Προς το περιεχόμενο

Korg M3 In-track Sampling


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας μετά από αρκετό καιρό...

 

Έχω το Korg M3 (88ρι) σχεδόν ένα χρόνο αλλά πολύ πρόσφατα πήρα και μικρόφωνο για να βάζω και φωνή στις συνθέσεις. Αντιμετωπίζω ένα πολύ συγκεκριμένο πρόβλημα το οποίο δεν μπορώ να λύσω ακόμα και με τη βοήθεια του manual, αν κάποιος συν-Μ3της μπορεί να βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων:

 

Στο sequencer mode στην καρτέλα Sampling Audio In, όταν ηχογραφώ με Save to: RAM όλα βαίνουν καλώς. Όμως καθότι δεν έχω την επέκταση μνήμης (δεν τη φέρνουν ως τον Απρίλη), τα 55" που μπορείς να γράψεις προφανώς δεν είναι αρκετά.

 

Επιλέγοντας λοιπόν Save to: Media επιχείρησα να αποθηκεύσω στο flashάκι ώστε να έχω σαφώς μεγαλύτερο χρόνο εγγραφής.

 

Το πρόβλημα είναι πως ενώ το αρχείο σώζεται ως Wave στο flashάκι, ο ήχος δεν ενσωματώνεται στο κομμάτι του sequencer.

 

???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δεν ενσωματώνεται, καθότι το audio των καναλιών του sequencer μπορεί να παιχτεί μόνο αν φορτωθεί στη sample RAM. Ωραίο θα ήταν τα σημερινά workstations να προσέφεραν direct-to-disk recording, αλλά κάτι τέτοιο δε γίνεται. Όταν ηχογραφείς "to media" μπορείς μόνο να το αποθηκεύσεις, όχι να το παίξεις κατευθείαν από το μέσο αποθήκευσης. Επομένως θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις την επέκταση RAM για να κάνεις ηχογράφηση αξιοπρεπούς διαρκείας στο In-track sampling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου