Προς το περιεχόμενο

Για τους λάτρεις του 80's ήχου... Iron Maiden Somewhere in time 1986 sound...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας απ τους ήχους που λάτρεψα από 15 χρονών, χωρίς να ξέρω τότε ούτε τι σημαίνει chorus, ούτε modulation. Επρόκειτο λοιπόν για τον 80's ήχο, ο οποίος υπάρχει και στο δίσκο των Iron Maiden - Somewhere in time το 1986 του οποίου κάνω demonstration στο παρακάτω βίντεο, αλλά είναι και ο παρόμοιος ήχος σε όλα τα (φορτωμένα με effects) 80's κομμάτια. Για να πετύχει χρειάζεται καλό chorus. Έχω δοκιμάσει πολλά αλλά σαν το rockman που χρησιμοποιώ εδώ, δεν μου το πέτυχε κανένα. Enjoy  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 95% των τραγουδιων στα 80s ειχαν chorus effect, εκ των οποιων στο 95% το εργο επιτελουσε ενα ταπεινο boss CE2.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Έχω δοκιμάσει πολλά αλλά σαν το rockman που χρησιμοποιώ εδώ, δεν μου το πέτυχε κανένα.

 

 

αν μιλας για αυτο

 

maxresdefault.jpg

 

ειναι απλα το καλυτερο chorus ever οπως αλλωστε και αυτο

 

width=600 height=399https://images.reverb.com/image/upload/s--xhGpUmqv--/a_exif,c_limit,e_unsharp_mask:80,f_auto,fl_progressive,g_south,h_620,q_90,w_620/v1491259072/r12fevaxeutcdikqfqgl.jpg[/img]

 

ειναι το καλυτερο delay ever

 

κριμα που δεν εβγαιναν σε μορφη πεταλακιων.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο ηχος εισαι κοντά...αλλα ειναι πολύ thin το drive σου...

Ολοι τοτε αυτο τον ηχο ειχαν πάντως δεν ηταν καμμια τρελη επιστήμη οπως προειπαν και αλλοι...

Εξ ου και το παρακατω ασμα(Ηellion εισαγωγη) χρόνια νωρίτερα  ;)

Λατρευω Maiden...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  O αγαπημένος μου των Maiden δίσκος... και εγώ στα 14-15 μου τον λάτρεψα.  Ο ήχος του μου φάνταζε πολύ ''φουτουριστικός'' λόγω των μέχρι τότε περιορισμένων ακουσμάτων μου, σε συνδιασμό με το concept του δίσκου και το artwork. Ωραίος!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κων/νε φοβερός ήχος.

 

" ... Για τους λάτρεις του 80's ήχου... Iron Maiden Somewhere in time 1986 ... "

 

Ναι, είμαι μέσα σε αυτούς στα σίγουρα!

 

Ο συγκεκριμένος ήχος έχει μία απροσδιοριστία που με συναρπάζει (δεν καταλαβαίνεις που τοποθετείται ο κιθαρίστας στο ηχητικό τοπίο, μπροστά, πίσω, πλάγια, παντού (!) ... ) Και βέβαια έχει όλο το gain και την αγριάδα, παραμένοντας ταυτόχρονα καθαρός.

 

I Am Definitely Caught Somewhere In Time!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου