Προς το περιεχόμενο

Fender Style Neck + stewmac body?


Acanthor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρε και σε κιθαρα των 2000 ευρω μπορει να μη βρεις το απολυτο fret dress,δεν πειραζει ομως αφου κατα τη γνωμη μου ΟΛΕΣ οι κιθαρες πρεπει να κανουν στη ζωη τους :lol: εστω και μια φορα ενα ΑΠΟΛΥΤΟ σετ-απ (ΜΕ fret dressing) για να παιζουν απιστευτα καλα.

 

Αυτο το ΑΠΟΛΥΤΟ set up πληρωνεις και στις "μπουτικ" κιθαρες μικρων κατασκευαστων με χαμηλη παραγωγη (μονο που το πληρωνεις πολυ ακριβα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο με την Warmoth ειναι οτι εχει πολλες επιλογες και χρησιμοποιει ποιοτικα ξυλα. Το κακο ειναι οτι δεν χρησιμοποιει nitro lacquer βαφη σαν την musikraft αλλα μονο polyester βαφη, ειναι αρκετοι αυτοι που υποστηριζουν οτι η nitro βαφη ειναι ποιοτικα ανωτερη.

 

Να ξερεις οτι αν παραγγειλεις σωμα και μπρατσο απο αμερικη, θα πληρωσεις τουλαχιστον 150 ευρω τελωνειο. Παντως η Warmoth αξιζει γιατι μολις την προηγουμενη βδομαδα μου ηρθε ενα σωμα και ειναι πανεμορφο εμφανισιακα.

 

Κοιτα εδω για περισσοτερες πληροφοριες http://p102.ezboard.com/bunofficialwarmoth

http://www.guitars101.com/vb/gear-photos/53782-my-newest-build.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι δεν χρησιμοποιει nitro lacquer βαφη σαν την musikraft αλλα μονο polyester βαφη, ειναι αρκετοι αυτοι που υποστηριζουν οτι η nitro βαφη ειναι ποιοτικα ανωτερη.

 

 

z7shysterical.gif

z7shysterical.gif

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε αν θες ΠΟΛΥ χαμηλο action θα πρεπει να κανεις fret dress μετα τη συναρμολογηση της κιθαρας σου (ευτυχως κοστιζει 30-50 ευρω μονο)

 

ενα μεγαλο + τους ειναι οτι εχουν εγκατεστημενα presloted nuts καλης ποιοτητας οποτε γλυτωνεις το 50αρικο που θα σου παρει ενας μαστορας για να σου κοψει ενα καινουργιο nut.

 

Συγνώμη Νίκο αλλά θα ήθελα να μου πεις που πληρώνεις αυτά τα λεφτά! :wink: :lol: :lol: :lol:

 

Αν κάποιος παίρνει 30 ευρώ για λεπτομερές και σωστό τρίψιμο τάστων, πολύ θα ήθελα να τον γνωρίσω, θα πρέπει να ζει κάπου που τα μεροκάματα είναι στα 10 ευρώ περίπου... Πέρα από την πλάκα, επειδή αυτή η δουλειά, για να γίνει σωστά, θέλει αρκετές ώρες (ίσως και μια εργάσιμη μέρα), όποιος παίρνει κάτω από 50άρικο ή δεν έχει καθόλου έξοδα (π.χ. δουλεύει σπίτι του :P) ή δεν σέβεται τη δουλειά του (ή τους πελάτες του).

 

Επίσης το 50ρικο για nut slotting είναι υπερβολικό, ακόμα και αν μιλάμε για κατασκευή εκ'του μηδενός από bone blank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερω τις τιμες του θεου

 

τοσα παιρνει για nut & τοσα για fret dress :wink:

 

αλλα & στην Ελλαδα

τοσο δεν παιζει? 8O

 

εγω απο οτι ξερεις δεν δινω πουθενα λεφτα γιατι τα φτιαχνω ...μονος μου (με Black n Decker!! :lol: που ελεγε και η διαφημηση...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερω τις τιμες του θεου

 

τοσα παιρνει για nut & τοσα για fret dress :wink:

 

αλλα & στην Ελλαδα

τοσο δεν παιζει? 8O

 

εγω απο οτι ξερεις δεν δινω πουθενα λεφτα γιατι τα φτιαχνω ...μονος μου (με Black n Decker!! :lol: που ελεγε και η διαφημηση...)

 

Στο site του Οικονομάκη που δίνεις' date=' και εμένα μου έκανε εντύπωση η πολύ χαμηλή τιμή. [b']Υποθέτω μόνο[/b] ότι είναι τιμή-κράχτης.

 

Ο μόνος λόγος που έκανα την παρατήρηση, είναι για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις (και καλά έκανες και έδωσες το link :wink:), ειδικά σε παιδιά που δεν έχουν εμπειρία από setup και γενικά μαστοριές στην κιθάρα. Τα συμπεράσματα μπορεί να είναι:

 

1) 'Έλα μωρέ, χαρά στο πράγμα, θα το κάνω μόνος μου' (ναι, και μετά θα ΄στο κάνει' και ο μάστορας :roll: )

 

2) 'Σιγά μωρέ, και γιατί να δώσω Χ ευρώ γι'αυτή τη δουλειά;'

 

Λοιπόν, το σωστο΄fret dress, αν βάλουμε μαζί και την προετοιμασία της κιθάρας, τον τελικό καθαρισμό και το πέρασμα χορδών/σετάρισμα (εκτός αν ο μάστορας στη δίνει έτσι, χωρίς χορδές :lol: ), μπορεί να πάρει και 4 και 5 ώρες δουλειάς, αν ο μάστορας είναι ψείρας (που οφείλει να είναι).

 

Υπολογίστε λοιπόν το ωρομίσθιο ενός ειδικευμένου τεχνίτη, συνυπολογίζοντας τα πάγια έξοδα ενός επαγγελματία που διατηρεί μαγαζί, και βρείτε πόσο 'κοστίζει' κάτι τέτοιο.

 

H δημιουργία nut (εκ'του μηδενός), παίρνει 1 με 2 ώρες, οπότε πάλι υπολογίστε ανάλογα...

 

Τώρα αν κάποιος θέλει να χρεώνει... 10 ευρώ για fret dress, είναι δικαίωμά του, μπορεί να το κάνει και δωρεάν φυσικά ή και να πληρώνει για να του πας την κιθάρα σου. :P :lol: :lol: Εγώ απλά σημειώνω τι είναι (κατά τη γνώμη μου και σύμφωνα με την εμπειρία μου) λογικό, ώστε να ξέρουμε τι λέμε. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβασει ΠΟΛΛΑ αρθρα για λιμαρισμα/πλαναρισμα κτλ ταστων, καθως και για εγκατασταση.

 

Δυο ερωτηματα απλα...

 

1. Παιζει μαστορας που θα εμπιστευτεις 100% την κιθαρα σου? (Εχω ακουσει για ΠΟΛΛΑ παπατζιλικια τοσο σε Ελλαδα οσο και σε Αγγλια).

 

2. Παιζει (αν πιανουν ΠΟΛΥ τα χερια σου) να κανεις προπονηση σε καμια Σκουαιερ και μετα να φτιαχνεις τα ταστα μονος σου?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Παιζει μαστορας που θα εμπιστευτεις 100% την κιθαρα σου? (Εχω ακουσει για ΠΟΛΛΑ παπατζιλικια τοσο σε Ελλαδα οσο και σε Αγγλια).

Οικονομάκης: http://www.enigmagt.gr/html/enigma_guitars.html

Για 100% εμπιστοσυνη! Δεν υπαρχει κατι που να μη το κανει.

Δοκιμασε αφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Παιζει (αν πιανουν ΠΟΛΥ τα χερια σου) να κανεις προπονηση σε καμια Σκουαιερ και μετα να φτιαχνεις τα ταστα μονος σου?

 

Ναι αμέ! :D

 

Όχι σε μία Squier όμως. Σε καμμιά πενηνταριά. :wink: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου