 -> είναι το αντίστοιχο του  "σπίτι μου έχω μια σφηγκοφωλιά και θέλω να πάρω δυναμίτη για να την ανατινάξω, τι φυτίλι να πάρω"

 

..ε δεν θα πεις στον άνθρωπο οτι υπάρχουν και άλλες λύσεις...?

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μη διακόπτω το Comedy Club αλλά οι HD πεταλιέρες είναι κατασκευασμένες για να δουλεύουν σε FRFR συστήματα. Το γεγονός ότι μόνο μία της σειράς, η 500άρα έχει το feature να την μεταμορφώνεις σε ένα υποδεέστερο μηχάνημα ΜΠΑΣ και δουλέψει καλύτερα με έναν λαμπάτο μάλλον υποστηρίζει την άποψή μου.

 

Τεσπαν ακόμα και έτσι η πείρα μου από τις HD (έχω την 300 και έχω τεστάρει εκτενέστατα 500άρα φίλου) λέει ότι η HD σε λαμπάτο είναι τζάμπα λεφτά και ταλαιπωρία.

 

Αλλά οκ YMMV - δοκίμασε την με όπoιον λαμπάτο πάρεις και τα ξανασυζητάμε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μη διακόπτω το Comedy Club αλλά οι HD πεταλιέρες είναι κατασκευασμένες για να δουλεύουν σε FRFR συστήματα. Το γεγονός ότι μόνο μία της σειράς, η 500άρα έχει το feature να την μεταμορφώνεις σε ένα υποδεέστερο μηχάνημα ΜΠΑΣ και δουλέψει καλύτερα με έναν λαμπάτο μάλλον υποστηρίζει την άποψή μου.

 

Τεσπαν ακόμα και έτσι η πείρα μου από τις HD (έχω την 300 και έχω τεστάρει εκτενέστατα 500άρα φίλου) λέει ότι η HD σε λαμπάτο είναι τζάμπα λεφτά και ταλαιπωρία.

 

Αλλά οκ YMMV - δοκίμασε την με όπoιον λαμπάτο πάρεις και τα ξανασυζητάμε.

 

Εχμ...βασικά όχι..  ;D

 

Η σειρά  HD φτιάχτηκε για να δουλεύει μαζί με τους DT ενισχυτές σαν μέρος του  "Dream Rig". ΑΛΛΑ παρ' όλα αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν άψογα με FRFR συστήματα, σε καταστάσεις DI σε κονσόλα, σαν κάρτα ήχου για υπολογιστή, σε σύνδεση με ενισχτυτή στο effects loop ώστε να βγαίνουν μόνο από το τελικό στάδιο και φυσικά σαν effects only - το έχω κάνει άπειρες φορές με εξαιρετικά αποτελέσματα. Επίσης αυτή η επιλογή υπάρχει σε όλα τα μοντέλα της σειράς (έχω την 400άρα και μια χαρά το κάνει).

 

On the downside που λένε και στο χωριό μου, θέλει αρκετό διάβασμα και πειραματισμό για να βγάλεις τον ήχο που θέλεις (studio/live modes, εσωτερικές ρυθμίσεις κτλ κτλ).  Χωρίς παρεξήγηση ελπίζω, το οτι εσύ δεν κατάφερες να φτιάξεις τον ήχο που σου αρέσει, ή πιο σωστά το οτι εσένα δεν σ'αρέσει ο ήχος που βγάζει, δεν σημαίνει οτι δεν κάνει για αυτό που την θέλει ο φίλος μας.

Αλλά και πάλι, αυτή είναι απλά η γνώμη μου, το ίδιο σεβαστή με την δικιά σου.

 

Πολύ φιλικά  :)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά  HD φτιάχτηκε για να δουλεύει μαζί με τους DT ενισχυτές σαν μέρος του  "Dream Rig".

 

Nope!

Η σειρά HD έχει ΤΟ OPTION να συνδέεται με τους DT ενισχυτές ΑΛΛΑ φυσικά ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ για να δουλεύει με δεκάδες χιλιάδες συστήματα παγκοσμίως που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ με τους DT ενισχυτές.

Εκτός και αν θες να πεις ότι το focus μιας τεράστιας εταιρείας όπως η Line 6 ήταν πρωταρχικά ένα υποσύνολο πελατών οι οποίοι είχαν αγοράσει ΚΑΙ τους DT ενισχυτές ΚΑΙ θα έσκαγαν κι άλλα για να πάρουν πεταλιέρα. Το οποίο φυσικά δεν έχει καμία λογική από πλευράς μάρκετινγκ.

 

ΑΛΛΑ παρ' όλα αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν άψογα με FRFR συστήματα, σε καταστάσεις DI σε κονσόλα, σαν κάρτα ήχου για υπολογιστή, σε σύνδεση με ενισχτυτή στο effects loop ώστε να βγαίνουν μόνο από το τελικό στάδιο και φυσικά σαν effects only - το έχω κάνει άπειρες φορές με εξαιρετικά αποτελέσματα. Επίσης αυτή η επιλογή υπάρχει σε όλα τα μοντέλα της σειράς (έχω την 400άρα και μια χαρά το κάνει).

 

Πρώτον να καταγραφεί ότι θεωρώ πως το να αγοράσεις μια HD για να τη χρησιμοποιείς ως εφεδιέρα είναι πέταμα χρημάτων.

 

Τώρα για τη λύση του FX only στο effects loop του ενισχυτή σου υπάρχουν κάποια θέματα:

 

Α. Αν έχεις την HD300/400 (ξέρω ότι ο OP έχει την 500άρα αλλά αρχίσαμε ακαδημαϊκή συζήτηση για HD) και τη χρησιμοποιείς σε κλειστό effects loop (δηλαδή μετά τη λαμπάτη προενίσχυση) με FX only, πέρα της απενεργοποίησης των amp, cab και mic sims, χάνεις και τις παραμορφώσεις επειδή αυτές οι πεταλιέρες δεν σου δίνουν τη δυνατότητα για το 4 cables method. Άρα έχεις μόνο modulation και time effects. Με το 4cm της 500άρας δεν έχεις πρόβλημα, αλλά και πάλι βάζεις τη Mercedes να κάνει δουλειά που μπορεί να κάνει και Fiat (δλδ αποκλείεις amp, cab και mic sims).

 

B. Αν έχεις την HD300/400 σε ανοιχτό effects loop (δλδ καρφώνοντας την στο Return και απενεργοποιώτας το Send), αναγκάζεσαι πέρα από των amp sims να χρησιμοποιήσεις και τα special live cabs (δλδ να έχεις προσομοίωση cabs ενώ χρησιμοποιείς πραγματικά cabs) καθώς μόνο στην 500άρα μπορείς να απενεργοποιήσεις τα cabs (με την επιλογή no cabs). Πάλι η 500άρα νικάει τις άλλες.

 

Σε κάθε περίπτωση η 500άρα είναι η καλύτερη των HD αλλά και πάλι κατά τη γνώμη ο ήχος όλων τους σε λαμπάτο ενισχυτή είναι σκατά ακόμα και με το fx only.

 

On the downside που λένε και στο χωριό μου, θέλει αρκετό διάβασμα και πειραματισμό για να βγάλεις τον ήχο που θέλεις (studio/live modes, εσωτερικές ρυθμίσεις κτλ κτλ).  Χωρίς παρεξήγηση ελπίζω, το οτι εσύ δεν κατάφερες να φτιάξεις τον ήχο που σου αρέσει, ή πιο σωστά το οτι εσένα δεν σ'αρέσει ο ήχος που βγάζει, δεν σημαίνει οτι δεν κάνει για αυτό που την θέλει ο φίλος μας.

Αλλά και πάλι, αυτή είναι απλά η γνώμη μου, το ίδιο σεβαστή με την δικιά σου.

 

Πολύ φιλικά  :)

 

Όπως καταλαβαίνεις τις HD, τα manual τους και το συνοδευτικό software τα ξέρω απέξω κι ανακατωτά. Και χωρίς παρεξήγηση αν εσύ κατάφερες να βγάλεις ήχο που σου αρέσει από HD σε λαμπάτο, δε σημαίνει ότι πρέπει ο ήχος σου να αρέσει και σε κάποιον άλλο.

 

Επίσης πολύ φιλικά  O0

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας βλέπω να καταφέρνουμε να συμφωνήσουμε , αλλά οκ, για αυτό ειναι τα forum!

 

Πάντως δεν ξέρω για την 300άρα, αλλά με την 400άρα το 4CM γίνεται (έτσι παίζω  ;D ).

 

Cheers!

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας βλέπω να καταφέρνουμε να συμφωνήσουμε , αλλά οκ, για αυτό ειναι τα forum!

 

Πάντως δεν ξέρω για την 300άρα, αλλά με την 400άρα το 4CM γίνεται (έτσι παίζω  ;D ).

 

Cheers!

 

Ok, για να το λες, δεκτό. Δεν έχω παίξει με 400. Νόμιζα ότι δεν έχει fx loop.

 

Αλλά και πάλι (για τη συζήτηση) σκέψου το εξής:

 

Οι HD είναι πλήρη συστήματα από προενίσχυση έως cabs. Αυτή είναι η "κανονική" τους λειτουργία. Η "αφαίρεση" ορισμένων από αυτών των υποσυστημάτων γίνεται με κάποια tweaking σε eq settings της μονάδας.

 

Από την άλλη οι λαμπάτοι είναι σχεδιασμένοι ώστε όλα τα στάδιά τους να επηρεάζουν τον ήχο με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

 

Συνεπώς, μιλάμε για μεγάλη σύμπτωση ώστε να πέσουν έτσι οι συχνότητες και να παράγουν έναν αποδεκτό ήχο. Αποδεκτό σε κανονικές συνθήκες, όχι σε συνθήκες "έχω πληρώσει 400 ευρώ για το HD (τότε) και 500 για τον ενισχυτή, πωπω τι καλά που ακούγονται, γιατί αν δεν ακούγονται καλά τι μαλακιά έκανα..."

 

Τέσπαν. Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να καταλάβω λίγο Ray...

οι αντιρρήσεις είναι γενικά αν θα παίξει μπροστά ή εκτός λούπας ή εκτός στουντιακού ριγκ ή κονσόλας?

ή γενικά η χρήση του με λάμπα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου