Προς το περιεχόμενο

strat electronics


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μηπως ξερει καποιος ποιους μαγνητες χρησιμοποιει τωρα?

Εεεε φανταστικε Ηλια? :) :)

 

 

Aυτό αφορά στη μαύρη strat του:

 

The original Fender pickups was replaced sometime later with three singlecoils Seymour Duncan had laying around. The pickups was also rewound by Duncan although thereΆs no reports on whether these were were his own or FenderΆs.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά' date=' λέτε και ξαναλέτε για το σετ DG-20.

 

Για να πω την αλήθεια, δεν το έχω ακούσει αλλά με προβληματίζουν 2 πράγματα:

1) ουσιαστικά δεν είναι single coils οπότε κατα τη γνώμη μου ο κλασικός ήχος strat .... ΠΑΠΑΛΑ!

 

2) πώς είναι δυνατόν να υπάρχει signature μοντέλο μαγνητών, όταν δε το χρησιμοποιεί ΚΑΝ ο ίδιος ο κιθαρίστας!! Ο Gilmour χρησιμοποιούσε μόνο σε ένα μικρό κομμάτι της καριέρας του τέτοιους μαγνήτες (το 99% των ηχογραφήσεών του είναι γραμμένο με πραγματικούς single coils) και τελικά τους παράτησε και επέστρεψε σε single coils...[/quote']

 

1. Δεν είναι κλασικός ήχος strat σίγουρα, αλλα είναι καλός ήχος και αθόρυβος. Εχω ένα τέτοιο σετ και είναι καλό.

 

2. http://www.gilmourish.com/?page_id=68

Δεν ξέρω πόσο ακριβές είναι σε πληροφορίες ... αλλα έχει σημασία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά' date=' λέτε και ξαναλέτε για το σετ DG-20.

 

Για να πω την αλήθεια, δεν το έχω ακούσει αλλά με προβληματίζουν 2 πράγματα:

1) ουσιαστικά δεν είναι single coils οπότε κατα τη γνώμη μου ο κλασικός ήχος strat .... ΠΑΠΑΛΑ!

 

2) πώς είναι δυνατόν να υπάρχει signature μοντέλο μαγνητών, όταν δε το χρησιμοποιεί ΚΑΝ ο ίδιος ο κιθαρίστας!! Ο Gilmour χρησιμοποιούσε μόνο σε ένα μικρό κομμάτι της καριέρας του τέτοιους μαγνήτες (το 99% των ηχογραφήσεών του είναι γραμμένο με πραγματικούς single coils) και τελικά τους παράτησε και επέστρεψε σε single coils...[/quote']

 

1) Συγνωμη αλλα ας μου εξηγησει καποιος γιατι δεν ειναι single coils?

 

Οσον αφορα στον κλασσικο ηχο στρατ.....ποιος ειναι???Αυτος των cs69 των cs54, των reissue 57/62

των απλων μαγνητων των αμeρικανικων fender? Συμφωνοι οι emg SA δεν μοιαζουν με κανεναν απο τους παραπανω οπως ομως δεν μοιαζουν και αυτοι μεταξυ τους. Επιπλεον με το exg k spc control εχουν την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευελιξια......και για ηχογραφηση μπροστα στον υπολογιστη ειναι μονοδρομος.

 

2) Δεν τους χρησιμοποιουσε γιατι απλα δεν υπηρχαν διαθεσιμοι. Απο το 84 μεχρι προσφατα τους (για 20χρονακια δηλαδη) χρησιμοποιουσε και ο ηχος του στα Pulse, DSOT και ΚΥΡΙΩΣ live που τον εχω δει δυο φορες ειναι απλα απιστευτος.(οχι οτι οφειλεται αποκλειστικα στους μαγνητες βεβαια). Εχει δηλωσει βεβαια οτι πρωτο του μελημα ηταν το quiet operation λογω του extensive light show των φλουδ αλλα οχι οτι ειχαν και κακο ηχητικο αποτελεσμα. Ακομα και στις συναυλιες που κανει τωρα οπου χρησιμοποιει κατα κορον τους μη active μαγνητες της κλασσικης μαυρης στρατ δεν παυει να βγαζει την κοκκινη emg equipped στρατ για κομματια των vintageαδων οπως το shine on

 

Δειτε και αυτα τα δυο βιντεακια και πειτε μου αν υπαρχει η οχι stratiness με τους εν λογω μαγνητες.

 

http://www.youtube.com/watch?v=9XPRwYyA1rk

 

http://www.youtube.com/watch?v=HObNnKov-Y4

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οτι οφειλεται αποκλειστικα στους μαγνητες βεβαια

 

ελα ρε!!!??ΣΟΒΑΡΑ??!!!

 

Δηλαδη μου λες οτι ο ηχος του Gilmour οφειλεται σε αυτα

 

pedals1.jpg

 

αυτα

 

pedals2.jpg

 

και αυτα

 

 

rack.jpg

 

και ΟΧΙ στην κιθαρα του & τους μαγνητες του??

 

αισχος και παλι αισχος!!

 

αφου ουσιαστικα καρφι καρφι παιζει ο ανθρωπος!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πανω που πηγαινα να γραψω οτι με βλεπω για Kinman Woostock Plus,πεφτω πανω σε αυτο (απο τα news του Kinman):

"Dave Gilmour: It's official, he uses a set of Woodstock Regular in one of his Strats"

:) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πανω που πηγαινα να γραψω οτι με βλεπω για Kinman Woostock Plus' date='πεφτω πανω σε αυτο (απο τα news του Kinman):

"Dave Gilmour: It's official, he uses a set of Woodstock Regular in one of his Strats"

:) :) :) :)[/quote']

 

Ρε μη ψαρωνεις.........σε μια (απο τις 200) στρατ του ναι εχει Kinman.....η μαυρη στρατ με την οποια παιζει τωρα live και εχει γραψει παραπανω απο τη μιση του δισκογραφια δεν ειναι με τα Kinman.........και επειδη εχουμε κανει την τριχα τριχια......με τους stock μαγνητες της fender αν και εφ οσον σε ενδιαφερει αυτος ο ηχος μια χαρα τον πετυχαινεις.......καλυτερα να ψαξεις περισσοτερο τα εφε (electric mistress, bi muff κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π ) παρα τους μαγνητες........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αφου ουσιαστικα καρφι παιζει ο ανθρωπος!

[/url]

 

Ναι αλλά τι καρφί....τριαξονικό. :wink:

 

Κι εγώ που νόμιζα ότι για το "σκάσιμο" ευθύνεται το tinted nitro της '57.

:lol: :lol: :lol:

 

Πάντως κι εγώ έχω ένα σετ DG-20 και είναι πολύ χρηστικό. Στο ίδιο πνεύμα με αυτό που λέει ο fenteriaris, δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεί ο πολύς κόσμος όταν λέει "κλασσικό ήχο" strat, πάντως η στρατοκαστερίλα είναι παρούσα όσο και να πειράζεις τα active φιλτρα στο DG-20. Δεν το χρησιμοποιώ αυτό τον καιρό, αλλά σύντομα θα το βάλω σε μία strat που συναρμολογώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου