Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για τα 50 χρόνια μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλεις μια κιθάρα για τα χρόνια της ωριμότητας και σε κατανοώ απόλυτα μιας και ταχω περάσει :D

Εγώ θα σου έλεγα να πας σε ότι ποιό κλασικό γίνεται και επειδή δεν είμαι φαν των μονοπήνιων θεωρώ ότι ειναι μονόρδομος:

Gibson Les Paul ,  σε ένα ωραίο ηλιοκαμένο μέρες που ειναι  :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως @Ray μην σε απασχολεί η άποψη μας /τους για Suhr και λοιπούς. Η κιθάρα είναι μια κούκλα και τα ξύλα έχουν τρομερά "νερά" , ως γνωστόν παίζουμε και με τα μάτια .

Δεν κατάλαβες... Η τιμή με απασχολεί... ;)

 

Θέλεις μια κιθάρα για τα χρόνια της ωριμότητας και σε κατανοώ απόλυτα μιας και ταχω περάσει :D

Εγώ θα σου έλεγα να πας σε ότι ποιό κλασικό γίνεται και επειδή δεν είμαι φαν των μονοπήνιων θεωρώ ότι ειναι μονόρδομος:

Gibson Les Paul ,  σε ένα ωραίο ηλιοκαμένο μέρες που ειναι  :D

 

Πολύς κόσμος για LP ρε παιδιά...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω Παυλε θα εψαχνα καποια συνομηλικη μου και να γιορταζουμε παρεα τα χρονια πολλα... Κι ας μην ειναι 100% αυτη που θα θελα. Πχ καποια τετοια: https://reverb.com/item/5782994-1969-gibson-melody-maker-sg-double-pickup

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω Παυλε θα εψαχνα καποια συνομηλικη μου και να γιορταζουμε παρεα τα χρονια πολλα... Κι ας μην ειναι 100% αυτη που θα θελα. Πχ καποια τετοια: https://reverb.com/item/5782994-1969-gibson-melody-maker-sg-double-pickup

 

 

Δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα αυτή.

Ακόμη και ένα reissue ίσως.

Thanks Πέτρο!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλος Ray χρόνια πολλά.

 

Ωραίες οι LP, αλλά σου φτιάχνουν... μέση. Ενώ μια SG με P90s, κουφετάκι (παλιά ή νέα). Ελαφριά, μπράτσο πύραυλος, τα παίζει (σχεδόν) όλα και συμφέρει  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Αν και δεν γνωρίζω ποιές κιθάρες έχεις ήδη στην συλλογή σου και για ΤΙ ΧΡΗΣΗ προορίζεις την καθεμία....

 

    Πάρε μια Gibson Les Paul καινούργια, κατά προτίμηση traditional. Εφόσον θα είναι ''συμβολική'' και όχι ''πρακτική'' κιθάρα, δεν χρειάζεσαι ούτε ασύμμετρα μανίκια, ούτε coil split, ούτε g-force system tuning system, ούτε modern way relief..... Πάρε μια παραδοσιακή όπως την έφτιαχναν οι καλοί άνθρωποι τα παλιά καλά χρόνια... ναι το γνωρίζω ότι δεν είναι και 59ρα re-issue αλλά είναι ό,τι πιο κοντινό σε good ol' les paul.

 

    Και φυσικά όχι gold top ή κάποιο μασίφ χρώμα, αλλά burst, με ένα ωραίο flame στο καπάκι. Nα την κοιτάς και να χαζεύεις τέτοια ομορφιά με τις ώρες...

 

    Ένας ακόμα λόγος που προτείνω την traditional είναι ότι το AA Flame μου φαίνεται πιο διακριτικό, πιό όμορφο αλλά και πιο vintage από τα ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ......Α Flame που έχουν τα πιο ακριβά μοντέλα.

 

    Με αυτόν τον τρόπο, και ένα ωραίο συμβολικό όργανο παίρνεις, και σου μένουν και ρέστα.... για να χτυπήσεις και μια πανέμορφη les paul tribute goldtop ;D

 

   

 

   

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτεινω κι εγω ετσι για το καλο:

1)LUCKY DOG TELECASTER-φιλος που δοκιμασε στην ΑΜΕΡΙΚΗ λεει πως ειναι η καλυτερη τελε που εχει παιξει

 

2)Με λιγη τυχη ισως βρεις μεταχειρισμενο τη κτηνος RUOKANGAS MOZO KING ή MOJO GRANDE

 

3)Mε αρκετη τυχη ισως βρεις μια DETEMPLE SPIRIT 56.....TA ΛΟΓΙΑ ΠΕΡΙΤΤΑ γι'αυτην

 

4)

 

Υγ:με υγεια και καλα 50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου