Προς το περιεχόμενο

to tonelab or not....?-effect loop question


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω πως και οι προενισχύσεις (που δεν θες να χρησιμοποιήσεις) θα σε ενθουσιάσουν τόσο που τελικά θα τις χρησιμοποιήσεις

 

κρυβε λογια,κρυβε λογια! :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και μόνο οι πολύ περισσότερες δυνατότητες να φτιάξεις/πειράξεις ήχους αρκούν σαν επιχείρημα' date=' καθώς και εδώ μέσα οι περισσότεροι χρήστες της Tonelab παρατηρώ να ρωτάνε διαρκώς αν μπορούν να κάνουν πράγματα που για ένα set αναλογικών pedals είναι αυτονόητα. 8)[/quote']

 

Μόνο και μόνο για αυτά που μπορείς να κάνεις με τα expression pedals της TL,ακυρώνεται το επιχείρημά σου.

 

Real time έλεγχος στο delay time,στο peak των envelope filters,στο level ή το mix του reverb και διάφορα άλλα που ΚΑΝΕΝΑ πετάλι (εκτός από moddαρισμένα) δεν κάνει.

 

Και μόνο γι αυτά αξίζει η Vox κατά τη γνώμη μου.

 

@mechmg93:Συμφωνώ απόλυτα με Superfunk + frunobulax.Δεν έχει νόημα να σχεδιάζεις τι θα κάνεις με την καινούρια σου πεταλιέρα και με τι τρόπο,σκέψου οτι θα έχεις ένα καινούριο μηχάνημα με πάρα πολλές δυνατότητες που δεν έχεις φανταστεί :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mechmg93:Συμφωνώ απόλυτα με Superfunk + frunobulax.Δεν έχει νόημα να σχεδιάζεις τι θα κάνεις με την καινούρια σου πεταλιέρα και με τι τρόπο' date='σκέψου οτι θα έχεις ένα καινούριο μηχάνημα με πάρα πολλές δυνατότητες που δεν έχεις φανταστεί :wink:[/quote']

 

εχετε απολυτο δικιο...μαλλον σκεφτομαι λαθος πραγματα :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρ'όλα αυτά συνεχίζω να εμπιστεύομαι τα αυτιά μου και επιμένω πως από εφφέ δεν με έπεισε ότι είναι τόσο καλή ώστε να με κάνει να καταργήσω κάποιο από τα πετάλια μου, τα οποία άκουσα, τέσταρα και έψαξα πριν τα αγοράσω και δεν συμβιβάστηκα με αυτό που διαθέτει το combo μηχάνημα για κανένα εφφέ (εξαιρείται το πραγματικά πολύ καλό wah της Tonelab, αλλά δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ wah οπότε προσωπικά δεν μου λέει κάτι) και όσο για ευχρηστία και μόνο το γεγονός ότι δεν μπορείς να βάλεις ότι γουστάρεις σε ότι σειρά γουστάρεις για ψάξιμο με τον ήχο είναι περιορισμός για μένα.

 

Και δεν σχολιάζω καν αν το tap tempo είναι πιο εύχρηστο από το expression pedal για το delay time... :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν σχολιάζω καν αν το tap tempo είναι πιο εύχρηστο από το expression pedal για το delay time... :lol: :lol:

 

Δε σου ζήτησε κανείς να το σχολιάσεις αυτό :roll:

 

Σου είπα κάποια ενδεικτικά εφφέ (που εγώ τα βρίσκω χρήσιμα και άξια για πειραματισμό [αν ψάξεις παλιά ποστς μου θα δεις οτι τα ζητάω]), τα οποία η Tonelab τα έχει ,ενώ τα μεμονωμένα πετάλια ΟΧΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν σχολιάζω καν αν το tap tempo είναι πιο εύχρηστο από το expression pedal για το delay time... :lol: :lol:

 

Δε σου ζήτησε κανείς να το σχολιάσεις αυτό :roll:

 

Σου είπα κάποια ενδεικτικά εφφέ (που εγώ τα βρίσκω χρήσιμα και άξια για πειραματισμό [αν ψάξεις παλιά ποστς μου θα δεις οτι τα ζητάω])' date=' τα οποία η Tonelab τα έχει ,ενώ τα μεμονωμένα πετάλια ΟΧΙ.[/quote']

 

Δεν τα είπες σε μένα μιας και δεν ρώτησα... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο. 8O 8O

Κάνουμε μια συζήτηση,προβάλεις ένα επιχείρημα για το οποίο εγώ νομίζω οτι έχω αντεπιχείρημα και το παραθέτω.

 

Σιγά μη μαλώσουμε και για την Tonelab ρε.Τι να πω? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σου ζήτησε κανείς να το σχολιάσεις αυτό :roll:

 

Επομένως αυτό δεν είχε θέση στη συζήτηση εκτός κι αν πρόκειται για χιούμορ που δεν κατάλαβα, οπότε το ξεχνάμε.

 

Φυσικά και δεν θα μαλώσουμε για κανένα Tonelab και για τίποτα, διότι απλά δεν έχουμε κανένα λόγο να το κάνουμε! Διαφωνούμε βέβαια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

 

Επιστρέφοντας πάντως στην ουσία έχω να πω ότι γενικά πιστεύω ότι οποιαδήποτε combo πεταλιέρα οδηγεί σε έναν αναπόφευκτο συμβιβασμό σε κάποια θέματα ας πούμε "παραμετροποίησης του ήχου" και από την άλλη σε οικονομία χώρου, χρόνου και χρημάτων. Αυτό για ορισμένους είναι απροσπέλαστο εμπόδιο, ενώ για άλλους όχι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν καθορίζει απόλυτα τον καλό ή όχι ήχο στα αυτιά κανενός ακροατή.

 

Η συζήτηση για εμάς που παίζουμε βέβαια έχει κάποιο νόημα και μιας και ο Μιχάλης ξεκίνησε το thread, επαναλαμβάνω ότι μιλώντας για αυτή την περίπτωση και μόνο θεωρώ εντελώς λάθος να πουλήσει κανείς μια ολόκληρη σχεδόν συλλογή από καλά πετάλια για να τα αντικαταστήσει με ένα Tonelab. H οικονομία χρημάτων πάει περίπατο από τη φύρα της πώλησης μεταχειρισμένου gear και το κέρδος σε χώρο/χρόνο το θεωρώ αμελητέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σου ζήτησε κανείς να το σχολιάσεις αυτό :roll:

 

Επομένως αυτό δεν είχε θέση στη συζήτηση εκτός κι αν πρόκειται για χιούμορ που δεν κατάλαβα' date=' οπότε το ξεχνάμε.[/quote']

 

Ξαναδιαβάζοντας τα μηνύματά μας κατάλαβα οτι αυτό σε τσάντισε.Δεν το είπα για πλάκα,αλλά ΕΠ'ΟΥΔΕΝΙ δεν το είπα και εριστικά.Απλά το θεώρησα άκυρο στην κουβέντα που ξεκίνησα πάνω στο επιχείρημά σου,μιας και δεν ανέφερα πουθενά το tap tempo.Επαναλαμβάνω,ΔΕΝ το είπα προσβλητικά.(σκέψου το προφορικά :lol: )

 

Η συζήτηση για εμάς που παίζουμε βέβαια έχει κάποιο νόημα και μιας και ο Μιχάλης ξεκίνησε το thread, επαναλαμβάνω ότι μιλώντας για αυτή την περίπτωση και μόνο θεωρώ εντελώς λάθος να πουλήσει κανείς μια ολόκληρη σχεδόν συλλογή από καλά πετάλια για να τα αντικαταστήσει με ένα Tonelab.

 

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα,δεν τίθεται θέμα και μάλιστα πέρα από το οικονομικό.

 

Σε αυτό που διαφωνούμε (και δεν έχει καν σημασία στο παρόν thread) είναι το αν μια πεταλιέρα έχει περισσότερα αντικείμενα προς παραμετροποίηση (που έχει κατά τη γνώμη μου και όπως αρχικά ξεκίνησα να λέω) από οτι τα πετάλια και όχι η ποιότητα του ήχου που είναι all times classic θέμα ούτως ή άλλως στις διαφωνίες.

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πλου για της απαντησεις σας μεχρι τωρα. θα ηθελα να τονισω' date=' οτι κατα βαση δεν θελω να χρησιμοποιησω τους ενιχσυτες της tonelab, αλλα τα effects της.

 

ο λογος που την σκεφτομαι σοβαρα, ειναι επειδη για να αποκτησω ολα τα effects που θελω, θα χρειαστω πολλα λεφτα, χωρο, custom pedalboard κλπ. αν αναλογιστει κανεις οτι ενα αξιοπρεπες delay με πολλες επιλογες(περα απο το digitech), κοστιζει 150-200 ευρω, ποσο μαλλον ενα univibe,2 expression pedals, κ ενα whammy μαζι.[/quote']

 

Αν ενδιαφέρεσαι για τε εφε μόνο, γιατί δεν κοιτάς και την GT-8 που έχει επίσης πολύ καλή ποιότητα και μεγαλύτερη ευελιξία στους τρόπους σύνδεσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου